Gebelikte Diş Çürümesi Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Diş Çürüğü Belirtileri

Erken diş çürümesinin genellikle herhangi bir semptomu yoktur. Ancak çürüme dişin daha derin katmanlarına doğru ilerlemeye başladığında, aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasını fark edebilirsiniz:

  • Dişlerin yüzeyinde beyaz, kahverengi veya siyah lekeler.
  • Dişlerin yüzeyindeki boşluklar veya delikler.
  • Sıcak ve soğuk yiyecek veya içeceklere duyarlılık.
  • Şiddetli zonklamadan hafif olabilen diş ağrısı. Bazen ağrı, kulağa ve boynun veya başın arkasına da yayılır.
  • Dişin kök ucunda irin toplanmasına yol açan bir enfeksiyon apse olarak bilinir. Çok ağrılı bir durumdur ve intraoral veya ekstraoral şişlik, ateşlenme, diş hareketliliği vb.

Hamileyken Diş Enfeksiyonu için Evde Çözümler

Diş çürüğü ve enfeksiyonu için evde ilaç yoktur. Diş çürüğü aktif bir bulaşıcı hastalıktır ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar. Zamanında tedavi daha invaziv tedavi önlemlerini önleyebilir.

Hamilelikte diş çürümesinin tedavisi hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Bakınız: Gebelikte Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Diş Çürüğü Tedavisi

Diş hekiminiz klinik özellikleri kapsamlı bir şekilde inceleyebilir ve diş çürüğünü teşhis etmek için belirtilerinizin şiddetini öğrenmek isteyebilir.

Diş hekiminin de enfekte diş için bir radyografi alması gerekebilir. Diş röntgeninden gelen radyasyon son derece düşük olduğundan hamilelikte röntgen almak güvenlidir. Diş hekimi, boynun altındaki alanı karına maruz kalmayı en aza indiren bir kurşun önlük ile kaplayarak röntgen yapabilir ve boğazınız tiroidi radyasyondan korumak için kurşun bir yaka ile kaplanacaktır.

Periodontal hastalıklar, gestasyonel komplikasyonlar dahil birçok sistemik hastalıkla ilişkilidir.

Tanıyı belirledikten ve genel sağlığınızı düşündükten sonra, diş hekimi gebelikte diş çürümesi için aşağıdaki tedavi yöntemlerinden birini önerebilir.

1. Topikal florür uygulaması

İlk çürüme durumunda, florür vernik uygulaması, mineyi onararak boşluğun doğal iyileşmesini teşvik edebilir.

2. Dolgular

Diş hekiminiz çürümenin daha fazla yayılmasını önlemek için çürükler için reçine bazlı diş dolguları yapabilir. Civa içeren gümüş amalgam dolguları hamilelikte kontrendikedir.

3. Kanal tedavisi

Kök kanal tedavisi gebelikte kontrendike değildir. Gerekirse yapılabilir. Acil bir prosedür değilse, diş hekimi doğumdan önce beklemenizi isteyebilir.

4. Ekstraksiyonlar

Ekstraksiyonlar hamilelikte kontrendike değildir, ancak semptomatik olmayan diş çıkarma gibi seçmeli ekstraksiyonlar doğumdan önce ertelenmelidir. Acil bir durumsa, hamilelikte ekstraksiyon yapılabilir.

Bebeğin organ oluşumu ilk trimesterin sonuna kadar tamamlandığından, diş tedavisini ikinci trimesterde yapmak en uygunudur. Dahası, rahim ve bebeğin büyüklüğü, konumsal rahatsızlık yaşayabileceğiniz üçüncü trimesterde olduğundan nispeten daha küçüktür. Bu nedenle, annelerin ikinci trimesterde tedaviyi alması daha kolaydır.

Bununla birlikte, acil diş bakımı gebeliğin herhangi bir aşamasında verilebilir.

Diş beyazlatma veya herhangi bir kozmetik prosedür gibi tüm seçmeli olmayan tedaviler doğumdan sonrasına ertelenmelidir. Herhangi bir diş tedavisi görmeden önce diş hekiminizin ve jinekoloğunuzun onayını alın.

İlk trimesterde ideal diş kontrolü sayısı iki, her biri ikinci ve üçüncü trimesterde birdir.

Kaynaklar:

  1. Caries Risk Assessment and Management; American Dental Association
  2. Pregnancy and teeth; Victoria State Government

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir