Gebelikte Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar nelerdir ve hamileliği nasıl etkilerler?

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (bazen cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD) olarak anılır); virüs bulaşmış bir partner ile cinsel ilişki, oral veya anal seks ile bulaşan bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Bu enfeksiyonlar siz ve bebeğiniz için ciddi sağlık sorunları doğurabilir.

Bu enfeksiyonların bazılarının bulaştırılmasının tek yolu cinsel ilişki değildir. Örneğin; bulaşmış iğneler veya diğer keskin aletlerle temas, kan ile temas veya enfekte kişinin açık yaraları veya vücudunuzun dışındaki bölgelerde bile en az bir hafta boyunca hayatta kalabilen hepatit B virüsü ile enfekte olabilirsiniz. Ev eşyalarını, bir diş fırçası veya tıraş makinesi gibi kişisel eşyaları paylaşmak da enfeksiyonların bulaşmasına neden olabilir.

Bazı enfeksiyonlar plasenta yoluyla bebeğinize geçebilir veya doğum sırasında veya su bittiğinde bulaşabilir. Yenidoğan enfeksiyonları çok ciddi (hayatı tehdit edici bile) olabilir ve bazıları da uzun vadeli geri döndürülemez sağlık ve gelişimsel sorunlara neden olabilir. Dahası, bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar düşük, erken membran rüptürü (PPROM), erken doğum, uterus enfeksiyonu ve ölü doğum riskini artırır.

En sık görülen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan bazıları şunlardır:

  • Klamidya
  • Genital herpes
  • Belsoğukluğu
  • Hepatit B
  • HIV veya AIDS
  • HPV
  • Frengi
  • Trikomoniaz

Hamilelikte Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik sırasında cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit etmek ve tedavi etmek çok önemli olduğundan, pratisyen hekiminiz ilk doğum öncesi ziyaretiniz sırasında bu enfeksiyonların çoğunu tarayacaktır. (Sizlerde geçmişte yaşadığınız herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalık hakkında bilgi verdiğinizden emin olun, yoksa sizlerin veya eşinizin birden fazla partneri varsa ya da iğneler paylaştıysanız, örneğin dövme için yüksek risk altındaysanız, siz veya eşinizde herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalık semptomu gelişirse, üçüncü trimesterde (veya daha erken bir zamanda) taranır.)

Uzmanlar tüm hamile kadınların HIV, HBV, frengi ve klamidya açısından taranmasını önermektedir. Şu anda yüksek riskli bir ilişki içinde değilseniz bile, bazı cinsel yolla bulaşan hastalık belirtileri olmadan yıllardır vücudunuzda gizlenebilir.

Hamilelik sırasında cinsel yolla bulaşan enfeksiyona maruz kalma riskiniz varsa veya siz veya eşinizde olağandışı bir semptom varsa, mutlaka doktorunuza danışınız. Böylece tekrar test edilebilir. Eğer cinsel yolla bulaşan hastalığınız varsa, riskler ve tedavi seçenekleri hakkında elinizden gelen her şeyi öğrenmek önemlidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nasıl Önlenir?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaçınmanın tek emin yolu, cinsel ilişkiye girmemek (vajinal, oral ve anal seks dahil) veya sağlıklı bir partnerle ilişkiye girmek, intravenöz (damar içi) ilaçlar kullanmamaktır. Diğer önlemler şunları içerir:

Tek eşli olduğuna inanılan bir partnerle ilişkiye girmek, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon belirtisi olan veya semptomları olan kimseyle ilişkiye girmemektir. Eşinizin diğer insanlarla ilişkiye girdiğinden veya damar yolu ile ilaç kullandığından şüpheleniyorsanız, gerekli tedbirleri almanız önemlidir.

HIV gibi tedavi edilmeyen bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyona sahip olan bir kişi ile ilişki riski artırabilir.

Birkaç istisna dışında, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon için tedavi altındaysanız, eşinizin de tedavi altına alınması gerekir ve hem tedavinizi tamamlayana kadar hem de semptom içermeyene kadar ilişkiye girmemeniz gerekir. Aksi takdirde, enfeksiyonu ileride tekrar edebilir ve ilerleyebilir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon için yüksek risk altında iseniz veya eşiniz ya da evinizin herhangi bir üyesi hepatit B taşıyıcısıysa, hepatit B’ye karşı aşı olmak önemlidir. Bu aşının hamilelik döneminde kullanılması güvenlidir.

Doğum yaptıktan sonra, 26 yaşında veya daha gençseniz, rahim ağzı kanserine neden olabilecek bir virüs olan dört HPV tipine karşı aşılanabilirsiniz.

Hamileyken Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar Tedavi Edilir Mi?

Evet. Tedavi cinsel yolla bulaşan enfeksiyona göre değişir. Antibiyotikler, klamidya, gonore ve sifiliz gibi viral olmayan enfeksiyonları tedavi edebilir ve gebelik sırasında kullanılabilecek birçok antibiyotik vardır.

Viral enfeksiyonlar, herpes ve HIV gibi antibiyotiklere cevap vermez. Herpesleri tedavi edemezsiniz, ancak doktorunuz doğum başlangıcında bebeğe bulaşma riskini en aza indirgemek için gebeliğin son ayında almanız için bir antiviral ilaç yazabilir. HIV pozitifseniz, kendinizi olabildiğince sağlıklı tutmak ve bebeğinize bulaşma riskini azaltmak için antiretroviral ilaçların kombinasyonunu almanız gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.