Gebelikte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Göğüs ağrınıza nefes darlığı, baş dönmesi ve halsizlik eşlik ediyorsa, en kısa zamanda bir doktora görünmeniz gerekir. Bununla birlikte, ağrı iyi huyluysa, aşağıdaki önlemleri deneyebilirsiniz:

Bunların ana nedenini tedavi etmede yardımcı olmadığını ve sadece göğüs rahatsızlığını geçici olarak hafiflettiğini unutmayın.

Duruşunuza dikkat edin: Akciğerlerinize yeterince yer verdiğinizden emin olun. Eğik durmayın. Akciğerlerinize yeterince oksijen girmesine izin vermek için dik durun.

Sakin olun: Kendini strese sokmayın. Mümkün olduğunca dinlenin.

Bir yastık kullanın: Yatağınıza uzanırken kendinizi bir yastıkla biraz destekleyin. Kolay nefes almanıza yardımcı olabilir.

Yemekten hemen sonra uyumayın: Ne kadar yorgun olursanız olun, yemekten hemen sonra uzanmamaya çalışın.

Küçük porsiyonlarda yiyin: Hamilelikte asitliği, mide ekşimesini, GERD’yi vb. önlemek için düzenli aralıklarla daha küçük öğünler yemek mantıklıdır.

Bakınız: Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Doğum öncesi takviyeler hayati öneme sahiptir: Doğum öncesi vitaminlerinizi düzenli olarak almayı unutmayın.

Strese hayır deyin: Hamileyken, stres seviyeleri artabilir. Yani, meditasyon ve yoga ya da size yardımcı olan diğer yollarla stres atın.

Şişkinliğe neden olan şeylerden kaçının: Hepsi gaz ve hazımsızlığa neden olabilecek alkol, kafein, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden mutlaka uzak durun.

Sağlıklı beslenin: Size yeterli vitamin ve mineral veren sağlıklı ve dengeli yemekler yiyin.

Egzersiz: Düzenli egzersiz sizi sağlıklı tutabilir ve bulaşıcı saldırılara karşı koruyabilir.

İnsanlar hazımsızlığı veya mide ekşimesini ve göğüs ağrısına neden olabilecek diğer koşulları hafifletmek için bazı ev ilaçları deniyorlar. Ancak etkinliklerini destekleyen çok az bilimsel kanıt vardır veya hiç yoktur. Çoğu zararsızdır, bu nedenle doktorunuza mutlaka danışınız.

Hafif göğüs rahatsızlığı panik için bir neden değildir. Ancak ağrı dayanılmaz olduğunda ve uzadığında, ciddi olabilir ve doktorunuza danışmalısınız. Evde tedavi önlemlerini seçerken dikkatli olmanız ve bunları yalnızca doktorunuzun görüşünü aldıktan sonra denemeniz gerekir.

Kaynaklar:

  1. Anirban Bhattacharyya et al.; Peripartum Cardiomyopathy A Review; Tex Heart Inst J (2012)
  2. Deep vein thrombosis (DVT) in pregnancy; NHS (2018)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir