Gebelikte Baş Dönmesi ve Sersemlik Hissi

hamilelikte baş dönmesi

Hamilelik süresince, progesteron hormonu kan akışını bebeğinize arttırarak kan basıncınızı düşürür ve beyninize kan akışını azaltılır, bu baş dönmesi hissi verir.

Hamilelik boyunca, anne adaylarını beklenmedik bir anda sanki düşmek üzereymiş gibi hissettiren baş dönmesi ve sersemlik hissi ortaya çıkabilir. Ancak endişelenmeyin, hamileliğin normal ve oldukça yaygın bir semptomudur ve çoğunlukla birkaç akıllı adım ile önleyebilirsiniz.

Gebelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

Gebeliğin başlarında baş dönmesi, vücudunuzun hızla genişleyen dolaşım sistemini doldurmak için henüz yeterli kan üretmediği gerçeğine bağlıdır. (İyi haber: Vücudunuz iki vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanıyor.) 12 haftalık gebelikte ya da gebeliğin ikinci trimesteri civarında, büyüyen (büyümekte olan) rahmin kan damarlarında, özellikle de sırt üstü yatıyorsanız, progesteronun yüksek seviyeleri aynı zamanda kan damarlarınızı rahatlatır ve genişletir, bebeğinize kan akışını arttırır. Ancak kan basıncınızı düşürebilecek şekilde yavaşlatır. Bu da sırayla beyninize gelen kan akışını keser, bazen başınızı döndürür. Ayrıca kan şekeri düşerse ya da vücudunuz susuz kalırsa da başınız dönebilir. Halsiz hissetmenizin bir olası nedeni: Vücudunuz şu anda kendinize ait bir ısı üreten bebek yapma fırınımızdır, özellikle de giymiş olduğunuz giysileriniz sıkı ve kalınsa, sersemlik hissine katkıda bulunabilir.

Hamilelik sırasında baş dönmesi hissetmek genel bir şeydir, ancak eğer devam ederse (ya da gerçekten bayılırsanız), her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için doktorunuza başvurunuz. Ve ne kadar “normal” olursa olsun, onu görmezden gelmemeniz gerektiğini unutmayın.

Gebelikte Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

Kendinizi iyi hissetmeye başlayıncaya kadar uzanarak dinlenin. Böylece düşme ve potansiyel olarak kendinize veya bebeğinize zarar verme ihtimalinden kaçınmış olursunuz. Beyninize gelen kan akışını artırmak için ayaklarınızı yükseltin. İkinci en iyi yöntem: Mümkün olduğunca oturup kıvrılın, mümkünse başınızı dizlerinizin arasına koyun ve yavaşça ve derin nefes alın. Yatmak ya da oturmak için yer yoksa, diz çökün ve baş dönmesi geçene kadar ayakkabı bağlıyormuş gibi kafanızı öne eğin. Ve yardıma ihtiyacınız olursa, sormaya çekinmeyin.

Baş dönmesini önlemek için ilk olarak:

  • Oturduğunuzda veya yatarken çok hızlı kalkmayın. Kan basıncınızın düşmesine neden olabilir, bu da hafif sersemlik hissine neden olur.
  • Atıştırmalıklardan en iyi şekilde yararlanın. Hamilelik döneminde, dengeli kan şekeri düzeylerini korumak için her öğünde protein ve kompleks karbonhidratlar (tam tahıllı ekmek veya makarna gibi) ile karıştırarak sağlıklı ve dengeli beslendiğinize emin olun.
  • Sık öğünlerle yemek yiyin. Kan şekerinizin düşmesini önlemek için gün boyunca birkaç küçük öğün yemeğinizi yiyin ve hızlı bir kan şekeri artırması için sağlıklı gebelik atıştırmalıklarını yanınızda taşıyın. İyi seçenekler: bir kutu kuru üzüm, bir parça meyve veya birkaç tahıllı kraker olabilir.
  • Bol sıvı için. Baş dönmesi dehidrasyon belirtisi olabileceğinden, su içtiğinizden emin olun. Günde en az sekiz bardak için, daha sıcaksa ya da çalışıyorsanız daha fazlasını hedefleyin.
  • Akıllıca giyin. Aşırı derecede ısınmaya başladıysanız, sıkı oturan giysiler, eşarplar veya şapkalardan kaçının ve rahat kıyafetler tercih edin.
  • Sırt üstü yatmayın. İkinci ve üçüncü trimester dönemlerinde sırt üstü yatarak uykuya dalmaktan kaçınmak en iyisidir. Çünkü büyümekte olan rahim, vena kava (vücudunuzun alt gövdesinden kalbe geri kan taşıyan ana damarı) üzerine basabilir, bu da optimum sirkülasyona müdahale eder ve baş dönmesi hissine neden olur.
  • Biraz temiz hava alın. Havasız, aşırı ısınmış bir iç mekan (otobüs, ofis veya mağaza gibi) içerisinde çok uzun süre kalmak baş dönmesini tetikleyebilir. Bu ortamlarda uzun süre geçiriyorsanız, her saat başı 5 dakikalık bir yürüyüşe çıkmaya çalışın. Kabızlık ve ödem gibi diğer gebelik belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Baş dönmesi veya sersemlik hissi devam ederse, doktorunuza bir sonraki ziyaretinizde nasıl hissettiğinizi söyleyin. Ancak bayılma durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir