Gebelikte Grip: Belirtileri ve Tedavisi

hamilelikte grip olmak

Grip, ciddi bir hastalıktır. Semptomları sadece burun akması ve boğaz ağrısı değildir. Grip olmak sizi çok hasta yapabilir; hamilelik sırasında ve sonrasında gribe yakalanırsanız özellikle zararlı olabilir.

Gebelik ve Grip Hakkında Kısa Bilgiler:

 • Birçok uzmana göre, hamilelikte grip aşısı güvenlidir. Gebelik sırasında ve sonrasında sizi ve bebeğinizi ciddi sağlık sorunlarından korur.
 • Gribe yakalanan gebelerin preterm doğum ve erken doğum gibi sorunlar yaşamaları diğer gebe kadınlardan daha olasıdır.
 • Grip olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen sağlık uzmanınıza başvurunuz. Hızlı tedavi, gebelikte ciddi grip komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Grip nasıl bulaşır?” Grip virüsü insandan insana kolaylıkla yayılabilir. Gribe yakalanmış biri öksürürken, hapşırırken veya konuşurken, virüs havaya yayılır. Gripli kişi ile temas veya grip virüsü bulunan bir şeye (örneğin, bir kapı kolu veya telefon gibi) dokunursanız ve burun, göz veya ağzınıza dokunursanız, grip bulaşabilir.

Hamilelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Pnömoni (zatürre) gibi gripten kaynaklanan sağlık komplikasyonları, özellikle hamili iseniz ciddi ve hatta ölümcül olabilir. Gebelik sırasında gribe yakalanırsanız, ciddi komplikasyonlara sahip olma olasılığınız diğer yetişkinlerden daha yüksektir. Bu nedenle, gebe kalmadan önce grip aşısı yaptırmanız en iyisidir.

Gribe yakalanan gebelerin preterm doğum (gebeliğin 37. haftasından önce gerçekleşen doğum) ve erken doğum (gebeliğin 37. haftasından önce gerçekleşen doğum) yapmaları diğer hamile kadınlardan daha olasıdır. Grip semptomlarından biri olan ateşlenme, bebeğinizde doğum kusurlarına ve diğer sorunlara yol açabilir.

Bir doğum kusuru, doğumda var olan bir sağlık sorunudur. Doğum kusurları, vücudun bir veya daha fazla parçasının şeklini veya işlevini değiştirir. Genel sağlıkta, vücudun gelişmesinde veya vücudun çalışma biçiminde sorunlara neden olabilirler.

Hamilelikte veya Hamilelik Öncesinde Grip Aşısı Yapılır Mı?

Gebelikte grip aşısı güvenli mi?” Evet. Gebe kalmaya çalışan tüm hamile kadınlara uzmanlar hamile kalmadan önce grip aşısı önermektedirler. Grip aşısı, grip bulaşmasına engel olan bir aşı içerir. Grip aşısı, gribe neden olamaz.

Hamilelikte grip aşısı ne zaman ne zaman yapılır?” Gebelik sırasında herhangi bir zamanda grip aşısı yaptırmak güvenli olduğu söylense de, grip mevsiminden önce yaptırılması önerilir (Ekim’den Mayıs’a kadar). Grip mevsiminde grip bulaşma ihtimaliniz daha yüksek olsa da, yılın herhangi bir zamanında da gribe yakalanabilirsiniz.

Uyarı: Yumurtaya alerjiniz varsa, doktorunuza bildiriniz. Gribe neden olan bazı aşılar ise, yumurta alerjisi olan insanlar için güvenlidirler.

Birçok farklı grip virüsü vardır ve bunlar her zaman değişime uğrar. Gelecekteki grip sezonu boyunca insanları hasta edecek gibi görünen üç veya dört grip virüsüne karşı her yıl yeni bir grip aşısı yapılmaktadır. Bir grip aşısının korunması sadece bir yıl kadar sürer. Bu nedenle, her yıl grip aşısı yaptırmak önemlidir. Doktorunuza grip aşısı hakkında danışabilirsiniz.

Gebelikte gripten korunmanıza ek olarak, grip aşısı ölü doğum riskini azaltabilir. Ölü doğum bebek hamileliğin 20. haftasından sonra rahimde öldüğünde gerçekleşir. Hamileyseniz ve grip aşısı yaptırmadıysanız, yardım almak için doktorunuzla görüşünüz.

Hamilelikte Grip Belirtileri Nelerdir?

En yaygın grip semptomları ve bulguları aşağıdakileri içerir:

 • Ateşlenme
 • Titreme
 • Öksürük veya boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Kas veya vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Çok yorgun hissetmek
 • Kusma ve ishal (çocuklarda daha sık görülür)

Ateş ve başka semptomların çoğu bir hafta veya daha fazla sürebilir. Fakat grip enfeksiyonu çocuklar, 65 yaş üstü insanlar, hamile kadınlar ve yakın zamanda bebeği olan kadınlar dahil olmak üzere bazı insanları uzun süre hasta edebilir.

Aşağıdaki belirtilerden veya bulgulardan herhangi birisine sahipseniz, hemen doktorunuzu arayınız:

 • Nefes alma sorunu veya nefes darlığı
 • Göğüste veya göbekteki ağrı veya basınç
 • Ani baş dönmesi
 • Konfüzyon
 • Şiddetli veya sürekli kusma

İyileşen, ancak daha sonra ateş ve kötü bir öksürük ile geri dönen belirtiler veya semptomlar:

 • Yüksek ateş
 • Anne karnındaki bebeğin hiç hareket etmemesi

Not: Öncelikle hekiminize danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız.

Hamilelikte Grip Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelikte grip nasıl geçer?” Grip aşısı yaptırmış olsanız bile grip olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen sağlık uzmanınıza başvurunuz. Gebelikte gribi önlemek veya tedavi etmek için antiviral bir ilaç reçete edebilir. Antiviraller, virüslerin neden olduğu enfeksiyonları öldürürler. Grip için antiviral ilaçlar hastalandıktan sonraki 2 gün içinde alınırsa iyi çalışır. Antiviral tıp ile hızlı tedavi, ciddi grip komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Hamilelikte gribe ne iyi gelir?” Ateşiniz varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu arayınız. Grip iseniz, bol bol dinlenin ve bol miktarda sıvı tüketin. Pek yemek istemeyebilirsiniz, iştahınız olmayabilir. Vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için küçük öğünler ile yemeyi deneyin.

Hamilelikte Grip Nasıl Önlenir?

Grip olduğunuzda, başkalarına yayabilirsiniz. Bulaşmasını önlemek için neler yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Hasta olduğunuzda evde kalın ve başkalarıyla olan teması sınırlayın. Çevrenizde grip biri varsa, yakın temastan kaçınınız.
 • Kimseyi öpmeyin.
 • Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmamaya çalışın.
 • Eğer gripseniz, birine dokunmadan önce ellerinizi sabun ve su ile yıkayın. Ayrıca, alkol bazlı el dezenfeksiyon cihazlarını da kullanabilirsiniz. Ellerinizin kuruması için en az 15 saniye sürecek kadar elle temizleme maddesi kullanın.
 • Bulaşıklarınızı, bardaklarınızı, mutfak eşyalarını ya da diş fırçanızı paylaşmayın.

Hamilelikte Grip Riskli Mi?

Gebelikte grip tehlikeli olabilir. Çünkü gebelik bağışıklık sisteminizi etkiler. Bağışıklık sistemi vücudunuzun kendisini hastalıklardan korumanın yoludur. Vücudunuz sağlığına zarar verebilecek bir virüs gibi bir şey algıladığında, bağışıklık sistemi virüse karşı savaşmak için çok çalışır.

Hamileyken, bağışıklık sisteminiz gebelik öncesi olduğu gibi hastalıklara cevap vermek hızlı değildir. Vücudun doğal olarak bağışıklık sistemi sizi koruma ve hastalıklara tepki verme yeteneğini düşürür. Ancak, bağışıklık sisteminin zayıflaması, grip benzeri virüslere yakalanma ihtimalinizin yüksek olması anlamına gelir.

Gribin gebelikte zararlı olmasının bir başka nedeni, akciğerlerinizin özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde daha fazla oksijene ihtiyaç duymasıdır. Büyüyen göbeğiniz akciğerlerinize baskı yapar ve onları daha küçük bir alanda zorla çalıştırır. Kendinizde bazen nefes darlığı hissettiğinizi görebilirsiniz. Kalbiniz de çok çalışıyor. Size ve bebeğinize kan tedarik etmekle meşguldür. Bütün bunlar, gebelik sırasında vücudunuza baskı yapıldığı anlamına gelir. Vücudunuzdaki bu stres, grip bulaşma olasılığınızı arttırabilir. Eğer hamileyseniz, gripten dolayı ciddi sağlık sorunları yaşamanız diğer kadınlardan daha yüksek olasılıktır.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir