Gebelikte Hidronefroz: Nedenleri, Tanısı, Belirtileri ve Tedavisi

Hamile kadınların yaklaşık %90’ının şu veya bu şekilde hidronefrozdan muzdarip olduğunu biliyor muydunuz? Bu size şok edici gelebilir, ancak bu, son zamanlarda birçok raporun sonucudur. Eğer hamile bir anne iseniz, hamileliğiniz sırasında güvende kalmak için Hidronefroz farkındalığı geliştirmenin tam zamanıdır.

Hidronefroz Nedir?

Hidronefroz bir hastalık değildir. Tipik olarak bir böbrekte ortaya çıkan veya kronik olduğunda her iki böbreği de etkileyen yapısal bir durumdur. Böbrekten idrar kesesine normal idrar drenajının başarısız olması, böbreklerden birinin veya her ikisinin de şişmesine neden olabilir. Bu durum genellikle Hidronefroz anlamına gelir. Normal bir varyant veya altta yatan bir hastalık nedeniyle olabilir.

Şişlik böbreklerden birini etkilediğinde buna Unilateral Hidronefroz denir. Her iki böbrek aynı anda etkilendiğinde, bozukluğa Bilateral Hidronefroz denir.

Maternal Hidronefroz:

Anne karnındaki fetüsün varlığından dolayı hamilelik sırasında Hidronefroz gelişme durumu, Maternal Hidronefroz‘dur. Gebelik sırasında böbrek kalikslerinin, renal pelvisin ve uterusun üst üçte ikisinin asemptomatik genişlemesi bu tipik rahatsızlıkla sonuçlanır.

Gestasyonel hidronefroz olarak da anılır, hamile kadınlarda görülen yaygın idrar yolu enfeksiyonu sorunu ile ilişkilidir. Bu nedenle, hamile kadınların yaklaşık %90’ının hamilelik sırasında bir tür Hidronefrozdan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Genişleme genellikle vücudun sağ tarafında (%85) sol tarafa (%15) göre daha belirgindir. Üreteral dilatasyon pelvik ağzın altında gerçekleşmez. Doğum öncesi bazı patolojik durumlara bağlı Hidronefroz varlığı, bozukluğu daha da kötüleştirir.

Hamilelikte Hidronefroz Belirtileri

İşte hamilelik semptomları sırasında ortaya çıkan birkaç hidronefroz semmptomları. Bununla birlikte, bazı durumlarda hiçbir belirti olmayacaktır. Belirtiler, şişliğin akut mu, kademeli mi yoksa daha yavaş mı oluştuğuna bağlıdır.

 • Sırt ve karın bölgesinde akut yan ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ağrılı idrara çıkma ile sürekli idrar yolu enfeksiyonu
 • Ateş
 • Kolik ağrı
 • İdrarda kan lekeleri
 • Göğüs ağrısı
 • Bacakların şişmesi
 • Artan idrara çıkma sıklığı

Hamilelikte Hidronefrozun Nedenleri

Hamilelik sırasında östrojen, progesteron ve prostaglandin benzeri ajanları içeren hormonal değişiklikler Hidronefroz ve Üreter Ektazı gibi rahatsızlıklara neden olur.

Gebelik, progesteronun etkisine bağlı olarak düz kasların genel olarak gevşemesine neden olur. Uterusun dekstro-rotasyonu ile birlikte, hamile kadınlarda hidronefroz insidansı artar. Sınırlı bir pelvik boşlukta uterusun artan ağırlığı uterusun genişlemesine neden olabilir ve bu nedenle Hidronefroz insidansına katkıda bulunabilir. Artan gebelik yaşı ve uterusun pelvis dışında büyümesi, üreterler üzerindeki bu baskıyı azaltabilir. Artan hidrasyon, artan derecede Hidronefroz ile sonuçlanabilir.

Gebelik böbrek kan akışını %75’e kadar artırır ve Glomerüler Filtrasyon Hızında (GFR) yaklaşık %50 artış sağlar. GFR, böbreklerin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için kullanılan bir testtir. Bu nedenle gebelikte fetal Hidronefroz görülme sıklığı artar.

Üriner sistemdeki tıkanma veya tıkanma, bir fetüste doğuştan meydana gelebilir veya gebeliğe verilen fizyolojik tepkilerden biri olabilir. Böbrek taşları, kan pıhtıları veya böbreklerde darlık veya yara izi, mesane kanseri, üretral darlık, vb. Hidronefrozun içsel nedenlerinden birkaçıdır. Benzer şekilde, Rahim Ağzı Kanseri, Yumurtalık Damar Sendromunun dış nedenleri ve Diyabet ve Vezikoüreteral Reflü gibi fonksiyonel nedenler de Hidronefroz ile sonuçlanabilir.

Gerçekler:

Gebelik Hidronefroz genellikle ikinci trimesterde ortaya çıkar. 26. hafta ve 28. haftalara kadar gebeliklerin neredeyse %90’ını etkiler.

Nullipar hastalarda genişleme insidansı daha fazladır. Hamileliğini 20 haftadan fazla taşımayan kadın nullipar olarak adlandırılır.

Çoğunlukla Hidronefroz, herhangi bir tedavi şekli olmaksızın kendi kendine kaybolur. İdeal dönem doğumdan sonra altı haftadır, ancak bazen daha uzun sürebilir.

Hamilelikte Hidronefroz Teşhisi

 • Ultrason taraması fizyolojik Hidronefrozun diş taşı hastalığına bağlı tıkanıklıktan ayırt edilmesine yardımcı olabilir.
 • Bir enfeksiyonu belirlemek için idrar analizi.
 • Anemiyi kontrol etmek için kan testi.
 • Böbreklerin düzgün işleyişini tespit etmek için elektrolit analizi ve GFR.

Hidronefroz Risk ve Komplikasyonları

Gestasyonel Hidronefroz ile ilişkili nadir fakat potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir komplikasyon, spontan renal rüptürdür. Kaliks-renal kapsül birleşimlerinin tutma kapasitesini aşan toplama yapıları içindeki artan hidrostatik basınç nedeniyle oluşur.

Hamilelikten önce hasar görmüş böbrekler, kendiliğinden böbrek rüptürüne daha yatkındır.

Makul bir sürenin ötesinde tedavi edilmezse, böbrek kalıcı olarak çalışmayacaktır.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Almalı?

Ateş, karın bölgesinde akut ağrı veya idrarda kan izleri görülme sıklığı, derhal tıbbi yardım almanın yol göstericisidir. Hidronefroz, tek böbreği olan hamile kadınlarda ölümcül olabilir. Bu nedenle hafif belirtilerin gelişmesi bile doktorunuzun dikkatine sunulmalıdır.

Gebelikte Hidronefroz Tedavisi

Hamilelik sırasında Hidronefroz tedavisi, farklı aşamalarda dikkatlice gerçekleştirilir. Bunlara bir bakın.

1. İdrarın mesaneye yerleştirilen ince bir kateterden veya deri yoluyla doğrudan böbreğe boşaltılması. Böbreklerdeki idrarın basıncını azaltır.

2. Öncelikle tıkanmaya neden olan altta yatan nedeni tedavi etmek, sıradaki bir sonraki adımdır. Üreteral Stentleme adı verilen bir ameliyat genellikle tıkanıklığı giderir. Farklı nedenlerin farklı tedavileri olacaktır. Örneğin, Hidronefrozu tetikleyen bir böbrek taşı ise, onu kırmak için ses dalgaları veya lazerler kullanılır.

3. Ancak bozukluğa neden olan tamamen hamilelikse, bozukluğu tedavi etmek için pek bir şey yapılamaz. İyileşmesi için doğal seyrini tamamlayana kadar beklemelisin. Bununla birlikte, fazla idrarın bir kateter yoluyla boşaltılması işlemi böbrekler üzerindeki baskıyı azaltmak ve daha fazla hasar olasılığını önlemek için yapılacaktır.

Önlemler:

Böbrek hastalıklarının genellikle hiçbir semptomu yoktur. Bu nedenle, doğru zamanda test edilmezse tespit edilemeyebilir. Erken teşhis ve tedavi, böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir veya önleyebilir. Düzenli bir idrar testi ve kan testi, hamilelikte herhangi bir böbrek rahatsızlığının yaygınlığını bulmaya yardımcı olabilir.

Hamilelik boyunca doktorunuza düzenli olarak danışın ve böbrek rahatsızlığına dair herhangi bir uyarı işareti göstermediğinizden emin olun. Böbrek rahatsızlığınız olup olmadığından şüphe duyuyor musunuz?

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.