Gebelikte Bal Yemenin Yan Etkileri ve Olası Riskler

Hamilelikte Bal Yemek Zararlı Mı?

Herhangi bir şeyin fazlalığının yan etkileri olabileceğinden, tüm yiyeceklerin ölçülü tüketilmesi iyidir. Benzer şekilde, aşırı bal tüketimi, aşağıda belirtildiği gibi bazı yan etkilere yol açabilir:

İnsülin duyarlılığını şiddetlendirebilir: Bir çorba kaşığı bal, esas olarak içinde bulunan fruktoz ve glikoz gibi basit şekerlerden gelen yaklaşık 64 Kcal’a sahiptir. Aşırı bal tüketimi kan şekeri seviyelerini yükseltebilir ve insülin direncini kötüleştirebilir. Bu, hamilelikte insülin duyarlılığına neden olabilir. Bu nedenle gestasyonel diyabet ve kan lipit dengesizliklerinin gelişme riski taşır.

Kramplar: Bal, kramp, şişkinlik ve ishal gibi gastrointestinal sorunlara neden olabilecek yüksek miktarda früktoz içerir. Bu nedenle bal, bir FODMAP (Fermente Edilebilir Oligosakkaritler, Disakkaritler, Monosakkaritler ve Polioller) kaynağı olarak kabul edilir. FODMAP’ler, aşırı tüketildiğinde ishale ve mide kramplarına neden olabilen zayıf sindirilmiş şeker grubudur.

Diş sağlığı: Baldaki yüksek şeker seviyeleri diş boşluklarına ve diş erozyonuna neden olabilir.

Kilo alımı: Bir çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı rafine şekere göre daha fazla kaloriye sahiptir. Bu nedenle, toplam kalori alımı açısından balın aşırı tüketimi, kilo alımının potansiyel bir nedeni olabilir (aktivite seviyeleri gibi diğer ilgili faktörlerle birlikte).

Bakınız: Hamilelikte Bal Yemenin 7 Faydası

Hamilelikte Ne Kadar Bal Yemek Güvenli?

Özellikle hamile kadınlar için bal tüketimi konusunda belgelenmiş güvenli bir sınır yoktur. Bu nedenle, güvenli limitinizi belirlemek için bir beslenme uzmanına danışmak akıllıca olacaktır.

Güvenli limiti ölçmeye çalıştığınızda, basit şekerlerden alınan kalorilerin hamilelikte toplam kalori ihtiyacının %10’unu aşmaması gerektiğini unutmayın (günde yaklaşık 1800 ila 2400 kalori).

Hamilelikte Bal Yerken Alınacak Önlemler

Hamileyken bal nasıl tüketilmeli? Hamilelikte bal tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı yollar vardır. Bunlara örnekler:

Sağlıklı enzimlerini ortadan kaldırabileceğinden, sıcak suya veya içeceklere bal eklemeyin. Ilık suya ekleyebilirsiniz.

Bal Seçimi İçin İpuçları

  • Balın kalitesi iyi ise, hamile kadınlar için bile tüketim bir sorun olmamalıdır.
  • Balın pastörize edilip edilmediğini iki kez kontrol edin. Hemen hemen tüm markalar pastörize bal satıyor. Bununla birlikte, yol kenarı satıcılarından, arı çiftliklerinden veya yerel pazarlardan satın alınan bal çoğunlukla çiğ olacak ve bundan kaçınılmalıdır.
  • Minimum işleme tabi tutulduğu için güvenilir, organik bal seçin.
  • Hangi balı yiyeceğinizden emin değilseniz, doktorunuza danışın.

Hamilelik, yediğiniz her şeye dikkat etmeniz gereken bir zamandır. Takip edilecek basit mantra, tüm şekerleri ılımlı bir şekilde yemek ve beslenmenizin sebzeler, yağsız organik proteinler, iyi yağlar ve düşük glisemik meyvelerle dolu olmasını sağlamaktır. Bal güvenli olmakla birlikte, sizi olumsuz etkileyebilecek bir şekilde tüketilmemesi zorunludur.

Kaynaklar:
1.Honey for health?; Harvard Health Publishing
2.Eat Right; American Academy of Nutrition And Dietetics

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir