Gebelikte Bulantı ve Kusmaya Neden Olan Faktörler

Hamile olduğunuzun ilk göstergelerinden biri bulantı ve kusmadır. Çoğu hamile bayanın ilk aylarda mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleri vardır. Bazı hamilelerde ilk üç aylık dönem içerisinde bu şikayetler görülse de, kimi hamile bayanlarda son aya kadar da olabilir.

Hamilelikte Sabah Bulantısı

Halk arasında bilinenin aksine, sabah bulantısı aslında sadece sabahla sınırlı değildir. Pek çok kadında akşam ve gece boyunca mide bulantısı ve kusma gibi hamilelik belirtileri görülür. Bu hamilelikte normal bir durum olsa da, sık kusma nöbetleri nedeniyle rahatsız, yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

Günde birkaç kez kusma normaldir, ancak günde üç dört seferden daha fazla kusma varsa, kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte Kusma

Hamilelikte vücutta fiziksel ve zihinsel pek çok değişiklik meydana gelir. Vücudun hormon düzeyleri büyük bir değişim geçirir. Bu değişiklikler ve dalgalanmalar kas kasılması ve mide ve bağırsaklarınızda rahatlama düzeninde değişikliklere neden olur. Bu da bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Hamilelikte Kusma Nedenleri

Uzmanlara göre hamilelikte kusma ve bulantının arkasında yatan nedenler şunlardır:

1. Hormonlar

HCG, östrojen ve progesteron gibi hormonlar gebelik sırasında kusma eğiliminin en büyük nedenlerinden biridir.  Tiroid hormon düzeyleri de şiddetli kusmaya neden olabilir. Ayrıca, düşük kan şekeri mide bulantısı veya kusmayı tetikleyebilir.

2. Gıdalar

Bazı gıdaları yemek ve hatta bazı gıdaların kokusu bile hamilelikte mide bulantısı veya kusmaya neden olmaktadır. Deniz ürünleri, kahve, et, sarımsak, yumurta, çay gibi gıdalar ve kokuları kusmayı tetikleyebilir.

3. Baharatlı Ve Yağlı Yiyecekler

Hamilelikte sindirim sistemi yavaş çalışma eğilimindedir. Baharatlı ve yağlı yiyecekler, hazımsızlık ve kusmaya neden olabilir.

4. Çoğul Gebelik

Eğer birden fazla bebek taşıyorsanız, vücudunuzda hamilelik hormonu yüksek seviyelerde demektir. Diğer hamile bayanlara göre kusma şikayeti daha fazla olabilir.

5. Psikolojik Faktörler

Herhangi bir olumsuz düşünce ile başa çıkmak ya da endişe, kusma ve bulantıya neden olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Kusmaya Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Kusma, Bulantı ve Sabah Yorgunluğu Nasıl Önlenir?

Hamilelikte kusma ve bulantıyı önlemek ve kontrol almanızı sağlayacak bazı yöntemler şunlardır:

1. Sabah Kahvaltı Etmek

Uyandıktan sonra midenizi boş tutmamalı ve en kısa sürede bir şeyler yemelisiniz. Uzmanlar tarafından hamile bayanların midelerini uzun süre boş tutması tavsiye edilmez.

2. İçecekler

Hamilelik boyunca kusma ve bulantıyı önlemek için bol sıvı almaya özen gösterin. Vücudunuzu susuz bırakmayın ve yeterli miktarda su içtiğinize emin olun. Taze meyve suyu ve limonata gibi içecekler içebilirsiniz.

3. Öğün Sıklığı

Gün boyunca küçük ve sık öğünler ile beslenmek hamilelikte oldukça önemlidir. Bu sayede açlık hissini bastırabilir ve mide asidi dengelenerek kusma hissinin azalmasına da yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda ağır yemekler de kusmayı tetikleyebilir.

4. Yeterli Dinlenme

Vücudunuz çok halsiz ve yorgun olduğunda mide bulantısı ve kusma görülebilir. Vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olduğunun işareti olarak kabul edilir. Eğer çalışan bir anne iseniz, iş yerinde kısa bir mola vermeye özen göstermeli ve yeterli miktarda dinlendiğinize emin olmalısınız.

5. Tuzlu, Yağlı ve Kızarmış Yiyecekler

Gebelikte sindirim sistemi çok yavaş çalışır ve bundan dolayı da çok fazla yağ veya çok fazla baharat, tuz içeren yağlı gıdaları az miktarda tüketmeye özen göstermelisiniz. Sindirimi zor gıdalar, kusma ve mide bulantısı şikayetlerini arttırabilir.

6. Yürüyüş Yapmak

Bütün doktorlar hamilelik sırasında yürüyüş yapılmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca yürüyüş yapmak hamile kadınlar için güvenli bir egzersizdir. Gıdaların hızlı sindirilmesine yardımcı olur ve kusma olasılığını azaltır. Çok uzun süre aynı pozisyonda oturmak kusma ve bulantıyı tetikleyebilir. Gıdaların daha iyi ve hızlı sindirimi için yemekten sonra yürüyüş yapabilirsiniz.

7. İyi Havalandırılmış Oda

Hamilelik boyunca temiz hava olan ortamlarda bulunmaya özen gösterin. Odanın çok havasız olması kusma hissini arttırabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir