Gebelikte Burun Kanaması Nasıl Önlenir? Bebeği Etkiler Mi?

Gebelikte Burun Kanaması Nasıl Önlenir?

Evet. İşte hamilelikte burun kanamasını nasıl önleyebilirsiniz:

  • Mukoza zarını nemli tutmak için bol miktarda sıvı tüketin.
  • Membranları kuruyabilecek burun dekonjestanları ve spreylerinden kaçının. Yavaşça kan pıhtılarını burnundan üfle. Evinizde, özellikle kış aylarında veya kuru bir iklimde yaşıyorsanız bir nemlendirici kullanın.
  • Nazal geçişlerinizi tahriş edebilecek duman, koku, parfüm ve kimyasallar gibi çevresel tahriş edici maddelerden uzak durun.
  • Burnunuzdaki basıncı azaltmak için hapşırırken ağzınızı açın. Bunu yapmak hapşırma basıncını dağıtır ve kanama riskini en aza indirir.
  • Membranları nemlendirmeye yardımcı olan nazik, nazal nemlendiriciler kullanın. Vazelin, tuzlu su damlası veya diğer hafif burun spreyleri de yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağı iyi bir yağlayıcıdır.
  • Size bir ilaçlı dekonjestan veya burun spreyi reçete edilirse, talimatlara göre alın. Onları aşırı kullanmak burnu kurutabilir ve tahriş edebilir.

Bakınız: Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur?

Bu önlemlerden sonra bile burnunuz kanarsa, bebeği etkiler mi?

Hamilelikte Burun Kanaması Anne ve Bebeği Etkiler Mi? Zararlı Mı?

Burun kanamaları rahatsız edici olsa da, size ve bebeğinize zarar vermezler. Sadece tekrarlayan burun kanaması durumunda, özellikle son trimesterde, bir sorun olduğundan endişelenmelisiniz.

Araştırmalar, sık burun kanamalarının doğum sonu kanama riskini artırabileceğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, son üç aylık dönemde ciddi burun kanamalarınız varsa, doğum uzmanınız sezaryen önerebilir.

Genellikle burun kanaması hamilelikte geçici bir olaydır. Bebeğinizi doğurduktan sonra burun kanaması otomatik olarak duracaktır. Ancak devam ederse veya burun kanamasından sonra kendinizi halsiz veya rahatsız hissediyorsanız, doktorunuza danışın.

Hamilelik, bazı kadınlarda burun kanaması da dahil olmak üzere çeşitli değişiklikler getirir. Burun kanaması hamilelikte vücuttaki rahatsızlığı arttırırlar, ancak genellikle daha fazla bir şey ifade etmezler. Ancak burun kanaması hakkında endişe duymak, sizin ve bebeğiniz için kötü olan stres ve kaygı düzeylerini artırabilir.

Herhangi bir endişenin güzel hamileliğinizi gölgede bırakmasına izin vermeyin. Herhangi bir şüpheniz varsa ve burun kanamasını nasıl durduracağınızı anlamak için yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuzla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir