Gebelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Normal Mi? Neden Olur?

Hamileyken Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Normal Mi?

20 haftalık hamilelikten sonra hafif veya ağır herhangi bir kanama normal değildir. Derhal bir doktora görünmelisiniz. Ancak tüm kanamalar tehlikeli olmadığı için panik yapmayın. Daha fazla komplikasyonu önlemek için cinsel ilişkiden uzak durmalı ve ne zaman ilişkiye girmeye devam edebileceğiniz konusunda doktorunuzun tavsiyesini almalısınız.

Hamilelikte Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Neden Olur?

Hassas bir serviks, hamileyken cinsel ilişkiden sonra kanamaya neden olur. Serviks hassas olabilir, çünkü:

Artan kan akışı: Vajina ve rahim ağzına kan gitme oranı, gebe kaldıktan hemen sonra önemli ölçüde artar. Cinsel ilişki sırasında, rahim ağzı bölgesi üzerinde küçük kanamaya veya lekelenmeye neden olan ek basınç olacaktır.

Artan kılcal damarlar: Hamileyken anne ve fetüsün yüksek oksijen ihtiyacını karşılamak için birkaç kan kılcal damarı (küçük kan damarları) oluşur. Bu kılcal damarların çoğu vajina ve servikste gelişir. O kadar hassastırlar ki, ilişki sırasında kolayca koparlar.

Servikal polipler: Polipler, servikste zararsız büyümelerdir ve yüksek östrojen seviyeleri nedeniyle oluşur. Küçük kan damarları içeren polipler kırılgandır ve cinsel ilişki sırasında bölgeye herhangi bir baskı kanamaya neden olabilir.

Bakınız: Hamileliğin İlk Aylarında Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Olur Mu?

Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Düşüğe Neden Olur Mu?

Cinsel ilişki ile tetiklenen düşük nadirdir. Çünkü fetüs sıvıyla dolu amniyotik keseye sabitlenmiştir. Bu, bebeği yastıklar ve herhangi bir fiziksel zarara karşı bir amortisör görevi görür. Ayrıca bebek cinsel ilişki bölgesinden uzağa konumlanır.

Bununla birlikte, daha önce düşük yaptıysanız veya servikal duvarları zayıflattıysanız, doktor bir güvenlik önlemi olarak cinsel ilişkiden kaçınmanızı tavsiye edecektir.

Bakınız: Gebelikte Cinsel İlişkiden Ne Zaman Kaçınmalı?

Hamilelikte Fiziksel Olarak Yakın Olmanın İpuçları

Bazı basit kuralları takip ederek kanama ve komplikasyon risklerini en aza indirebilirsiniz.

1. Rahat ve güvenli seks pozisyonlarını deneyin:

Bazı cinsel pozisyonlar, servikal bölgeye baskı uyguladığından vajinal lekelenme veya kanama riskini artırabilir. Güvenli seks pozisyonlarını deneyebilirsiniz.

2. Oral seksi düşünün

Hamilelikte cinsel doyum elde etmek için en güvenli uygulamalardan biridir. Bebeğe zararlı olmasa da, hava embolisine (kan damarlarındaki hava kabarcıklarından dolayı kan akışının tıkanmasına neden olabileceğinden vajinaya hava vermekten kaçının.

3. Rahat anlar yaşayın:

İlerleyen hamilelikte mümkün olduğunca nazik olun. Daha rahat cinsel pozisyonlar ile romantizmin tadını çıkarabilirsiniz. Partnerinizle nelerden hoşlandığınızı tartışın.

4. Kayganlaştırıcılar kullanın:

Cinsel ilişki sırasında sürtünmeyi ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı oldukları için su bazlı kayganlaştırıcılar kullanın. Ayrıca rahim ağzı bölgesinde kanamayı ve tahriş olasılığını da azaltacaktır. Pamukçuğa neden olabileceği için gliserin içerenlerden kaçının.

5. Prezervatif kullanın:

İlişki sırasında prezervatif gibi doğum kontrol yöntemleri kullandığınızdan emin olun. Hem sizi hem de bebeğinizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan koruyacaklardır.

Bakınız: Hamilelikte Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Ne Kadar Sürer?

Önlem alın. Daha güvenli tarafta olun. Bir bebeğin gelişi sizi meşgul edebileceği için birlikte zamanın tadını çıkarın. Hamileliğiniz hakkında bizimle paylaşacak herhangi bir deneyiminiz veya düşünceniz varsa, aşağıya bize yazın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir