Gebelikte Dehidrasyon (Sıvı Kaybı) Nasıl Önlenir?

Dehidrasyondan (vücudun susuz kalması) kaynaklanan yorgunluk enerji seviyelerini düşürebilir. Bu sebeple donuk ve uyuşuk hissetmenize neden olabilir. Bundan kaçınmak için her gün yeterince su içtiğinizden emin olun.

Uyanık olduğunuz her saat için bir bardak su (150-180 ml) içmek, günlük H2O kotanızı almanın mükemmel bir yoludur.

Sade su içmekte zorlanıyorsanız, günlük içeceğiniz suya birkaç dilim limon, kızılcık, karpuz veya portakal eklemeyi deneyebilirsiniz.

Çorbalar, meyve suları ve smoothie’ler gibi sıvılar da vücut için günlük su ihtiyacının bir parçasıdır. Yani, içme suyu sıkıcı bulursanız, onları içirin.

Kafeinle ilgili ürünlerden, işlenmiş meyve sularından ve gazlı içeceklerden kaçının. Çünkü bileşenler idrar çıkışınızı artırabilir ve dehidrasyona neden olabilir.

Yorucu egzersizler yaparken veya sıcak havalarda uzun süre güneş altında zaman geçirirken kendinizi nemli tutmaya özen gösterin.

Kendinizi nemli tutmanın zor olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun ve doğru tavsiyeyi alın.

Önleyici tedbirleri ve dehidrasyon ilaçlarını takip edin. Dehidrasyonunuz yukarıda belirtilen risk faktörlerinden kaynaklanıyorsa, sağlık uzmanınıza veya jinekoloğa danışın.

Kaynaklar:

  1. James L. Lewis; Dehydration; Merck Manuals
  2. Common Discomforts During Pregnancy; University of Rochester Medical Center

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir