Gebelikte Çıkan Et Benleri Nasıl Geçer? Tedavisi ve Önlemler

Hamilelikte ortaya çıkan et benlerinin doğum sonrası solgunlaştığı söylenir. Ancak kaybolmazlar ve rahatsızlığa neden oluyorlarsa, aşağıdaki tedavileri tercih edebilirsiniz.

Not: Bu tıbbi tedaviler sadece tıbbi gözetim altında yapılmalı ve asla evde denenmemelidir.

Bakınız: Hamilelik Et Beni Neden Olur?

Hamilelikte Et Benleri Tedavisi

Hamilelikte et beni aldırılır mı? Et benleri tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak çok büyükse rahatsızlığa neden oluyorlarsa doktora gidebilirsiniz. Tedavi aşağıdaki yöntemlerini içerebilir:

Eksizyon çıkarılması (Severing): Et beni neşter veya cerrahi makas kullanılarak dikkatlice kesilir. Bu bölgede görülen sadece küçük beyaz veya pembe bir yara izi ile tamamen çıkarılır.

Kriyoterapi (Dondurma): Sıvı azot et benine sürülür veya püskürtülür. Bu gaz dokuyu dondurur ve hücreleri öldürür, böylece o bölgeye kan akışını engeller. Et beninin ciltten doğal olarak düşmesine ve kendi kendine iyileşmesine neden olur.

Hyfrecation (Yakma): Hücrelere zarar vermek için et benlerine bir elektrik darbesi geçirilir. Isı, et benlerinin sapını yakar ve düşmesine neden olur. Anestezik, ağrısız bir prosedür haline getirmek için tedaviden önce uygulanır.

Bu yöntemlerin hamilelikte güvenli olmayabileceğini unutmayın, bu nedenle yalnızca profesyonel tavsiye aldıktan sonra ve et benleri büyükse ve rahatsızlığa neden oluyorsa bunları seçin.

Hamilelikte Çıkan Benler Nasıl Geçer?

Evde et benlerini kaldırmayı denemek iyi bir fikir değildir. Onları çekmek, bükmek veya çizmek için istekli olabilirsiniz, ancak aynı zamanda acı verici ve zararlı olabilir. Kanama, enfeksiyon ve skarlaşmaya neden olabilir.

Bazı durumlarda, et benleri kendi başlarına düşerler. Bu nedenle, doğal iyileşmenin gerçekleşmesini beklemek akıllıca olacaktır. Et benleri kendiliğinden kaybolmazsa, doktorunuzla görüştükten sonra yukarıdaki tedavilerden herhangi birini alabilirsiniz. Bununla birlikte, denemeyi düşünebileceğiniz birkaç ev ilacı vardır, ancak bu ilaçlar zaman alabilir ve tutarlı bir çaba gerektirebilir.

Hamilelikte Çıkan Et Benlerinin Düşmesi Ne Kadar Sürer?

Hamilelikte ortaya çıkan et benlerinden birkaçı doğumdan birkaç ay sonra düşebilir. Kan temini eksikliği nedeniyle ya düşer ya da küçülürler (hamilelik sırasında kan dolaşımına kıyasla). Sadece iyi gelişmiş ve daha büyük et benleri dermatolojik bir müdahaleye ihtiyaç duyabilir.

Ev ilaçlarından herhangi birini kullanıyorsanız, sonuçların görünmesi bir veya iki ay sürer.

Bakınız: Hamilelik Döneminde Karşılaşılan Cilt Sorunları

Hamilelikte Et Benlerinin Çıkması Nasıl Önlenir?

Hamilelikte et benleri esas olarak hormonal değişikliklerden dolayı ortaya çıktığından, ortaya çıkmalarını önlemek için yapabileceğiniz çok şey yoktur. Sadece cildin sürtünmesini önleyebilir ve sağlıklı tutabilirsiniz. Dış görünüm et benlerinin oluşma riskini için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

  • Cilde sürtünebileceği için sıkı giysiler giymeyin.
  • Sıkı ve sizi rahatsız eden mücevherlerden kaçının.
  • Cildi kuru tutun. Islaklığa eğilimli bölgelerde biraz talk uygulayın.
  • Et Benleri Siğillerden Nasıl Farklıdır?
  • Et benleri ve siğiller birbirine benziyor, ancak bu farklılıklara dikkat edebilirsiniz.

Et benleri genellikle endişelenecek bir durum değildir. Bunlar küçük bir sorundur ve onları rahatsız edici bulursanız, onları çıkarmak için bir doktora görünebilirsiniz. Kaldırma iyileştirici olsa da hamilelik döneminde doktorunuz önermeyebilir.

Kaynaklar:

  1. Skin Tags (Acrochordon); Harvard Health Publishing
  2. Safety of Essential Oils; National Association for Holistic Aromatherapy

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir