Gebelikte Aspirin Kullanımı: Ne Zaman Alınır? Zararlı Mı?

Hamileyken baş ağrısı ve bulantı yaygındır ve reçetesiz satılan ilaçlar, bu rahatsızlıkları uzak tutmak için en kolay çözüm gibi görünmektedir. Aspirin, çoğu kadının ulaştığı böyle bir ilacıdır. Ancak hamilelik sırasında kullanımı güvenli mi?

Bu yazıda, bu ilacı hamilelik sırasında alıp alamayacağınızı, yan etkilerini ve daha güvenli alternatiflerini bahsediyor olacağız.

Aspirin Nedir?

Asetilsalisilik asit (ASA) olarak da bilinen aspirin, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAID). Genellikle küçük ağrıları, ateş ve iltihabı tedavi etmek için reçete edilir.

Bazı durumlarda kalp krizi, felç ve göğüs ağrısını tedavi etmek için kan inceltici olarak kullanılır.

Hamilelikte Aspirin Kullanabilir Miyim?

İşte hamilelik sırasında aspirin alımıyla ilişkili bazı yan etkiler:

Erken gebelikte:

Günlük düşük doz aspirin düşük yapma riskine neden olmaz. Bununla birlikte, yüksek dozda aspirin (150 mg / gün’den fazla) bebeğin doğuştan doğum kusurları riskini artırabilir.

Geç gebelikte:

Son trimesterde aspirin, fetal duktus arteriyozusun erken kapanmasına yol açar ve pulmoner hipertansiyona (doğumdan önce kanın bebeğin akciğerlerine geçen kan damarı) neden olabilir, bu da doğumu geciktirir. Bununla birlikte, sağlam kanıtlar bulunmamaktadır.

Birkaç doz bebek aspirin size veya bebeğinize zarar vermese de, yetişkin dozlarının uzun süreli kullanımının olumsuz etkileri olabilir.

Aspirin Ne Zaman Tavsiye Edilebilir?

Hamilelik sırasında aspirin almak riskli olsa da, bazı durumlarda güvenli olduğu bulunmuştur. Aşağıdaki durumlarda sağlık uzmanınız düşük dozda aspirin önerebilir:

 • Eklampsi veya şiddetli preeklampsiye bağlı erken doğum veya FGR veya RİA öyküsü
 • PET’ten kaynaklanan anormallik öyküsü
 • Kronik hipertansiyon öyküsü
 • Hughes sendromu, kan pıhtılarına neden olan bir bağışıklık sistemi bozukluğu olan antifosfolipid sendromu (APLS) olarak da adlandırılır.
 • Genellikle üçüncü trimesterde gelişen preeklampsi.
 • Diyabet veya böbrek hastalıkları

Aspirin, 40 yaşından büyük, 35 kg / m2’den fazla BMI, nullipar, 10 yıldan fazla gebelik aralığı ve ikiz gebelik gibi iki veya daha fazla orta risk faktörü olduğunda düşünülebilir.

Hamilelikte zaten aspirin almışsanız ne olacak?

Uzun süre aspirin alıyorsanız veya hamileyken yüksek dozdaysanız, doktorunuza bunu bildirin. Devam etmeniz mi yoksa alternatif mi kullanmanız gerektiğine karar verecekler. Ayrıca sağlığınızı ve fetal gelişiminizi de değerlendireceklerdir.

Gebelikte Aspirin Kontrendikasyonu

Aspirin aşağıdaki durumlarda endike değildir:

 • Aspirin alerjisi veya diğer NSAID’lere aşırı duyarlılık
 • Nazal polip veya aspirin olarak astımlı hasta bronkokonstriksiyona neden olabilir.
 • Gastrointestinal kanama veya genitoüriner kanama öyküsü

Ağrı hamileliğin bir parçasıdır. Ancak sancı hissettiğinizde aspirin almak kötü bir fikirdir. Hamileyken aspirin veya başka bir ilaç almadan önce daima doktorunuza danışın.

Bu gönderi yalnızca bilgi amaçlıdır ve bir doktora danışmanın yerine geçmez. Doktorunuzla konuşmadan herhangi bir ilaç kullanmayın.

Kaynaklar:

 1. Aspirin Drug Record; The Drug Gene Interaction Database.
 2. Lecture 12 a: Complications of Pregnancy; John Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir