Gebelikte Demir Takviyesi Gerekli Mi? Yan Etkisi Var Mı?

Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra yapılan kan tahlilinde hemoglobin seviyeleri düşük çıkabilir. Kendinizi yorgun ve güçsüz hissedebilirsiniz. Bu sorunların altında yatan nedenlerden biri demir eksikliği olabilir. Eğer hamile bir bayanda hemoglobin eksikliği varsa, jinekolog tarafından demir açısından zengin gıdalar yemeleri, hatta demir takviyesi kullanmaları önerilebilir.

Bu yazımızda, hamilelikte demir takviyesi kullanmanın yararları ve yan etkilerinden bahsedeceğiz.

İnsan vücudu, güçlü bir bağışıklı için demire ihtiyaç duyar. Demir,  oksijenasyon ve vücudumuzun her hücresine oksijen taşınması için çok önemlidir. ATP üretmeye yardımcı olur ve aynı zamanda vücudun enerji kaynağıdır. Hamile kadınlar demir eksikliği riski altındadırlar.

Hamilelikte, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde artış nedeniyle kırmızı hücre kütlesi ve plazma genişler. Ayrıca, plasenta ve fetüs demir gerektirir. Bu nedenle, gebe olmayan kadınlara göre vücudunuz daha fazla demire ihtiyaç duyar. Gerekirse, doktorlar demir takviyesi reçete edebilir.

Demir takviyesi; anemi olan ve bebek bekleyen anneler için çok önemlidir. Hemoglobin eksikliği yoksa, demir takviyesi kullanılarak önlenebilir. Dolayısıyla, bu dokuz ay boyunca bir kaç kan testi ile demir eksikliği öğrenebilir ve zamanında tedavi edilebilir.

Hamilelikte Demir Eksikliği Sonuçları:

Hamilelikte demir eksikliği nelere yol açar?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Demir eksikliği, bir kişinin kendini yorgun ve bitkin hissetmesine neden olur. Şiddetli anemi gibi gebelik komplikasyonları ile sonuçlanır. Bu durum fetüste kötü nörogelişimsel soruna yol açacaktır.

Emziren veya hamile kadınların günde 20-30 mg demir almaları gerekir. Vejetaryen olmayan bu miktarı düzenli beslenerek karşılayabilirler. Ancak, ne yazık ki vejetaryenler demir eksikliği sorunuyla karşı karşıya kalabilirler. Bu koşullar altında, tıbbi danışmanınız demir takviyeleri reçete edebilir. Gebelikte demir eksikliği aşağıda sorunlara yol açabilir:

  • Erken doğum
  • Bebek ve anne ölümleri
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Davranışsal ve bilişsel dengesizlik

Hamileliğiniz ilerledikçe, doktorunuz demir tabletleri reçete edebilir. Ancak, bu demir eksikliği olduğu anlamına gelmez. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde annenin demir gereksinimleri artar. Önlem olarak, demir takviyesi verilebilir.

Demir, insan vücudu için son derece önemlidir.  Gebelikte demir takviyelerinin yan etkilerinden kaçınmak için dengelemek önemlidir. Vücudumuz demiri depolayabilmesine rağmen, aşırı demir mide bulantısı, kusma ve kabızlığa yol açabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir