Gebelikte Dehidrasyon (Sıvı Kaybı) Neden Olur? Riskleri Neler?

Susuzluk, baş dönmesi, kuru cilt ve dudak kuruluğu hamilelikte vücudunuzun susuz kaldığı kaldığınız anlamına gelebilir. Bu belirtileri sık sık yaşarsanız, sağlığınızı etkileyebilir. Bu nedenle, dehidrasyon (vücudun susuz kalması) sorununu en kısa zamanda ele almanız gerekir.

Bu yazıda size hamilelikte dehidrasyon hakkında bilgiler veriyoruz.

Hamilelikte Dehidrasyon Neden Olur?

Gebelikte vücut neden susuz kalır? Hamilelikte dehidrasyonun yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Sabah bulantısı: Bu rahatsızlık ilk ay boyunca ortaya çıkar ve 14. hafta veya 16. haftaya kadar devam eder. Semptomlar, ikinci üç aylık döneme (2.trimester) ulaştığınızda kaybolabilecek bulantı ve kusmayı içerir. Bazı durumlarda, kadınlarda ikinci üç aylık dönemden sonra da sabah bulantıları devam ediyor.

Sabah bulantısı belirtileri vücudunuzdan sıvı ve elektrolit kaybına neden olarak  vücudun susuz kalmasına sebep olur. Dahası, bulantı sıvı almanıza izin vermeyebilir, bu da vücudun kayıp suyu geri kazanmasını zorlaştırır.

Hiperemezis Gravidarum olarak da bilinen şiddetli sabah hastalığı: Bu rahatsızlık ikiz gebelikte (multifetal gebelik) olması muhtemeldir. Sabah bulantıları ile aynı semptomlar hamileliğiniz boyunca kalır. Hiperemezis semptomları ayrıca ciddi su ve elektrolit kaybına neden olabilir. Aşırı terleme ve dehidrasyona neden olan bulantı ve kusma ile ilişkili ateşe yol açabilir.

İshal: Hormonal değişiklikler, beslenme alışkanlıkları ve bazı gıdalardan kaçınma özellikle üçüncü trimesterde ishale yol açabilir. Bu ayrıca aşırı sıvı ve elektrolit kaybına neden olabilir.

Gebelikte az su içmenin riskleri nelerdir? Dehidrasyon riskini artıran diğer bazı faktörler şunlardır:

Yeterli sıvı eksikliği: Su alım seviyeniz trimesterinize, aktivite seviyenize, kilonuza, yaşınıza, iklime ve mevsime bağlı olabilir. Daha sıcak mevsimlerde dehidrasyona daha duyarlı olabilirsiniz.

Hava yolculuğu: Kabindeki hava az nem içerir ve vücudunuzda dehidrasyona neden olabilir. Seyahat ederken su içerek vücudunuzu nemlendirilmeye çalışmalısınız. Havayolu kuralları su şişelerinin taşınmasına izin vermeyebilir, ancak uçuş sırasında daima su mevcuttur.

Nem: Sıcak hava ve nem sizi terletebilir, bu sebeple dehidrasyona neden olabilir.

Özellikle sıcak havalarda şiddetli egzersiz: Bu sizi daha fazla terletebilir ve ılık hava ile birleştiğinde dehidrasyona neden olabilir.

Ateşlenme: Normalden daha yüksek vücut ısısı kusmaya, sıvı kaybına ve yüksek dehidrasyon riski oluşturabilir.

Kaynaklar:

  1. Diarrhea and Vomiting; University Health Service – University of Michigan
  2. R Csorba and P Tsikouras; Air travel during pregnancy; Hippokratia (2017)
  3. James L. Lewis; Dehydration; Merck Manuals

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir