Gebelikte Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek En İyi Gıdalar

Hamile kadınlar hastalık ve enfeksiyonlara daha duyarlıdır. Çünkü vücutları bağışıklık sistemlerini bilinçli olarak zayıflatır. Biraz tuhaf görünüyor, değil mi?

Bunun nedeni, etkili bir bağışıklık sisteminde beyaz kan hücrelerinin vücuttaki yabancı nesnelere saldırmasıdır. Genel olarak, bu çok iyi bir şeydir – hamilelik dışında.

Bu nedenle, vücudun bebeği koruma çabasında, hamile kadınlar zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile uğraşmak zorundadır.

Neyse ki, birkaç sağlıklı yiyecek, egzersiz ve takviye ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye (içinizde büyüyen küçük çocuğa zarar vermeden) yardımcı olabilirsiniz.

Hamilelikte Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Hamile anneler için bağışıklık sistemini güçlendiren en iyi yiyeceklerden bazıları şunlardır:

Protein

Hamileyken asla yeterince protein alamazsınız. Vücudunuzun buna sadece enerji ve güç için değil, aynı zamanda bebeğinizin beyin gelişimi için de ihtiyacı vardır. Sadece et ve yumurtalardan bahsetmiyoruz, aynı zamanda kuruyemiş ve yapraklı yeşilliklerden de söz ediyoruz. Özellikle bademlerin bağışıklık sistemini besleyerek virüsleri önlediği ve bunlarla savaştığı gösterilmiştir.

Taze Sarımsak ve Narenciye

Bu ikisini bir araya getirmek tuhaf görünebilir, ancak aslında bir bağlantı paylaşıyorlar. Sarımsak, doğal bir antibiyotiktir ve turunçgiller, esas olarak içlerinde bulunan ve hastalık ve hastalıklarla savaşabilen fitokimyasallardan gelen temizleme yetenekleriyle bilinir.

Meyveler ve Sebzeler

Bunlar, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için hamileyken vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin, mineral ve antioksidanlar için başvurmanız gereken yerlerdir. Mümkün olduğunca her türlü meyve ve sebzeleri öğünlerinize koyun. Ne kadar renkli olursa o kadar iyi!

Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminize yardımcı olacak bazı harika takviyeler çinko ve D vitaminidir. Yiyecek ve takviyelerin ötesinde, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en iyi yollarından biri iyi bir gece uykusu, düzenli egzersiz ve stresi azaltmaktır. Zihniyetiniz, sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı üzerinde büyük bir rol oynar.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.