Gebelikte Bronşit Riskleri ve Komplikasyonları

Çoğu kadında ciddi komplikasyonların gelişmesi olası değildir. Başlıca riskler şunları içerir:

Solunum zorluğu ve hipoksi: Bronşit, bronş duvarlarının iltihabı nedeniyle havanın hava yollarına girip çıkmasında zorluklara neden olur. Bununla birlikte, şişkin hamile karnından nefes almakta daha fazla zorluk yaşayabilirsiniz. Bu, vücudunuzu oksijenden mahrum bırakabilir ve optimum seviyelerden daha az nefes almanızı sağlar ve fetusa gerekli oksijeni azaltır.

Bakınız: Gebelikte Bronşit Tedavisi

Pnömoni: Tedavi edilmezse bronşit bazen viral veya bakteriyel pnömoniye yol açabilir. Hamilelik sırasında pnömoni, düşük doğum ağırlığı ve erken preterm doğum riski gibi fetal komplikasyonlara neden olabilir. Ayrıca maternal solunum yetmezliğine yol açabilir. Yüksek ateş pnömoninin sık görülen bir belirtisidir. İlk üç aylık dönemde bu, özellikle her gün 400mcg folik asit tüketmeyen kadınlar arasında doğum kusurlarına neden olabilir.

İştah kaybı: Bronşit iştah seviyenizi de etkileyebilir. Daha az yediğinizde, bebeğiniz yeterli besin almaz. Bu nedenle, büyüyen bebeğinizin genel sağlığını ve gelişimini engeller.

Bakınız: Gebelikte Bronşit Teşhisi

Bazen bronşit belirtilerini ve semptomlarını pnömoni gibi komplikasyonlardan ayırt etmekte zorluk çekebilirsiniz. Hamilelik sırasında bronşit belirtileriniz varsa tıbbi yardım almanız önerilir. Doktorunuz sağlık durumunuza göre evde tedavi veya ilaç önerecektir.

Bronşit için Evde Doğal Tedavi Yöntemleri

Semptomlar hafifse, sağlık uzmanınızla görüştükten sonra bazı ev ilaçlarını takip edebilirsiniz. Aşağıdaki ev ilaçları bronşit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Bol miktarda sıvı alımı, özellikle sıcak içecekler tüketin. Deneyebileceğiniz bazı iyi seçenekler şunlardır:
 • Bal, ahududu ve limonlu çay. Birkaç çalışma bal tüketiminin öksürük şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.
 • Her gün ılımlı miktarda zerdeçal tüketmek solunum yolu enfeksiyonlarını önlemenize yardımcı olabilir.
 • Adaçayı, kekik ve öksürük otu gibi bitkilerden yapılan kaynatma, bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Virüsü yok etmeye yardımcı olduğu için bağışıklık sisteminizi desteklemek için bolca dinlenin.
 • Sarımsak ve çiğ soğan da semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Zencefil, solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Günlük beslenmenize kuru veya taze zencefil ekleyebilirsiniz. Ancak hamilelik sırasında bir ilaç veya takviye olarak alınması tavsiye edilmez.
 • Nemlendiriciler veya buhar inhalasyonları nefes alma zorluklarınızı yönetir. Mukusu gevşetebilir ve öksürüğü hafifletebilir. Duştan veya bir kase sıcak sudan buhar da alabilirsiniz.
 • Nazal sulama yardımcı olabilir. Tuzlu su çözeltisini ılık su (226 gr), tuz (yarım çay kaşığı) ve kabartma tozu (yarım çay kaşığı) kullanarak yapabilirsiniz. Başınız 45 derecelik bir açıyla ve burun delikleri lavaboya bakacak şekilde nazal pot ile yıkama yapılır.
 • Çözeltiyi ağızdan nefes alırken bir burun deliğine dökün. Sıvı burun boşluğundan akar ve diğer burun deliğinden dışarı çıkar. Bu nedenle, mukusu durular ve daha az tıkalı hissetmenize yardımcı olur.
 • Reçetesiz satılan bazı ilaçlar da semptomları hafifletmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sizin ve bebeğiniz için güvenli olduğundan emin olmak için doktorunuza danışmadan almamanız önerilir.

Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

Aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız derhal tıbbi yardım almanız gerekebilir:

 • Ateş 38 ° C’den yüksekse
 • Kan veya kanlı balgamlı öksürük varsa
 • Göğüs ağrısı eşliğinde kalıcı öksürük
 • Tekrarlanan bronşit veya şiddetli semptomlar

Bronşit genellikle fetüste ciddi gebelik komplikasyonlarına veya doğum kusurlarına neden olmaz. Ancak yukarıda listelenen semptomlar, zatürree gibi bronşitin bir komplikasyonu olabilir ve bu da olumsuz sonuçlardan kaçınmak için erken tanı ve tedaviyi gerekli kılar.

Kaynaklar:

 1. Acute Bronchitis; The American Academy of Family Physicians
 2. Bronchitis; Cleveland Clinic; American academic medical center, Ohio

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.