Gebelikte Beslenme Önerileri ve Kaçınılması Gereken Gıdalar

hamilelikte beslenme önerileri

Hamilelik süresince, vücudunuzun ve bebeğinizin sağlıklı olmasını sağlamak için, besin değerleri bakımından zengin dengeli bir beslenme programına uymak önemlidir. Bebeğinize doğru gıdaları sunmak bir anne olarak size kalmıştır. Bebeğinize herhangi bir besin değerinden çok fazla veya çok az vermemek ve vücudunuzdaki uygun protein, demir, lif, kalsiyum ve karbonhidrat seviyelerini korumak, kısacası dengeli beslenmek önemlidir.

Yemek porsiyonları ve ara öğünler arasındaki farkı anlamak çok önemlidir: ara öğün iki porsiyona eşittir. Örneğin iki standart porsiyon iki dilim ekmekle sandviç veya makarna olacaktır. Ara öğünbuna karşın bir porsiyon atıştırmalık olarak kabul edilebilir.

Beş Besin Grubu

Çocukluğumuzdan beri beş besin grubu hakkında bilgi edindik. “Beş gıda grubu” kelimesini duyduğunuzda ünlü besin piramidi akla geliyor. Hamilelik sırasında ve sonrasında anne ve bebeğe gerekli besin maddelerini sağlamak için ekmek, meyve, sebze, et ve süt her şey gereklidir. Anne olarak, doğumdan emzirmeye başlayacaksanız, özellikle doğumdan sonra besin alımınız hala önemlidir. Öyleyse her gıdanın ne sunduğunu açıklayalım.

 1. Ekmekler, Hububat ve Tahıllar:

Hamilelik süresince vücudunuza iki katı kadar demir gerekir. Tahıllar sadece protein ve B vitamini açısından zengin değil, aynı zamanda demir açısından da aşırı derecede yüksektir. Ekmek ve tahıllar karbonhidratlar bakımından yüksektir. Karbonhidratlar enerjiye eşittir ve protein kas inşa etmenize yardımcı olduğu gibi bebeğinizin vücut dokusu oluşturmasına yardımcı olur.

 1. Sebzeler:

Sebzeler lif ve çeşitli minerallere ek olarak A ve C vitaminleri sağlar. Brokoli, lahana, patates, ıspanak, yeşil fasulye ve domatesin hepsi bağışıklık sistemi işlevini artırmaya yardımcı olan ve hatta bir antihistaminik etki yapabilen C Vitamini bakımından zengin besinlerdir. Artı, C vitamini vücudumuzun gıdalardaki demirleri emmesine yardımcı olur. Bu da gebelik sırasında iki kat fazla önemlidir. Vücudumuzun C vitamini depolamamasına karşın günlük olarak tüketilmesi önemlidir.

A vitamini, hücre büyümesi ve sağlığı açısından harikadır. Görme düzeyini iyileştirmekte ve göz sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. C vitamini gibi, A vitamini de antioksidan özelliklere sahiptir ve bağışıklık sistemine büyük fayda sağlar. C vitamininin aksine, A vitamini depolanabilir ve sağlığınızı korumak için her gün tüketilmesi gerekmez. Brokoli, havuç, kabak ve tatlı patates gibi koyu yeşil ve sarı sebzeler Vitamin A’nın en iyi kaynaklarıdır.

 1. Meyveler:

Anne adayı günde üç veya daha fazla porsiyon meyve almalıdır. C vitamini açısından zengin meyveler arasında portakal, kavun, çilek ve greyfurt bulunur. Kantalup ve kayısı gibi diğer meyveler, A vitamininin önemli kaynaklarıdır.

 1. Et ürünleri:

Et grupları, sığır, kümes hayvanları, balık, yumurta, kuru fasulye ve kuruyemiş içerir. Bu gıdalardan herhangi birinden çok miktarda protein elde edersiniz. Protein, yeni hücrelerin büyümesini ve eski hücrelerin yenilenmesini teşvik eder. Yenidoğanların, proteinleri sindirmek için olağanüstü bir yeteneği vardır ve bu, pasif bağışıklık olarak bilinen bir olguya bağlıdır. Pasif bağışıklık, yeni doğanların anne sütü yoluyla hastalıklara karşı bağışıklık kazanma özelliğidir.

 1. Süt ürünleri:

Süt ürünleri grubu süt, yoğurt ve peynir içerir. Süt ürünlerinden siz ve bebeğiniz kalsiyum, protein ve diğer besin maddelerini alırsınız. Kalsiyum, kemikler ve dişler için iyidir. Anneniz kalsiyumu yeterince tüketmezse, bebek onu kemiklerinden almaya başlar ve bu da annede osteoporoza neden olabilir. Annede laktoz intoleransı varsa, doktorun önerdiği süt ürünü olmayan kalsiyum kaynağı gıdaları deneyebilir.

Gebelikte Kaçınılması Gereken Gıdalar

Hamile kadınlar sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş et ürünlerinden ve pastörize edilmemiş süt ürünlerinden uzak durmalıdırlar. Normal şartlarda yiyebilecek kadar güvenli olan bazı gıdalar, hamile iseniz tehlikelidir. Gebe kadınlar, aşağıdaki gıdaları dikkatli bir şekilde yemelidir:

Bazı Deniz Ürünleri Çeşitleri

Hamile iseniz, mutlaka tüm deniz ürünlerinden kaçınılması gerekmez. Deniz ürünleri müthiş bir protein kaynağıdır ve bebeğinizin beyninin ve sinir sisteminin gelişimine faydalı omega-3 yağ asitleri açısından zengin çok sayıda balık bulunur. Bununla birlikte, bazı deniz ürünleri türleri aynı gelişen sinir sistemine zarar verebilecek tehlikeli cıva seviyeleri içerir.

Genel olarak, büyük, yaşlı balıklarda kabul edilemez cıva seviyeleri ihtimali daha yüksektir. Uzmanlar tarafından hamile kadınların aşağıdaki deniz ürünlerini tüketmemeleri önerilir:

 • Kılıçbalığı
 • Tilefish
 • Köpekbalığı
 • Kral uskumru

Neyse ki, tüm deniz ürünlerinin gebelikte tüketilmesi tehlikeli değildir. Aslında, hamile kadınların her hafta 200 ila 350 gram deniz ürünleri yemesi önerilir. Oldukça güvenli kabul edilen deniz ürünleri şunları içerir:

 • Ton balığı konservesi
 • Somon
 • Karides
 • Sazan

Çiğ, pişmemiş veya az pişmiş et veya deniz ürünleri

Suşi seviyorsanız, hamilelik süresi boyunca vazgeçmeniz gerekecek. Hamileyken, vücudunuzun bebeğinize saldırmasını önlemek için bağışıklık sisteminiz bastırılır. Bu nedenle pişmemiş et ya da balıklarda yaşayabilecek parazitlerden ya da bakterilerden daha fazla saldırıya maruz kalırsınız ve bu tür reaksiyonlara tepkiler hamileyken daha şiddetli görünebilir. İstiridye, midye ve benzeri şeylerden de kaçınmalısınız.

Yumurta sarısı katı olana kadar pişirilmelidir ve sosisli sandviç, salam gibi işlenmiş etler ve sosisler sıcak buharda pişinceye kadar pişirilmelidirler.

Burada listelenen gıdalardan bazılarını yemeye alışık olabilirsiniz ve normal koşullar altında çoğu sağlıklı yetişkin için mükemmel bir şekilde güvenlidir. Ancak hamile bir kadının bağışıklık sisteminin tehlikeye atılması onu ve bebeğini gıda zehirlenmesine daha duyarlı yapar; bu yüzden dikkatli olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir