Gebelikte Göğüs Ucu Koyulaşması (Kararması)

hamilelikte meme kararması

Hamilelikte ortaya çıkan en yaygın fiziksel değişikliklerin bazıları göğüslerde görülür. Gebeliğin anlaşılmasından kısa süre sonra hamile olan anneler göğüs hassasiyeti, göğüslerin şişmesi, gerginlik ve koyu renkli areolalar (meme uçlarının etrafındaki halka) fark etmeye başlarlar. Areola, göğüs ucu çevresindeki daire şeklindeki kısımdır.

Hamilelik süresince hormonların artması nedeniyle, birçok kadın hamilelikleri ilerledikçe göğüs ucun etrafındaki bu derinin kararmaya devam ettiğini görür. Areolaların rengi birinci veya ikinci haftaya kadar değişmeye başlayabilir ve bazı kadınlarda ayrıca özellikle areola çapında büyüme olabilir. Meme uçları da büyüyebilir veya daha belirgin şekilde öne çıkabilir. Hiperpigmentasyon olarak bilinen derinin koyulaşması, dış genital bölgede ve gebelik sırasında anal bölge çevresinde de yaygındır.

Gebelikte Göğüs Koyulaşması Nedenleri

Meme ucu çevresinin kararmasının başlıca nedeni hormondur. Progesteron ve östrojen vücudun daha fazla pigment üretmesine neden olur. Bu nedenle pek çok kadın bedenlerinin bazı kısımlarında kararma ve koyu renkli cilt lekelerini görür. Bu hormonlar ayrıca areolaların genişlemesine, göğüs hassasiyetine, memenin şişmesine, kolostrum sızıntısına ve göğüslerde meydana gelen diğer değişikliklere neden olur.

Hamilelik ve emzirme döneminde areolaların kararması ve genişlemesinin evrimsel bir adaptasyon olabileceği düşünülmektedir. Yeni doğmuş bebekler bulanık görüşe sahiptirler ve daha büyük, daha koyu renkli areola memenin geri kalanından ayırt etmek daha kolaydır.

Kadınlarda koyu renkli areolalara yaşlanma, menstruasyon veya bazı ilaçlar neden olabilir. Bazı durumlarda meme ucundaki derinin koyulaşması ciddi bir sorunun işareti olabilir. Ancak genelde durum böyle değildir. Renk değişikliğine ağrı, kızarıklık veya kanamayla eşlik ediyorsa, sağlık uzmanınıza bildirilmelidir.

Hamile değilseniz, koyu renkli meme uçlarınızın ve areolaların, nadir bir kanser türü olan Paget hastalığı gibi ciddi bir tıbbi durumdan kaynaklanma olasılığı vardır. Her iki göğüste de meme uçlarının karardığı durumlarda Paget hastalığının olması muhtemel olmayabilir. Ancak her durumda, bu belirti muayene için doktor ziyareti gerektirir. Özellikle meme başı ve areola çevresindeki deride pullanma veya soyulma olması durumunda doktora bildirilmelidir.

Gebelikte Göğüs Koyulaşması Tedavisi

Hamileyken veya emzirirken cildinizin koyulaşmasını önlemek için yapabileceğiniz çok şey yoktur. Renk değişikliği hamile kalmanın ve doğum yapmanın doğal bir parçasıdır. Hamilelik sırasında koyu renkli areolalar doğumdan sonra orijinal rengine geri dönecektir. Ancak emzirirken muhtemelen koyu renkte olacaktır. Bazı kadınlar için, koyu renkli cilt kalıcıdır.

Bazı ilaçlı kremleri gebelik sırasında kullanmak güvensiz olabilir. Bu nedenle cilt problemlerini veya değişikliklerini tedavi etmek için göğüslerinize veya vücudunuzun diğer bölümlerine herhangi bir krem veya merhem türünü uygulamadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız önemlidir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir