Gebelikte Diz Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

İşte hamilelikte diz ağrısını hafifletmeye çalışmanın birkaç yolu şunları içerir:

Egzersiz: Orta derecede yürüme ve yüzme gibi düşük etkili egzersizler kuadrisepslerinizi güçlendirecek ve dizlerinize destek verecektir. Bu nedenle diz ağrısını önleyebilirler.

Ayakları biraz dinlendirin: Ayaklarını çok fazla zorlamayın ve hamileyken kilo almaya başladığınızda daha fazla dinlenin. Diz ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Doğru ayakkabıları alın: Uygun ayak kemeri desteği için iyi konforlu ayakkabılar kullanın. Doğru ayakkabı seçimi erken hamilelik sırasında diz ağrısını önler.

Vücut ağırlığınızı yönetin: Çok hızlı kilo almak eklemler için kötü olduğu için kilonuzu korumayı deneyin. Ortalama olarak, hamilelik boyunca yaklaşık 15 ila 25 kilo alabilirsiniz.

Diz destekleri kullanın: Yürürken veya diğer fiziksel aktivitelere kendinizi şımartırken denge için bir dizlik kullanın. Diz çevresindeki gevşek bağlara ve tendonlara destek sağlarlar ve ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olurlar.

Sıcak ve soğuk kompres: Ilık su banyosu yapın veya dizlere bir ısıtma yastığı, ardından bir buz torbası uygulayın. Bu alternatif tedavi diz eklemleri etrafındaki ağrıyı ve şişmeyi azaltacaktır.

Bakınız: Hamilelikte Sıcak Suyla Yıkanmak Güvenli Mi?

Masaj terapisi: Masaj terapisi almak eklem ağrılarını ve sertliğini hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca hareket aralığının geliştirilmesine de yardımcı olurlar.

Bakınız: Doğum Öncesi Masaj Faydaları

Beslenmenizi geliştirin: Tüm gerekli besinlerin dengeli bir şekilde beslenme programınıza ekleyin. Eklem ağrılarını ve sertliğini gidermek için omega-3 yağ asitleri, kalsiyum ve D vitamini alımını artırın.

Bakınız: Hamilelikte Beslenme Rehberi

İyi dinlenin: Eklem veya diz ağrılarını hafifletmeye yardımcı olduğu için yeterince dinlenin.

Yukarıdaki önlemler işe yaramazsa ve ağrı kötüleşirse, uygun tıbbi tedavi için doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

Bakınız: Gebelikte Diz Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Diz Ağrısı Nasıl Önlenir?

Düşme veya yaralanma nedeniyle diz ağrısını önleyemezsiniz. Artan vücut ağırlığı diz ağrılarına neden olduğu için kilonuzu korumayı deneyin. Eklem ağrılarından kaçınmak için vücudunuza yeterince dinlenin ve doktorunuza danıştıktan sonra beslenmenize kalsiyum ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekleri ekleyin.

Diz ağrısı, hamilelik sırasında karşılaştığınız birçok fiziksel rahatsızlıktan biridir. Yukarıda belirtilen basit ipuçlarını takip etmek, doğum sonrası komplikasyonları önlemenize yardımcı olacaktır. Eğer yardımcı olmazsa, doktorunuza danışın.

Kaynaklar:

  1. Safety of the Squat Exercise; American College of Sports Medicine
  2. Knee Sprains and Strains; University Health Sciences (2011)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.