Gebelikte Bakteriyel Vajinozis (BV): Belirtileri, Tedavisi ve Riskleri

hamilelikte bakteriyel vajinozis

Bakteriyel vajinozis (yaygın olarak BV olarak bilinir), doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık rastlanan vajinal enfeksiyondur. Vajinada yaşayan bakterilerin dengesizliğinden kaynaklanır. Yaklaşık olarak tahminler farklı olmakla birlikte, ortalama 5 kadından 1’inde gebelik sırasında bu enfeksiyon vardır.

Normal şartlarda, “laktobasiller” olarak adlandırılan “iyi” bakteri çoğunlukta olup, diğer bakteri türlerini kontrol altında tutar. Çok az miktarda laktobasil olduğunda BV ile sonuçlanır ve diğer bakterilerin kontrolden çıkmasına izin verir. Bakteri dengesinin değişmesinin nedeni henüz bilinmemektedir.

Gebelikte Bakteriyel Vajinozis Riskli Mi?

Bilimsel çalışmalar, hamilelikte bakteriyel vajinozis rahatsızlığının erken doğum riski ve düşük doğum ağırlıklı bebek, preterm prematüre membranlar rüptürü (PPROM) ve doğumdan sonra rahim enfeksiyonu risklerinin artması ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Birkaç çalışma bakteriyel vajinozis ile ikinci trimester düşük yapma arasında bağlantı olduğunu göstermektedir.

Fakat bakteriyel vajinozis ile gebelik komplikasyonları arasındaki ilişki tam olarak açık değildir. Uzmanlar henüz Bakteriyel vajinozis hastalığı olan bazı kadınların neden erken doğum yaptıklarını bilmiyorlar. BV’nin doğrudan erken membran rüptürü (PPROM) gibi komplikasyonlara neden olup olmadığını veya bu komplikasyonlara yol açabilecek başka enfeksiyonlara veya problemlere yatkın olanların da bakteriyel vajinozise sahip olma ihtimalinin daha yüksek olup olmadığını bilmiyorlar.

Buna göre, bakteriyel vajinozisi olan kadınların çoğu normal gebelik geçiriyor. Hamile kadınlarda BV vakalarının yarısı kendi başlarına çözüm buluyor.

Bakteriyel vajinozis rahatsızlığına sahip olmak, klamidya, gonore ve HIV gibi bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) daha duyarlı olmanıza neden olur. Hamile olmayan kadınlarda BV, jinekolojik cerrahiden sonra artmış pelvik inflamatuvar hastalık (PID) ve enfeksiyon riskiyle bağlantılıdır. (Hamilelik sırasında PID olmak mümkündür, ancak nadiren olur.)

Bakteriyel Vajinozis Belirtileri Nelerdir?

Bakteriyel vajinozis olan kadınların en az yarısı hiç semptom taşımıyor. Belirtileriniz varsa, ince beyaz veya gri akıntı ile birlikte balık kokusu fark edebilirsiniz. Bu koku akıntı meni ile karışıRsa, cinsel ilişki sonrasında belirgindir. Genital bölgenizde tahriş olduğunda veya idrar yaparken yanma hissi de olabilir; ancak bu yaygın değildir.

Bu belirtilere sahip olup olmadığınızı doktorunuza bildiriniz. BV veya başka bir enfeksiyon olup olmadığını öğrenmek için vajinal sıvı ve servikal salgıların bir örneği incelenebilir ve buna göre ilaç reçete edilebilir.

Bakteriyel vajinozis bulgusu yoksa, ancak erken doğum riski yüksekse; doğum öncesi ilk randevuda görüntüleme olmayabilir. Uzmanlar, kanıtların çelişkili olması nedeniyle bunun faydalı olup olmadığı konusunda tartışıyorlar.

2008 tarihli bir bildiride, USPSTF, erken doğum riski yüksek, ancak BV belirtileri bulunmayan kadınlar için “mevcut kanıtlar, bakteriyel vajinoz taramasının yararları ve zararlı etkilerin dengesini değerlendirmek için yetersizdir” sonucuna varmıştır. Bazı yüksek riskli kadınlar için tarama yapılmasını öneren bazı uzmanlar vardır. Herkes bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu kabul etmektedir.

Gebelikte Bakteriyel Vajinozis Tedavisi Nasıl Olur?

Gebelikte bakteriyel vajinozis teşhisi konursa, gebelik sırasında alınması güvenli kabul edilen bir dizi antibiyotik verilebilir. (Bazı diğer enfeksiyonlardan farklı olarak, eşiniz tedavi edilmez.)

Herhangi bir belirti yoksa bile, sadece reçeteyle yazılmış olan tüm ilaçları almak önemlidir. Çoğu durumda, vajinadaki enfeksiyon ve belirtileri ortadan kalkar; ancak ne yazık ki enfeksiyon bir noktada tekrarlanabilir.

Aslında kadınların yüzde 30’unda üç ay içinde tekrar semptomlar ortaya çıkar. Antibiyotikler genellikle BV’ye neden olan bakterilerin çoğunu öldürürle. Ancak, “iyi” bakterilerin daha hızlı büyümelerini sağlamanın bir yolu yoktur. Bu nedenle “kötü” bakterileri kontrol altında tutabilirler.

Bakteriyel Vajinozis Nasıl Önlenir?

Bakteriyel vajinozis hastalığından nasıl korunurum? Bakteriyel dengesizliğin sebebini kimse bilmediğinden, kendinizi bakteriyel vajinozisden korumak için kesin bir şey yoktur. Bununla birlikte, hamilelikte BV’ye yakalanma riskinizi azaltmanın birkaç yolu vardır:

  • Cinsel aktivitenin BV’yi başlatmada hangi rolü oynadığı açık değildir. Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmanızın bir başka nedeni daha vardır: Sigara içmek BV için riskinizi arttırır.
  • Cinsel organlarınızda hijyen spreyleri veya kokulu sabunlar kullanmayın. Bu ürünler vajinanızdaki hassas bakteri dengesini bozabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir