Gebelikte Büyüme Taraması – Detaylı Ultrason

Tanı testleri ve taramalar genellikle hamilelik ile senkronize şekilde gider. Ancak, taramaların çoğu üçüncü üç aylık döneminizden çok daha önce gerçekleşir. Bu nedenle, doktorunuz üçüncü üç aylık dönemde (3.trimester) bir büyüme taraması önerdiğinde, kaygı olabilir. Endişeleriniz olsa da, hamilelik döneminde bir büyüme taraması yapmanız gerekebilir.

Neden büyüme taraması yaptırmanız gerektiğini ve hangi amaca hizmet ettiğini anlamak için aşağıdaki yazımızı okuyun.

Hamilelikte Büyüme Taraması Nedir?

Büyüme taraması, bebeğinizin büyümesinin normal olup olmadığını belirleyen bir ultrason taramasıdır. Doktorlar genellikle gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde kadınlar için tavsiye eder; nedenlerinden biri de fetal büyüme taramasıdır.

Büyüme Taramasının Amacı Nedir?

Doktorunuza fetal büyüme ve hamileliğiniz hakkında yararlı bilgiler sağlamak için gebelikte bir büyüme taraması yaptırır. Doktora aşağıdakiler yardımcı olur:

  • Bebeğinizin genel büyümesini kontrol etmek.
  • Amniyotik sıvınızın hacmini kontrol etmek.
  • Plasentanın son pozisyonunu belirlemek.
  • Fetal pozisyonu belirlemek.
  • Tahmini doğum tarihine yakın bebeğin ağırlığını kontrol etmek.

Hamilelikte Kimlere Büyüme Taraması Gerekir?

Çeşitli nedenlerle (genellikle üçüncü trimesterde) bir büyüme taraması yapmanız gerekebilir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır:

Önceki hamileliklerinizde komplikasyonlar olduysa, doktorunuz fetal sağlığı izlemek için ek taramalar yapabilir. Hamilelik komplikasyonları, sizin ve doğmamış fetus için sağlık riskleri anlamına gelebilir. Hamile kalmadan önce bir sağlık sorununuz varsa, bu gebelik komplikasyonlarına yol açabilir. Hamilelik döneminde bile tıbbi sorunlar yaşayabilirsiniz. Kazalar veya yaralanmalar da gebelik komplikasyonlarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda, doktorlar hamilelik komplikasyonları nedeniyle ortaya çıkabilecek sağlık sorunları hakkında bilgi sahibi olmak için geç gebelik büyüme taramasını tercih edebilirler.

Plasental pozisyondan dolayı gebelik komplikasyonları da ortaya çıkabilir. Plasenta previa, plasentanın rahim içinde yattığı anlamına gelir. Serviksi engelleyebilir ve vajinal doğumun zor veya imkansız olmasına neden olabilir. Plasental abrupsiyon, plasentanın uterus duvarından koptuğu zamandır. İki durumdan herhangi birini yaşarsanız, doktorunuz döneminizin geri kalanı boyunca hamileliğinizi ve fetal sağlığınızı izleyecektir. Bebeğinizin sağlığını belirlemek için hamileliğinizin son birkaç haftasında bir büyüme taraması gerekli olabilir.

Çoğu zaman kadınlara hamilelik döneminde diyabet tanısı konur(gestasyonel diyabet). Ciddi bir durumdur ve iyi yönetmezseniz, hamilelik komplikasyonlarına neden olabilir. Büyüme taraması, doktorunuzun gebelik diyabeti nedeniyle hamileliğinizde bir sorun olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur. Bebeğiniz aşırı doğum kilosundan muzdarip olabilir, bu da sizin için sezaryen doğum anlamına gelebilir. Çocuğunuzda solunum problemleri, erken doğum ve doğumda düşük şeker olabilir. Bunlar gestasyonel diyabet nedeniyle bebeğiniz için risklerden sadece birkaçıdır. Büyüme taramasının yardımıyla doktorunuz gebelik diyabetiniz nedeniyle hamileliğinizde veya bebeğinizde herhangi bir sorun olup olmadığını belirleyebilir.

Kadınlara hamilelik dönemide yüksek tansiyon (gestasyonel hipertansiyon) tanısı konulabilir. Hamileliğinizden önce yüksek tansiyonunuz veya gestasyonel hipertansiyonunuz varsa, her iki durum da hamilelik komplikasyonlarına neden olabilir. Hamilelikte yüksek tansiyonunuz varsa, doktorunuz bebeğinizin büyümesini izleyecektir. Ve büyüme taraması, doktorunuzun fetal büyüme anormalliklerini ve komplikasyonlarını kontrol etmesine yardımcı olabilir.

Gestasyonel diyabet veya hipertansiyon dışında, diğer sağlık sorunlarından da muzdarip olabilirsiniz. Hamileliğiniz sırasında bunlar ortaya çıkabilir veya zaten bu rahatsızlıklardan muzdarip olabilirsiniz. Hamileyken anemi, enfeksiyonlar, depresyon ve diğer anksiyete bozuklukları gelişebilirsiniz. Hamile kalmadan önce cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), tiroid hastalığı, nöbetler, astım, kalp hastalığı veya karaciğer problemleriniz varsa, doktorunuz fetal büyümeyi takip eder. Büyüme taraması bu gibi durumlarda faydalı olmaktan daha fazlasını kanıtlamaktadır.

Doktorunuz karın ölçümlerinizin normal olduğunu düşünüyorsanız, sadece bebeğinizin büyümesini kontrol etmek için bir büyüme taraması önerebilir. Doktor ayrıca fundal yüksekliğini de ölçecektir. Fundal yüksekliği uterusunuzun üstünden kasık kemiğinize olan mesafedir. Haftalar içinde hamileliğinize uygun olmalıdır. Örneğin, 22 haftalık hamileyseniz, ideal fundal ölçümünüz 22 cm‘dir. Bu ölçümde bir tutarsızlık varsa, yavaş veya hızlı fetal büyümeyi gösterebilir. Ayrıca hamilelikte çok az veya aşırı amniyotik sıvı, ideal olmayan fetal pozisyonlarda değişiklikler veya uterus miyomları gibi diğer problemler anlamına da gelebilir. Fundal ölçümleri fetal sağlıkla ilgili problemleri gösteriyorsa, büyüme taraması gerekebilir.

Fundal yüksekliğiniz fetal büyüme kısıtlamasını veya intrauterin büyüme kısıtlamasını (IUGR) gösterebilir. Her ikisi de düşük fetal ağırlığı veya anormal fetal büyüme oranını gösterir. Doktorunuz daha sonra bir ultrason yoluyla onaylayabilir. Ultrason sonuçları fetal büyümenin optimum olmadığını gösteriyorsa, hamileliğinizin sonuna doğru ilerledikçe doktorunuz bir büyüme taraması (veya birden fazla) gerçekleştirebilir.

Çoğul gebelikler daha fazla risk veya komplikasyona yol açabilir. Hamileliğinizin üçüncü trimesterinde büyüme taraması, endişe için herhangi bir neden olup olmadığını doktorun belirlemesine yardımcı olabilir.

Üçüncü üç aylık dönemde daha az fetal hareketler yaşamaya başlarsınız. Devam ederse, doktorunuz bebeğinizle ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için bir büyüme taraması yapabilir.

Fetal bir makat pozisyonunuz olması makat, fetal aşağıdan aşağı pozisyon anlamına gelir. İdeal bir doğum pozisyonu değildir ve sezaryen doğuma girmeniz gerekebilir. Ancak, doktorunuz bebeğinizin konumunu baş aşağı olarak değiştirmeye çalışacaktır. Daha erken bir ultrason taraması makat pozisyonunu ortaya çıkarırsa, doktorunuz fetüsün ve plasentanın pozisyonunu kontrol etmek için hamileliğinizin sonuna doğru başka bir büyüme taraması önerebilir.

Doktorunuz hamileliğiniz sırasında çeşitli nedenlerle büyüme taraması yapabilir. Bu nedenle, hamilelik döneminde dahili büyüme taramanızla ilgili herhangi bir endişeniz veya sorunuz varsa, doktorunuza sormaktan çekinmeyin. Üçüncü üç aylık döneminizde bir büyüme taraması yaptırdınız mı? Bize buradan anlatın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir