Gebelikte Göğüste Meydana Gelen Değişiklikler

hamilelikte göğüste değişiklikler

En sık görülen gebelik belirtilerinden biri, göğüslerde hassasiyettir. Hamileliğinizin başlangıcından itibaren göğüsleriniz bebeğin gelişimine hazırlıklı olmak için değişmeye başlar ve gebelik sırasında meme hassasiyeti bu değişimlerden biridir. Bütün bu değişiklikler normaldir. Bu yüzden meme uçlarınızdan kanama gibi olağandışı bir şey yaşamadığınız sürece alarma geçirilecek bir sebep yoktur. Durum buysa, tıbbi yardım almalısınız. Gebelikte göğüslerinizde meydana gelen diğer değişikliklere gelince, panik yapmayın. Bunlar doğum gerçekleşene kadar, her kadının geçirdiği doğal sürecin bir parçasıdır. Hamilelikte göğüslerde ortaya çıkan değişikliklerin nedenlerini inceleyelim.

Göğüslerde Hassasiyet

Yukarıda belirtildiği gibi, gebelikte meme hassasiyeti en yaygın gebelik belirtilerinden biridir. Çeşitli hormonlar göğüslerinizi emzirmeye hazırlar (süt üretimi), böylece bebeğiniz doğduktan sonra beslenebilir. Göğüslerindeki süt kanalları büyür ve süt üretimi başladığında (ya da kolostrum üretimi) gerginleşir. Bu göğüslerinizi, özellikle meme uçlarınızı hassas hale getirir.

Erken gebelik döneminde meme hassasiyeti genellikle sonraki gebeliklere kıyasla ilk gebelik sırasında çok daha kötüdür. Bunun nedeni normal göğüs gelişiminin ilk hamilelik dönemine kadar tamamlanmamasıdır. Bundan önce, göğüs bezleri uyku halindedir. İlk gebeliğin hormonları, anne sütünü üreten bezlerin büyümesinde ve gelişiminde hızlı değişikliğe neden olur ve bu da şiddetli hassasiyete neden olur. Sonraki gebeliklerde bu değişiklikler daha az rahatsızlık verir.

Meme Boyutunda Artış

Hamileliğiniz sırasında süt bezlerinizin büyümesi ve bebek için süt hazırlamaya başlamasından dolayı göğüsleriniz büyümeye başlar. Boyutundaki bu artış fazla olabilir. Göğüslerinizi son derece hassas ve doğal olmayan ağırlıkta hissettirir. Ayrıca, göğüsleriniz büyüdükçe damarların görülmeye başladığını fark edeceksiniz. Yine, bu normaldir.

Göğüs Çatlakları

Göğüsleriniz büyüdükçe, cildiniz bu büyümeye ayak uydurmak için doğal olarak gerilir. Bu kaşıntıya neden olabilir ve sonrasında bu gerginlik meme yüzeyinde çatlaklara yol açabilir. Bu çatlaklar özellikle büyüyen karın ve göğüslerinizde görünmek eğilimi gösterir. Cildimiz üç katmandan oluşur: subkutis (iç katman), dermis (orta katman) ve epidermis (dış kısımdan sonra). Çatlaklar dermiste görülür, bu yüzden doğumdan sonra tamamen kaybolmazlar.

Kadınların yaklaşık yüzde 80’i gebelik sırasında gerginlik izlerine sahiptir ve bu izlerin şiddeti cildinizin elastikiyetine bağlıdır. Ne yazık ki, cildinizdeki çatlak izlerini önlediğini iddia eden birçok tezgah üstü krem ve yağ mevcutken, bunların hiçbirinin gerçekten yardımcı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Buna kakao yağı, lanolin, hindistancevizi yağı, bebek yağı, aloe vera ve diğerleri dahildir. İyi hissettirmeleri mümkündür ve kullanımı güvenlidir. Ancak herhangi bir bilimsel çalışma, bunların hiçbirinin çatlakları azaltmak veya önlemek için işe yaradığını göstermemiştir.

İyi haber şu ki, yeterli zaman göz önüne alındığında, çatlak izleri kendi başlarına kaybolur. Gebelikte çatlaklar oluşursa ve bir sene içinde kaybolmazlarsa, yardımcı olabilecek lazer tedavisi gibi prosedürler vardır.

Meme Uçlarında Değişiklikler

Meme uçlarınızın boyutu da artacak ve daha belirginleşecektir. Gebeliğin ilerleyen safhalarında, kolostrum denilen bir maddenin sızıntısıyla karşılaşabilirsiniz. Kolostrum, memelerinizde sert bir madde bırakabilir. Bu da normaldir. Kolostrum genellikle sarımsı tonuyla berrak ve yapışkan kıvamdadır. Kolostrum kırmızı veya kırmızımsı ise, kan var demektir. Meme ucundan bazen kan sızıntısı mutlaka endişe kaynağı değildir. Normalde kan damarlarının ani bir şekilde büyümesi normaldir. Ancak doktorunuza danışmalısınız, bununla birlikte sadece kan sızıntısının bir sağlık sorununa emin işaret etmediğine olmalısınız. Meme ucundan, kolostrumda görünmeyen herhangi bir akıntı olursa, derhal doktorunuza danışın.

Areola (Memenin Kahverengi Kısmı) Değişiklikleri

Meme başı etrafındaki renkli halka daha büyür ve biraz daha koyu renk olur. Daha koyu renk bebeğin meme başını cildi ayırt etmesine yardımcı olur ve böylece meme ucunu tutmasını kolaylaştırır. Ayrıca, areolalar yüzeyinde küçük yumru fark edebilirsiniz. Bu göğüs ucundaki küçük çıkıntılara Montgomery tüberkülleri denir. Bunlar zararsızdırlar ve ürettikleri yağ aslında antibakteriyel bir kalkan sağlar ve memelerin kurumasına ve çatlamasına karşı korur. Vücudunuzun mikroplara karşı doğal savunmasını yok etmemesini sağlamak için onları sadece suyla yıkamalı, sabunla yıkamamalısınız.

Gebelikte Sutyen Seçimi

Yukarıda belirtildiği gibi, hamilelik süresince göğüs boyutundaki ani artış olur. Kendi konforunuz uğruna, giydiğiniz sutyen türünü değiştirmeniz gerekecektir. Sutyenler bir şekilde süt kanallarının işleyişine müdahale edebileceği için bazı insanlar destekli sutyenlerden kaçınmanız gerektiğini söyler, ancak bu inancı destekleyecek hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Önemli olan sutyenin göğüs boyutunuza iyi uyması ve tellerin etinize sımsıkı dayanmamasıdır. Çoğu kadın, doğum sutyenlerini daha rahat buluyor. Loğusa sutyeninin avantajı, göğüsler büyüdükçe sutyeni ayarlamanızı mümkün kılan ilave kanca çemberleri içermesidir. Hamilelik veya emzirme sırasında sızıntı yapabilecek herhangi bir kolostrum veya süt için sutyen içine emzirme pedleri koymanız iyi bir fikir olabilir.

Unutmayın, göğüslerinizde meydana gelen değişiklikler bir gecede olmaz. Ancak gebelik ilerledikçe yavaş yavaş olur. Birçok kadın menstruasyon döngüsü yaklaştıkça meme hassasiyetine tanık olur. Bu hamile olduğunuz anlamına gelmez. Sadece gebelik testi hamile olup olmadığınızı kesin olarak belirleyecektir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir