Gebelikte Böbrek Enfeksiyonu Tanısı ve Komplikasyonları

Hamilelikte Böbrek Enfeksiyonu Komplikasyonları

Tedavi edilmezse, hamilelikte böbrek enfeksiyonu, aşağıdaki gibi ciddi maternal ve fetal komplikasyonlara neden olabilir:

 • Maternal sepsis ve septik şok: Bu durum, vücudun patojenlere karşı kimyasal reaksiyonları dengesizleştiğinde ortaya çıkar ve organ yaralanması ve düşük tansiyon olan septik şoka yol açabilir.
 • Kronik böbrek hastalığına ve böbrek yetmezliğine yol açabilecek böbrek veya böbrek yara izi.
 • Yüksek tansiyon ve preeklampsi (organ hasarı ile hipertansiyon)
 • Koryoamniyonit veya amniyonit
 • Anemi
 • Embriyo veya fetusa düşük veya defekt: Gebeliğin erken evrelerinde görülür.
 • Erken doğum: Bakterilerin enfeksiyonlara bağlı olarak üretilen amniyotik kese ve prostaglandinlere bulaşması, doğumdan önce rahim kasılmalarını tetikleyebilir.
 • Erken doğum, spontan erken doğum ile sonuçlanır ve çoğu durumda 33-36 hafta arasında ortaya çıkar.
 • Düşük doğum ağırlığı: Bebekler dönemde 2500 g’dan az ağırlığa sahip olabilirler. Prematüre bebekler ayrıca gebelik haftası için normal persentilden daha düşük ağırlığa sahiptir.
 • Akciğer ödemi ve akut solunum sıkıntısı

Bakınız: Gebelikte Böbrek Enfeksiyonları Belirtileri

Hamilelikte Böbrek Enfeksiyonu Teşhisi

Doktorunuz size birkaç soru soracak ve sağlık geçmişinizi öğrenmek için geçmiş tıbbi kayıtlarınızı kontrol edecektir. Aşağıdaki tanı testleri ileri değerlendirme için kullanılır:

Fizik muayene: Doktorunuz vücut ısısını, kan basıncını, kalp atış hızını ve karın hassasiyetini, özellikle kaburgaların altında, böbrek enfeksiyonu olasılığını kontrol etmek için değerlendirebilir

Fetusun biyofiziksel profili: Bu prenatal test, bebeğinizin refahını kontrol etmek için ultrason ve kalp atış hızı izlemeyi içerir.

İdrar tahlili: İdrarınızdaki irin, bakteri, kan, beyaz kan hücreleri ve kırmızı kan hücrelerini tespit etmek için yapılan bir laboratuvar testidir.

İdrar kültürü: Enfeksiyona neden olan bakteri türünü tespit etmek için laboratuvarda temiz bir idrar yapılır.

Bakınız: Gebelikte Böbrek Enfeksiyonları Tedavisi

Kan testleri: Doktorunuz, enfeksiyon ve böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için tam bir kan sayımı (CBC), serum elektrolitleri, kan üre azotu (BUN) ve serum kreatinin testleri isteyebilir. Sepsis belirtileri varsa kan kültürü ve laktik asit deneyi elde edilebilir. Artan laktik asit seviyeleri, hamilelik sırasında böbrek enfeksiyonlarında zayıf sonuçlarla ilişkilidir.

Görüntüleme çalışmaları: Tekrarlayan bir böbrek enfeksiyonunuz varsa veya ilk tedaviden sonra semptomlarda iyileşme yoksa görüntüleme çalışmaları genellikle gereklidir. Ultrason ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları, taş gibi yapısal anomalilerin tanımlanmasına yardımcı olarak bir tıkanıklığa neden olabilir. BT taramaları ve intravenöz piyelogramlar, sınırlı radyasyon maruziyeti ile net bir endikasyon olduğunda kullanılır.

Doktorunuz klinik belirtilerinize ve enfeksiyonların şiddetine göre ek tanı testleri isteyebilir. Pankreatit, pelvik inflamatuar hastalıklar, böbrek taşları, vb. gibi piyelonefriti taklit edebilecek hastalıkları elemek için bu testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. Kacey Eichelberger; Pyelonephritis during Pregnancy
 2. Jane Ding and Leonie Perera; Polyuria and ‘watery wee’ in a toddler

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir