Gebelikte Gazlı İçecek İçilir Mi? Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Hamilelikte Gazlı İçecek İçmek Zararlı Mı?

Alkol içmek, hamilelik sırasında kötüdür. Kutlamalar ve partiler sırasında bazı hamile kadınların bunun yerine meyveli soda ve diyet gazlı içecek içtiğini biliyoruz. Bunun arkasındaki fikir, sodanın karbonatlı su, şeker veya yapay tatlandırıcı ve zararsız görünen aroma gibi daha basit bileşenler içermesidir. Ancak gazlı içecekler göründüğünden daha karmaşıktır ve katkı maddelerinin sizin ve doğmamış çocuğunuz üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Hamileyken diyet kola ve gazlı içecek içmek, bu içecekler ılımlı olarak tüketildiğinde güvenlidir. Onları zaman zaman ve sınırlı miktarlarda alırsanız, gazlı içecek veya diyet soda büyüyen fetusu etkilememelidir.

Bakınız: Hamilelikte Gazlı İçecek İçmek Güvenli Mi?

Hamilelikte Gazlı İçeceklerin Zararlı Etkileri

Hamilelikte gazoz ve diyet kolaların olası olumsuz etkilerini özetleyelim:

  • Karbonatlı suda sodyum bulunması nedeniyle kan basıncında artış olabilir.
  • Kemiklerden kalsiyum kaybı. Mayhoşluk için lezzet verici bir madde olan fosforik asit, kemiklere bağlanır ve kemiklerden kalsiyum kaybına neden olur ve bu sebeple zayıflar. Düşük yapma riskini artırır. Yüksek kafein ve şeker tüketimi, 20 haftalık gebelikten önce hamilelik kaybına yol açabilir.
  • Doğum kusurlarına neden olabilir. Fazla kafein tüketimi, yüksek solunum hızı ve kalp atışı gibi doğumsal bozukluklara veya doğum kusurlarına neden olabilir.
  • Aşırı kilolu bebeklere neden olabilir. Aşırı yapay tatlandırıcı aşırı kilolu yenidoğanın doğmasına neden olabilir.

Gazoz, alkollü içeceklerin ferahlatıcı yerine geçebilir, ancak bu değerli aylarınızda risk almaya değmez. Gebelikte güvende kalmak ve gazlı içeceklerden uzak durmak daha iyidir. Bu sadece fetüsün sağlıklı büyümesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda doğumda bebekte doğuştan gelen kusurları da önler.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir