Gebelikte Baş Ağrısı: Nedenleri ve Nasıl Geçer?

hamilelikte baş ağrısı

Tabii ki baş ağrısının ne olduğunu bildiğinizi biliyoruz. Ama hamile kaldıktan sonra son zamanlarda çok daha sık baş ağrısı şikayeti yaşamaya başlamış olabilirsiniz.

Hamilelikte baş ağrısı ne zaman başlar?” Gebelikte baş ağrısı, özellikle ilk üç aylık gebelik döneminde çok yaygındır.

Gebelikte Baş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte baş ağrısı olur mu?” Gebelikte baş ağrısına sebep olabilecek, baş ağrısı ile bağlantılı birkaç faktör vardır. Dalgalanan hormonlar, kan şekeri düşmesi, stres, uyku eksikliği, dehidrasyon ve kafein yoksunluğu gibi etkenlerin her biri baş ağrısına yol açabilir.

Eğer gebe kalmadan önce migren rahatsızlığından muzdarip iseniz, gebelik sonrasında baş ağrısı ve migren atağı gibi şikayetleriniz artabilir. Eğer şanslıysanız, azalabilir de.  Ayrıca, bazı baş ağrısı tipleri gebelik hormonlarından kaynaklanan görme değişiklikleri nedeniyle oluşur. Bazı önemli görme değişiklikleri geçiriyorsanız, göz doktorunuza başvurmanız yardımcı olabilir. Neyse ki, bu baş ağrısı vücudunuz yeni hormon seviyelerine uyum sağladığı için ikinci trimester döneminde sona erecektir.

Ancak baş ağrısı anemi, astım, soğuk algınlığı, grip, HELLP (hemoliz yüksek karaciğer enzimleri ve düşük trombosit sayısı) sendromu, migren, preeklampsi, sinüzit, toksoplazmozis ve varisela (su çiçeği) gibi belirli hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Ne zaman doktora başvurmalı?

Hamilelik sırasında baş ağrısı çoğu zaman önemli bir sorun teşkil etmez. Ancak bazen ciddi bir sağlık sorununun işareti de olabilir. Daha önce hiç migren sorunu yaşamadıysanız ve hamile kaldıktan sonra migren problemi ortaya çıkarsa, doktorunuzla konuşunuz. Ağrı orta dereceden şiddetliye çıkarsa, zonklama yaşarsanız, sabit bir ağrı varsa ve mide bulantısı veya kusma yaşarsanız; migrene sahip olduğunuz söylenebilir.

Ayrıca, aşırı derecede ağrılı olan ve daha önce sahip olduğunuz gibi hissetmediğiniz bir baş ağrınız varsa; özellikle ateş, boyun sertliği, görme değişiklikleri, kelimeleri yuvarlayarak konuşma veya uyuşukluk eşlik ediyorsa, derhal doktorunuzla konuşunuz. Şiddetli baş ağrıları ikinci veya üçüncü trimesterde ortaya çıkarsa, doktorunuzla konuşunuz. Bu preeklampsi belirtisi olabilir.

Gebelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte baş ağrısı ilaçsız nasıl geçer?” Yeteri miktarda uyku, egzersiz, sağlıklı beslenme ve bol su içmek gibi öneriler ile hamilelikte baş ağrılarını önlemeyi deneyebilirsiniz. Baş ağrınız varsa, yüzünüze ılık veya boyun arkasına soğuk kompres uygulayabilirsiniz veya karanlık bir odada dinlenebilir, kan seviyenizin düşmediğinden emin olmak için küçük, sık öğünlerle yemekler yiyebilirsiniz. Ilık duş almak da fayda sağlayabilir. Eğer bu doğal yöntemler ağrıyı gidermezse, ilaç tedavisi konusunda doktorunuzla konuşunuz.

Uyarı: Genellikle, hamile kadınların aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlardan uzak durmaları önerilir; doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir hap veya takviye kullanmayınız.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir