Gebelikte Düşmek ve Denge Kaybı Nasıl Önlenir?

Düşmeyi her zaman önleyemezsiniz. Ancak, hamilelikte uygun önlemler alınırsa, riski en aza indirebilirsiniz. Aşağıdaki önemleri de dikkate alabilirsiniz:

  • Destek için güçlü bir şeye yaslanın veya başınız dönüyorsa oturun.
  • Kaymayan tabanlı ve zemine uygun tutuşlu ayakkabılar giyin. Vücudunuzun öne doğru eğilmemesi için alçak topuklu ayakkabılar kullanabilirsiniz. Bel ve baldır kaslarında ekstra zorlanmaya neden olabileceğinden, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının.
  • Ayaktayken önünüze bakın. Pürüzlü veya ıslak yüzeylere basarken dikkatli olun. Düz yüzeylerde yürüyün ve çimenli alanlardan kaçının.
  • Bir merdiven kullanırken korkulukları tutmalısınız. Hiçbir şeye tutunamazsanız, birisinden destek için elini tutmayı isteyin.
  • Yürürken dikkatinizi ayaklarınızdan uzak tuttukları için ağır yükler taşımayın.
  • Banyo ve mutfak gibi ıslak alanlar kaza alanlarına yatkındır. Su ve sabun birlikte yüzeyi kayganlaştırabilir. Düşme riskini önlemek için banyonuzda kaymaz bant veya kaymaz paspaslar kullanabilirsiniz.
  • Tuvaletleri kullandığınızda, özellikle geceleri, alanın iyi aydınlatılmış olduğundan emin olun. Karanlıkta yürümekten kaçının.

Düşmeler hamilelik sırasında her zaman tehlikeli olmayabilir. Yani, her zaman adımlarınıza dikkat edin ve acele etmeyin. Düşmeyi önlemek, düştükten sonra ne yapacağını düşünmekten daha iyidir.

Kaynaklar:

  1. Cakmak B et al.; Postural balance and the risk of falling during pregnancy; J Matern Fetal Neonatal Med (2016)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir