Gebelikte Diyabet Riskleri – Nelere Yol Açar?

Diyabet, kadınlarda çocuk doğurma çağında sıklıkla görülen ve hem annenin hem de doğmamış bebeğin sağlığı üzerinde derin bir etkiye sahip olabilen bir durumdur. Hamile bir kadında diyabet kontrolden çıktığında, bebek için doğum kusurları ve diğer sorunların yanı sıra annenin zorlukları ve komplikasyonları olasılığında artış olur.

Diyabet Nedir?

Diyabet, vücudun besin olarak aldığı şeker ve nişastaları enerjiye dönüştüremediği bir rahatsızlıktır. Pankreas ya çok az insülin üretir ya da şekerleri ve nişastaları enerjiye dönüştürmek için yaptığı insülini kullanamaz. Sonuç, kandaki fazla şekerin toplanması ve şekerin bir kısmının idrar yoluyla salınmasıdır. Kan sistemindeki fazla şeker vücutta çok uzun süre kalırsa kalp, göz ve böbrek gibi organlarda hasara neden olur.

Tüm Diyabet Türleri Aynı Mı?

En yaygın üç diyabet türü Tip 1, Tip 2 ve gebelik diyabetidir. Tip 1 diyabetli bir kişi, vücudun enerji için kan şekerini kullanamayacak kadar az insülin üreten bir pankreas hastasıdır. Bu tür diyabet, kontrol için günlük insülin aşısı gerektirir.

Tip 2 diyabet, ya düşük insülin üretimi ya da vücudun kan şekerini enerjiye dönüştürmek için yaptığı insülini kullanamamasıdır. Bu tür diyabet, uygun diyet ve düzenli egzersizle kontrol edilir. Bu tip diyabet hastalarının bazıları hap veya iğne alır.

Hiç diyabeti olmayan hamile bir kadın, hamileyken bu hastalığa yakalanabilir ve buna gebelik diyabeti denir. Genellikle bebeğin doğumundan sonra kaybolan bu tip diyabeti kontrol etmek için uygun beslenme, egzersiz ve bazen enjeksiyonlar kullanılır.

Birçok Fiziksel Sorun Diyabetle Birlikte Gelir!

Şeker hastalığı olan kişiler yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, sinir hasarı, kalp hastalığı ve körlüğe karşı hassastır. Bu tür hasarlar genellikle kan şekeri yıllardır kontrolden çıkmış kişilerde olur. Ayrıca kan şekeri çok yüksekse diyabetik koma meydana gelebilir. Kan şekerinin çok düşük olduğu bir durum olan hipoglisemi de tehlikeli olabilir. Bu koşulların her ikisi de, diyabetik koma ve hipoglisemi ölümcül olabilir. Diyabeti kontrol etmek, hasar veya ölümü önlemeye yardımcı olabilir.

Hamile Bir Kadında Kontrol Dışında Diyabet Olduğunda Ne Olur?

Diyabetli hamile bir kadın hastalığı kontrol etmezse, diyabetle ilgili bazı problemler yaşayabilir veya bu problemler zaten varsa daha da kötüleşebilir. Kontrol dışı diyabet bebeğin düşük olmasına veya ölü doğumuna neden olabilir.

Gebelikte yüksek tansiyon, doğum sancıları ve doğum sırasında annede erken doğuma, nöbetlere veya felce neden olabilir. Bir kadın ayrıca çok fazla amniyotik sıvı üretebilir ve bu da erken doğuma neden olabilir. Hamile bir kadında kontrol dışı diyabetin yaygın etkilerinden biri, bebeğinin çok büyümesi veya doğum kusurlarıyla doğmasıdır.

Diyabet kontrol altına alınabilir. Hamile ve şeker hastalığı olan bir kadın, hamilelik öncesinde ve sırasında hastalığı kontrol altına alarak kendine ve bebeğine büyük bir hizmet yapar.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir