Gebelikte Çikolata Yemek Zararlı Mı?

Hamilelikte Neden Çok Fazla Çikolata Yemek Güvenli Değildir?

Uzmanlara göre “Hamilelikte çikolata tüketimi makul kalmalı ve denklemde kalori girdisi dikkate alınmalıdır.”

Aşağıdaki nedenlerden dolayı gebelikte aşırı çikolata yememelisiniz:

1. Kafein:

Kafein alımını kontrol etmeniz önemlidir. Düşük yapmanıza neden olabileceğinden günde 200 mg’dan fazla kafein alınmaması önerilir. Çikolata kafein içerir ve çay, kahve veya diğer içeceklerle karıştırdığınızda, 1,5 gram bitter çikolata 31 mg kafein içerdiğinden önerilen günlük miktarı aşacaksınız. Aynı miktarda sütlü çikolata 10mg kafein içerir.

Kafeinin mide ekşimesini tetiklediği de bilinmektedir. Birçok kadın, gebelikte fiziksel ve hormonal değişiklikler nedeniyle mide ekşimesi yaşar. Mide ekşimesini azaltmak için bu durumda çikolata alımından kaçınılmalı veya sınırlandırılmalıdır.

2. Yağ Ve Kalori:

Çok fazla çikolata tüketimi, artan yağ ve kalori alımından dolayı aşırı kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle aşırı kilo almak varisli damarlara, gestasyonel diyabet, hipertansiyona ve sezaryen doğum riskinde artışa neden olur. 30 gram bitter çikolata 150 kalori ve 9 gram yağ içerir. Benzer şekilde, sütlü çikolata 150 kalori ve 8.5 g yağ içerir.

3. Şeker:

Çikolatadan gelen fazla şeker kilo alımı, gestasyonel diyabet ve diş problemleri riskini artırabilir. Yaklaşık 45 gram bitter çikolata 18 g şeker içerir ve aynı miktarda sütlü çikolata 23 g şeker içerir. Doğum uzmanınız, yiyebileceğiniz güvenli çikolata miktarını değerlendirmenize yardımcı olmak için alabileceğiniz güvenli şeker miktarını söyleyebilir.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte Çikolata Yemenin Faydaları

Hamilelikte Nasıl Çikolata Yemeli?

Hamilelikte çikolata yerken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda başlıklar halinde listelenmiştir:

1. Daha Koyu Çikolataları Seçin:

Bitter çikolata, flavonoidler, magnezyum, teobromin ve demir dahil yaklaşık 600 temel bileşik içerir. Flavonoidler, C vitamini, kan basıncını düşürmeye ve vasküler fonksiyonu arttırmaya yardımcı olan antioksidandır.

2. Çikolatalı Mus Kaçının:

Mousse, hamile kadınlar için önerilmez, çünkü bebeğin sağlığı için iyi değildir. Listeriosis ve toksoplazmoz gibi koşullara neden olabilecek çiğ yumurta içerir. Annenin fetüse salmonella bakterisi taşıma riski vardır.

3. Minimal Organik Şeker:

Minimum miktarda tatlandırıcı veya rafine beyaz şeker içeren çikolataları seçin. Daha az gereksiz bileşenler veya GDO’lar içerdikleri için organik çikolataları tercih edin. Ayrıca, besin olarak kabul edildiği için yaklaşık %65 kakao içeren barlar alın.

Hamilelikte Çikolatalı Süt İçmek

Çikolatalı süt, bebeğin kemiklerinin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan ideal bir kalsiyum ve D vitamini dozu sunar. Bir bardak ev yapımı çikolatalı süt, kalp, kas ve sinir gelişimi ve kan pıhtılaşması için önemli olan 285mg kalsiyum verebilir.

Hamileyken yeterli kalsiyumunuz yoksa, osteoporoz gelişme riski altında olabilirsiniz. Kemik kaybını önlemek ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak için zaman zaman bir bardak çikolatalı süt alabilirsiniz.

Çikolatalı sütü ılımlı olarak tüketmek, özellikle doktorunuz kilo almanızı önerirse, beslenmenizde fazladan kalori almanın iyi bir yoludur. Bir bardak ev yapımı çikolatalı süt size yaklaşık 200 kalori verir, ancak süt türüne bağlı olarak değişebilir. Yağsız süt, tam yağlı sütten daha az kalori sağlar. Ancak, her ikisi de diğer içeceklere kıyasla iyi seçimlerdir.

Hatırlatma:

Fazla miktarda bitter çikolata veya diğer tatlı ikramları tüketmek sağlıklı yiyecekler tüketmenizi azaltacaktır. Hamilelite, tam tahıllar, yağsız protein, süt ürünleri, meyve ve sebzeleri içeren dengeli bir diyete sahip olmalısınız. Bu dengeli beslenmenin bir parçası olarak bitter çikolata yiyin.

Hamileyken çikolataya aşerdiniz mi? Bu konuda deneyim ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir