Gebelikte Glukoz Tolerans Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gebelik birçok komplikasyona yol açabilir ve gestasyonel diyabet başlangıcını tetikleyebilir. Ve bu gibi durumlarda, glukoz tolerans testi yapılması önemlidir. Gebelikte glukoz tolerans testi (GTT) hakkında bilgi edinmek istiyorsanız ve neden önemli olduğunu merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Glukoz Tolerans Testi Nedir?

Bu test, vücutta glukozun nasıl işlediğini ölçer. Diyabet için kullanılan bir tanı testidir. Aynı zamanda gestasyonel diyabetin (gebelikte ortaya çıkan diyabet) varlığını teşhis etmeye yardımcı olur. Bu test ayrıca oral glikoz tolerans testi (şeker yükleme testi) olarak da bilinir.

Eğer glukoz tarama testi sırasında glukoz düzeyi normalden daha yüksek ise, doktorlar genellikle glukoz tolerans testi önerirler. Gebe kadınlar için rutin bir testtir. Anormal glukoz seviyelerini ortaya çıkarır ve gebelerde gestasyonel diyabet varlığını veya yokluğunu teyit eder.

Glukoz Tolerans Testi Öncesi Hazırlık:

Eğer doktorunuz glikoz tolerans testi için randevu verdiyse, akılda tutulması gereken bazı önemli hususlar vardır.

 • Doktorunuzla prosedürü konuşun. Test öncesi neler yiyip yiyemeyeceğinizi öğrenin. Doktorunuz size karbonhidrat içeriği yüksek olan gıdalar yemenizi önerebilir.
 • Eğer herhangi bir ilaç alıyorsanız, doktorunuza mutlaka söyleyin. Bazı ilaçlar test sonuçlarını etkileyebilir.
 • Eğer hastaysanız ve hastalığınız test sonuçlarını etkileyecekse, test tarihinde değişiklik olabilir.
 • Test, mümkün olduğunca günün erken saatlerinde yapılabilir. Eğer test öncesi yemek yememeniz gerekiyorsa, erken saatte testin yapılması daha iyidir.
 • Testten sonra size eşlik edecek bir refakatçı olmalıdır. Çünkü test sonrası baş dönmesi ile karşılaşabilirsiniz ve araba kullanmanız da sakıncalı olabilir.

Glukoz Tolerans Testi Prosedürü:

Doktorunuz test için belirli adımları izlemenizde size rehberlik edecektir.

 1. Testten en az 8 saat önce yeme ve içmeye izin verilmez. Bu süre içinde yalnızca su yudumlayabilirsiniz. İlk kan örneği bu açlık aşamasında tahlil edilir.
 2. Sonrasında, sıvı glukoz içeren bir içecek içmeniz gerekir. Ardından, kanınız saat başı olmak üzere üç defa daha test edilir.

Glukoz Tolerans Testi Sonuçları:

Gebelikte glikoz tolerans testi sonuçları desilitre başına miligram (mg/dL) olarak iletilir.

Normal sonuçlar aşağıdaki gibidir:

 • Normal açlık düzeyi okuma, 95 mg/dL’den daha azdır.
 • 1 saat sonra, 180 mg/dL’den daha azdır.
 • 2 saat sonra, normal okuma 155 mg/dL’den daha azdır.
 • 3 saat sonra, 140 mg/dL’den daha azdır.

Eğer yapılan testlerin ikisinde sonuçlar normal değilse, gestasyonel diyabet tanısı konulabilir.

Gebelikte Glukoz Tolerans Testi Önemli Midir?

Gebelikte standart glukoz tarama testi genellikle hamileliğin 26.haftası ila 28.haftası arasında olur. Eğer tarama testi sonrası test sonuçları 140 mg/dL ise, doktorunuz glikoz tolerans testi önerebilir. Bu 3 saatlik testte sonuçlar anormal ise, yine birkaç hafta sonra vücut glikoz seviyelerini ölçmek için GTT testi istenebilir.

 • Gebelik diyabeti bebeğin sağlığını etkileyebilir. Bu test ihmal edilmemelidir. Gestasyonel diyabet, aynı zamanda kan basıncını artırabilir ve sağlığınızı tehlikeye atabilir.
 • Eğer gebelikte şeker hastalığı kontrol altına alınmazsa, glikoz seviyeleri normal seviyelerin üzerine çıkabilir. Bu bebeğinizin de glikoz seviyelerinin yüksek olması anlamına gelir.
 • Bebeğinizde makrozomi olabilir. Makromozi, bebeğin normalden iri olmasıdır. Bu da normal doğumu zorlaştırır ve çocuğunuz için tehlikeli olabilir. Gestasyonel diyabetli annelerde erken doğum ve sezeryan riski artar.
 • Bebeğinizde ayrıca solunum sıkıntısı sendromu (solunum problemleri), sarılık ve doğumda hipoglisemi (kanda düşük seviyelerde glikoz olması) olabilir.
 • Gestasyonel diyabet, bebeğinizde tip 2 diyabet riskini artırabilir.
 • Gestasyonel diyabet, iyi kontrol altına alınmazsa, ayrıca doğumdan hemen sonra bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir.

Gestasyonel diyabet teşhisi için glukoz tolerans testi yararlıdır. Bu bir tanı yöntemidir, tedavi yöntemi değildir.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi, görüş ve önerilerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir