Gebelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Özellikle ilk üç aylık dönemde ilaçlardan kaçınmak en iyisidir. Ancak rahatsızlığınız dayanılmazsa, doktor hamilelik sırasında güvenle kullanılabilecek bazı ilaçlar reçete edebilir.

Bakınız: Gebelik Riniti (Nezle) Nedir?

Gebelikte Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Bu tıbbi tedaviler doktorunuzun gözetiminde ve sadece ev ilaçları rahatlama sağlayamadığında yapılmalıdır.

1. Nazal dekonjestan spreyler

Spreyler oral ilaçlar olmadığından ve plasentayı geçemediğinden güvenlidir. Rahatsızlığı hızlı bir şekilde hafifletir, ancak tıkanıklık geri gelebilir ve şiddetlenebilir. Doktorunuz nazal dekonjestan spreyler reçete edebilir.

Bakınız: Hamilelikte Rinite Ne İyi Gelir?

2. Antihistamin spreyler

Alerjik rinit, histaminlerin salınması nedeniyle oluşur veya şiddetlenir. Bu nedenle antihistaminikler ciddi semptomların kontrolüne yardımcı olur. Birinci kuşak antihistaminikler hamilelik sırasında güvenli kabul edilir.

3. Nazal steroid spreyleri (burun içi glukokortikoid spreyleri)

Alerjilere bağlı burun tıkanıklığı hafif ila orta şiddette semptomları için kullanmak güvenlidir. Ayrıca kronik öksürük, boğazdan geçen mukus ve boğuk ses gibi postnazal damla semptomları üzerinde etkili bir şekilde çalışırlar.

4. Antihistaminik tabletler

Burun spreylerini kullanmayı sevmiyorsanız,  doktorun reçete ettiği antihistamin tabletleri kullanılabilir. Nazal spreylerden daha az etkili olduklarından ve hamilelik sırasında ilk ilaç satırı olarak kullanımını destekleyecek kanıtlar yetersiz olduğundan, bunları her zaman sadece tıbbi gözetim altında kullanın.

Gebelikte burun tıkanıklığı erken hamilelik belirtisi mi?

Olabilir. Hamileliğin dokuzuncu haftasında, artan hormonal seviyeler (özellikle östrojen), burnu hizalayan mukoza zarlarında şişmeye neden olur. Bu daha fazla mukus üretir, geceleri burun tıkanıklığına neden olur.

Ayrıca, artan kan hacmi, burnunuzun astarındaki küçük kan damarlarını iltihaplar ve tıkanıklığa neden olur. Bu hamileliği işaret edebilir. Bununla birlikte, gebeliği doğrulamak için bir hCG testi yaptırmalısınız.

 Gebelik rinitinin alternatif isimleri nelerdir?

Hamilelik riniti alerjik nezle, burun, burun akıntısı veya damlayan burun olarak da bilinir.

Hamilelik riniti ciddi bir sorun değildir ve bazı ilaçlarla giderilir. Ancak semptomların yakında ortadan kalkmaması durumunda dinlenmeli ve bir doktora görünmelisiniz.

Kaynaklar:

  1. M.J.Ogrady; Rhinitis: Allergic and Non-Allergic; NCBI
  2. Vibrocil; Novartis
  3. Pseudoephedrine (including Sudafed); NHS

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir