Gebelikte Bronşit: Nedenleri, Önlenmesi ve Tedavisi

Hamilelikte bronşit, esas olarak aşırı öksürük nedeniyle rahatsızlığa neden olabilir. Bronşit fetüse ciddi zarar vermese de, hamileyken bronşitiniz varsa, sizin ve bebeğinizin güvende olduğundan emin olmak için tıbbi yardım almanız önerilir.

Gebe kadınlarda bronşitin nedenleri, belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazımızı okuyun.

Bronşit Nedir?

Bronşit, havayı nefes borusundan (trakea) akciğerlere geçiren en büyük iki hava yolunun iltihaplanmasıdır. Enfeksiyonlara veya tahriş edici maddelere bağlı olabilir. Hava yolu tahrişi ve iltihabı nefes almada zorluklara ve aşırı mukus sekresyonuna yol açabilir. Vücudun hava yollarından ekstra mukusu temizleme mekanizması olan şiddetli öksürük gelişebilir.

Genellikle farklı semptom ve özelliklere sahip iki tip bronşit – akut ve kronik – vardır. Bakteri veya virüsler, göğüs soğukluğu olarak da adlandırılan akut bronşite neden olur. Kış aylarında yaygındır ve genellikle soğuk algınlığı, grip veya boğaz ağrısından sonra gelir ve üç haftaya kadar sürer.

Zararlı olmamasına ve anneden fetusa herhangi bir mikrop geçmemesine rağmen, semptomları hafifletmek ve komplikasyonları önlemek için tedaviler gerekebilir.

Kronik bronşit daha uzun sürer. Genellikle sigara dumanı veya diğer tahriş edici maddelerden kaynaklanır. Tekrarlayan olabilir ve akciğer hasarı nedeniyle komplikasyonlara neden olur.

Mukusu çıkarmak için ilaç gerekebilir. Bakteri veya virüs enfeksiyonu varsa kronik bronşit karmaşık olabilir. Enfeksiyon sarı veya koyu yeşil mukus, ateş ve nefes darlığı ile sonuçlanabilir.

Bakınız: Hamilelikte Bronşit Tedavisi

Hamilelikte Bronşit Nedenleri

Hamilelikte bronşit neden olur?

1. Virüs ve Bakteriler

Bronşitin yaklaşık %90’ına influenza A ve B, koronavirüsler, parainfluenza virüsleri ve rinovirüs gibi virüsler neden olur ve bu da yaygın soğuk algınlığı ve gribe neden olur. Soğuk algınlığı veya grip nedeniyle mukus birikmesi de bronşite yol açabilir.

Yaygın olmasa da, bakteriler de bronşite neden olabilir. Mevcut bir viral enfeksiyon üzerinde meydana gelen bir başlangıç ​​enfeksiyonu veya süperenfeksiyon olabilir. Mycoplasma pneumoniae, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis ve Bordetella pertussis gibi bakterilerden kaynaklanabilir.

Virüs ve bakterilerin neden olduğu akut bronşit bulaşıcıdır ve enfekte kişi hapşırırken veya öksürürken onu başkalarına aktarabilir. Viral bronşit birkaç gün veya bir haftaya kadar bulaşıcı olabilir. Bakteriyel bronşit, antibiyotiklere başladıktan 24 saat sonra bulaşıcı olmayabilir. Bununla birlikte, solunum yollarında tahrişe bağlı kronik bronşit bulaşıcı değildir.

2. Solunum tahriş edici maddeler

Sigara dumanı, tütün dumanı, duman, kimyasallar, kimyasal dumanlar ve toz partikülleri bronşite yol açabilir. Hamilelikte dumanı solumak ve sigara içmek mevcut iltihabı şiddetlendirebilir ve kronik bronşite neden olabilir. Konjenital bir etki yoluyla çocuklarda solunum yolu hastalığına da neden olabilir.

3. Uzun süreli maruz kalma

Tahıl tozu, güçlü asitler, amonyak, klor vb. gibi inhalanlara sürekli maruz kalmak bronşite neden olabilir.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), astım ve alerjiler ve pozitif aile öyküsü de bronşit riskini artırabilir.

Bakınız: Gebelikte Bronşit Teşhisi

Gebelikte Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Bronşitin ilk belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Öksürük (en yaygın, kuru veya sık)
 • Balgam üretimi (açık, sarı, yeşil veya kanlı)
 • Nefes darlığı
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı
 • Hafif ateş ve titreme
 • Uyuşukluk, halsizlik, sinirlilik ve yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Göğüs ağrısı ve vücut ağrıları

Öksürük, akut bronşitin baskın semptomudur ve mukus üretimi ile veya mukus dışı olabilir. Genellikle bronşitin başında kuru öksürük olabilir ve daha sonra üretken öksürük yaşayabilirsiniz. Bronşitli insanlar mukusu temizlemek için kalıcı bir öksürüğe sahip olabilir. Bu belirtiler evde tedavi edilebilir.

Bakınız: Gebelikte Bronşit Riskleri

Genellikle akut bronşit 10-14 gün veya üç haftaya kadar sürebilir. Genellikle öksürük, hastalığın seyrinden 10-20 gün sonraya kadar sürebilir. Nadiren dört hafta veya daha fazla sürebilir.

Kaynaklar:

 1. Acute Bronchitis; The American Academy of Family Physicians
 2. Bronchitis; National Health Service
 3. Management of Bronchitis in Adults; Clinical Practice Guideline; MedStar Health

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir