Gebelikte Bacak Krampları: Nedenleri, Belirtileri ve Öneriler

hamilelikte bacak krampları

Bacak krampları, kaslarınız aniden kasıldığı zaman olur ve can atıcı olabilir. Hamilelik döneminde bazı bayanlar bacaklarında zaman zaman ortaya çıkan kramplardan şikayetçi olabilirler.

Bacak Kramplarının Belirtileri Nelerdir?

Bacaklarınızda ağrı ya da “gerilme” hissidir.

Hamilelik sırasında bacak krampları için herhangi bir test var mı?

Hayır, ancak bacak krampları başka hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle eğer gebelikte sık sık bacak krampları şikayeti oluyorsa, şiddetliyse veya bacağınızda kızarıklık, şişme, sıcaklık veya hassaslık varsa bu nedenle doktorunuz sizi başka rahatsızlıklar için test edebilir.

Hamilelikte bacak krampları normal mi?

Yalnız değilsiniz! Bacak krampları aslında hamilelikte oldukça yaygındır. Bacak krampları, üçüncü trimesterde daha yaygın (ve acı verici!) olma eğilimindedir. Çünkü bacaklar hamileliğin sonlarında taşımak için ekstra ağırlığa sahiptir.

Bacak Krampları Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte bacak krampları neden olur? Bacak krampları, iki şeyden birini işaret edebilir: besin eksikliği veya dehidrasyon. Vücudunuzda yeterli su veya sodyum olmadığı zaman, kaslarınız kasılabilir. Bu da kramp gibi hislere yol açar.

Gebelikte Bacak Krampları Bebeği Etkiler Mi?

Etkilememesi gerekir. Ancak yeterince sıvı veya besin maddesi almıyorsanız, bu bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle dehidrasyon (vücudun susuz kalması) kasılmalara, erken doğuma neden olabilir.

Hamilelikte Bacak Kramplarına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte bacak krampları nasıl geçer?” Doktorunuzun reçete edeceği ilaçlar ağrıyı geçici olarak hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak en iyi yöntem, ilk etapta bunları önlemektir.

Hamilelikte Bacak Krampları Nasıl Önlenir?

Dehidrasyon, vücudun susuz kalmasıdır. Dehidrasyonun neden olduğu krampları önlemek için günde 8 ila 12 bardak su içtiğinizden emin olun. Eğer yeteri miktar su içmiyorsanız; süt, meyve suyu (şeker oranı fazla olan meyvelerden kaçının) ve kafeinsiz çay ve kahve gibi içecekler ile kalan sıvı ihtiyacını giderebilirsiniz.

Gebelik döneminde bacak kramplarının bir diğer nedeni beslenmeniz olabilir. Potasyum, kalsiyum veya magnezyum eksikliği kas spazmlarına yol açabilir. Hamile olduğunuza göre vücudunuzun günde 4,700 mg potasyum, 1,000 ila 1,300 mg kalsiyum ve günde 350 ila 360 mg magnezyum ihtiyacı vardır.

Doğru yeme ve içmenin yanı sıra baldırlarınızdaki keskin ağrıyı sınırlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Germe, kaslarınızı daha esnek hale getirir ve kasılma olasılığını azaltacaktır. Dolaşmak ve yürüyüş yapmak da kan akışına yardımcı olabilir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir