Gebelikte Fazla Şeker Tüketimi Nasıl Azaltılır? Tatlı Kriziyle Başa Çıkma Yolları

Hamilelikte Tatlı Krizi ve Fazla Şeker Yeme İsteğini Bastırma

Gebe kadınlarda şeker alımını sınırlamak için:

Şeker içeren yiyecekleri ve atıştırmalıkları sınırlayın. Ya da rafine şeker yemeyi tamamen bırakabilirsiniz. Bu mümkün değilse, en azından kekleri, dondurmaları, hamur işlerini ve şeker eklenmiş diğer atıştırmalıkları kesin.

Mümkün olduğunca tatlı meyveleri beslenmenize ekleyin. Şeker için can atıyorsanız, mango, ananas ve çilek gibi meyveler yiyin. Fazla şeker içerdiklerinden meyve sularından kaçının.

Yapay tatlandırıcılardan kaçının. Zararlı etkileri hamilelikten sonra bile devam eder. Hindistan cevizi şekeri veya bal gibi daha iyi alternatifler ekleyin.

Bakınız: Hamilelikte Çok Şeker Yemek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Paketli gıdalardaki bileşenlere dikkat edin. Kahvaltılık gevrek, fıstık ezmesi, soslar ve benzeri gıdalarda bulunan şeker miktarını bilir. Sadece düşük şeker içeriği olanları düşünün.

Şekerleri, dondurmaları, kurabiyeleri veya şekerli yiyecekleri evde tutmayın. Onları sadece tatlı bir şey almak istediğinizde satın alın.

Şeker alımınızı sınırlayın veya alternatifler bulun. Ekmeğe aşırı reçel sürmekten kaçınabilir, çay veya kahveniz için iki yerine bir çay kaşığı şeker kullanabilirsiniz ve çikolata veya dondurma tüketimini sınırlayabilirsiniz.

Veya beyaz şeker ve yapay tatlandırıcıları daha sağlıklı alternatiflerle değiştirebilirsiniz.

Şeker bağımlılık yapabilir, bu yüzden belki de birden fazla kek veya çörek yemekten kendinizi alamıyorsunuzdur. Daha fazlasını yemek istiyor olabilirsiniz. Ve ne kadar çok yerseniz, kan şekeriniz o kadar yüksek olabilir, bu da hamilelik için kötüdür. Bu nedenle, hamilelik sırasında güvenli, sağlıklı ve tok kalmak için rafine beyaz şekeri meyve ve sebzelerde bulunan doğal şekerlerle değiştirin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir