Gebelikte Ateşlenme Olur Mu? Neden Olur?

Hamilelik ateşlenme? Panik yapmayın, ancak aynı zamanda doktorunuzu aramaktan çekinmeyin. Evet, bir doktor görmeniz ve rahatlamanız gerekir, çünkü anneleri hamilelik sırasında ateş düşürücü ilaç almayan çocuklarda gelişimsel gecikme ve otizm riski daha yüksektir.

Peki hamilelikte ateşlenme neden olur? Bebeğinizi etkiler mi? Ve bununla nasıl başa çıkabilirsiniz? Bu yazıda tüm bu soruları ve daha fazlasını cevaplıyor olacağız. Okumaya devam edin.

Hamilelikte Ateşlenmek

Ortalama oral vücut sıcaklığı 36-37 derece santigrattır. Ancak sıcaklık 38.3 ° C’den daha yüksek olduğunda, bu yüksek ateştir. Titreme, terleme, baş ağrısı, dehidrasyon, kas ağrısı ve yorgunluk gibi bazı tipik belirtilerle birlikte gelir.

Ancak, hamilelikte ateşlenmenin altında yatan sağlık sorunları ne olabilir?

Hamilelik Ateşlenme Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte, bağışıklık sisteminiz hem sizi hem de bebeğinizi korumak için ekstra iş gerçekleştirdiğinden zayıflar. Bu nedenle, hamilelik sırasında enfeksiyonlara, titreme veya ateşe maruz kalırsınız. Yüksek ateşin başka nedenleri olabilir:

1. Soğuk Algınlığına Yakalanmak

Soğuk algınlığına sıklıkla yüksek ateş eşlik eder. Semptomlar gribe benzer ve burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve nefes almada zorluk içerir. Bu semptomlar genellikle 3 ila 15 gün içinde azalır. Bu süreden sonra bile acı çekmeye devam ederseniz, tıbbi yardım almalısınız.

Önlemler: Evinizi ve çalışma alanınızı düzenli tutun, ellerinizi sık sık yıkayın ve soğuk algınlığı olanlarla temastan kaçının.

Bakınız: Gebelikte Ateşlenmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

2. Oldukça Bulaşıcı Grip

Grip, hamilelik sırasında ateşin bir başka önemli nedenidir. İnfluenza atağı ile ilişkili semptomlar arasında ağrı, ateş, öksürük, kusma ve bulantı bulunur. Semptomlar devam ederse tıbbi yardım alın.

Kendinizi şımartın: Bol miktarda su için, sağlıklı beslenin ve dinlenin.

3. İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE)

Gebe kadınların yaklaşık %10’unda gebelikleri sırasında idrar yolu enfeksiyonu (İYE) gelişir. İYE, bakteriler rektum veya vajinadan üretraya mesaneye kadar ilerlediğinde ortaya çıkar. İdrar yaparken bulanık veya kanlı idrar, ateş, titreme ve yanma hissi ile sonuçlanır.

Kendinizi şımartın: Bol su için ve reçete edilen antibiyotikleri alın. Tedavi edilmezse, İYE’ler böbrek enfeksiyonu riski oluşturabilir ve ayrıca çeşitli gebelik komplikasyonlarına yol açabilir. Düzenli idrar testi, durumun izlenmesine yardımcı olabilir.

4. Gastrointestinal Virüs ve Bakteriler

Bir GI paraziti vücudunuzu işgal ettiğinde, ateş, kusma, ishal ve dehidrasyon gibi semptomlarla birlikte gelir. Bu semptomların tümü, zamanında tedavi edilmezse erken doğuma neden olabilir.

Kendinizi şımartın: Geçici rahatlama için, sağlıklı bir elma sosu, ekmek, pirinç ve muz yemek gastrointestinal virüs belirtilerini tedavi etmek için yararlı olabilir. Ayrıca, bol su içmek iyidir. Yüksek sıcaklıkla birlikte kan kusması ve dehidrasyondan muzdaripseniz, hemen bir doktora görünmelisiniz.

5. Koryoamniyonit, Kötü Kokulu Akıntı

Koryoamniyonit, gebeliklerin yüzde bir ila ikisinde görülür. Bebeği çevreleyen amniyotik sıvının bakteriyel bir enfeksiyonudur ve yaygın endikasyonlar hızlı bir kalp atışı, hassas rahim, vajinal akıntı, terleme, yüksek ateş ve titreme.

Koryoamniyonit gebeliğin ileri evrelerinde ortaya çıkarsa, doktor bebeğe herhangi bir enfeksiyondan kaçınmak için derhal sezaryen önerebilir.

Doktorunuz, başka enfeksiyonları önlemek için doğumdan sonra bile devam edecek antibiyotik reçete edecektir.

Bakınız: Gebelikte Yüksek Ateşle Başa Çıkmanın 15 Yolu

6. Beşinci Hastalık veya Parvovirüs B19

Uzmanlara göre, hamile kadınların sadece yüzde beşi bu nadir bulaşıcı enfeksiyonu geçiriyor. Yaygın endikasyonlar arasında döküntüler, eklemlerde ağrı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve ateş bulunur. Parvovirüs, fetüste düşük, fetal anemi, ölü doğum ve kalp iltihabı gibi komplikasyonlara yol açabilir.

7. Grip Benzeri Listeria (listeriosis)

Kirli su ve yiyecek alırsanız listeriosis oluşur. Yaygın semptomlar arasında yüksek ateş, bulantı, kas ağrıları, ishal, baş ağrısı, boyun tutulması veya konvülsiyonlar bulunur. Tedavi edilmezse erken doğum, ölü doğum ve düşük gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Önleyin: Pastörize edilmemiş et, süt ve tütsülenmiş deniz ürünlerinden kaçının. İyice pişirilmiş yiyecekleri tüketin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir