Gebelikte Aşırı Tükürük Salgılanması: Nedenleri Nelerdir?

Hamilesiniz ve normalden daha fazla mı tükürüyorsunuz? Öyle ki bazen saçmalamak eğilimindesiniz?

Gebelikte aşırı tükürük salgılanması, özellikle ilk trimesterde yaygındır. Tıbbi açıdan, bu duruma ptyalizm gravidarum, sialorr veya hipersalivasyon denir. Genellikle kusma ve mide bulantısı eşlik eder.

Bu yazıda, hamilelikte daha fazla tükürmenin normal olup olmadığını, neden olduğunu ve tıbbi yardımla ve tıbbi yardım olmadan nasıl tedavi edileceğini veya yönetileceğini bahsediyoruz.

Bakınız: Hamilelikte Aşırı Tükürük Faydalı Mı?

Gebelikte Tükürük Artışı Yaygın Mı?

Aşırı tükürmek, aylar geçtikçe azalmasına rağmen, gebeliğin ilk aşamasında yaygındır. Bununla birlikte, bulantı varsa, ikinci trimesterde de devam edebilir ve bazen doğumdan önce devam eder.

Ortalama bir insan günde yaklaşık 1700 gr tükürük üretir. Hamileyken bu miktar artar. Normalden daha fazla tükürüyorsanız veya mide bulantısı veya kusma nedeniyle tükürüğü yutmakta zorlanıyorsanız değişikliği görebilirsiniz. Her iki durumda da, normaldir.

Hamilelikte Ne Zaman Aşırı Tükürük Salgılanması Başlar?

Artan tükürük üretimi gebeliğin ilk üç ayında, genellikle ikinci veya üçüncü haftada başlar. Bazı kadınlar için ikinci üç aylık dönemin başlangıcında azalır. Ancak diğerleri için, durum hamilelikleri boyunca devam eder ve doğumdan sonra kaybolur.

Hamilelikte aşırı tükürüğün kaynağı veya kesin nedeni bilinmemektedir, ancak büyük olasılıkla hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Her durumda, bu durum hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

Gebelikte Tükürük Artışı Nedenleri

Hamilelik sırasında aşırı tükürüğe neden olabilecek bazı nedenler şunlardır:

Bulantı: Bu, hamileliğin ilk birkaç haftasında yaşayacağınız yaygın bir semptomdur. Bulantı, yutulmanızı engelleyebilir ve tükürüğün aşırı birikmesine neden olabilir. Şiddetli ve normalden daha uzun süren sabah hastalıklarına hiperemezis gravidarum denir.

İlaçlar: Bazı ilaçların yan etkilerinden biri aşırı tükürük üretimidir. Antikonvülsanlar, sakinleştiriciler ve antikolinerjik ilaçlar tükürük bezlerinin işleyişine müdahale eder ve parasempatik innervasyonu bloke ederek daha fazla tükürük üretimine neden olur.

Mide ekşimesi: Asit reflü veya mide ekşimesi, mide ve yemek borusu arasındaki valfin açıldığı ve mide asidinin yemek borusuna girmesine izin veren bir durumdur. Hamilelik sırasında ortaya çıktığında, kadınlar boğazda tahriş veya göğüste yanma hissi yaşarlar. Asit tükürük bezlerini aktive eder, bu da tükürük üretimini arttırır. Bazı alerjileriniz olsa bile, ptyalizm yaşayabilirsiniz.

Hormonal değişiklikler: Aşırı tükürük erken gebelikte ve üçüncü trimesterde daha fazla üretilir. Doktorlar bunun hormonal değişikliklerden kaynaklanabileceğini söylüyor, ancak bunu kanıtlamak için uygun bilimsel kanıt yok.

Oral enfeksiyon: Hamile kadınlar için optimal ağız sağlığı şarttır. Ancak sağlıklı hamile kadınlar da oral enfeksiyon risklerini artırabilecek oral kavite problemlerine sahip olabilirler. Bu da aşırı tükürmeye yol açabilir.

Tahriş edici maddeler veya kimyasallar: Belirli toksinlere ve kimyasallara maruz kalmak hamilelik sırasında ptyalizmden sorumlu olabilir. Ayrıca, oral enfeksiyonlar veya pestisitlere karşı savunmasızlık için bazı ilaçlar tükürük salgılanmasına neden olabilir. Bu genellikle maruz kaldığınız ilaçlarda / maddelerde cıva bulunduğunda ortaya çıkar.

Maternal kaygı: Hamilelik, kadınların fiziksel rahatsızlık ve zihinsel kaygı yaşadıkları bir dönemdir. Endişeli olduklarında daha az tükürük yutmaya eğilimlidirler ve bu aşırı tükürük üretiliyormuş gibi hisseder.

Hamilelikte aşırı tükürüğe neyin neden olduğuna bakılmaksızın, endişelenmemelisiniz. Çünkü bu yaygın bir semptomdur ve sonunda azalacaktır. Artan tükürük bazen sizin için iyi olabilir.

Doktora gitmek gerekli mi?

Durum biraz rahatsızlığa neden olmaktan başka bir sorun yaratmıyorsa, doktora gitmeniz gerekmez. Bununla birlikte, yoğunlaşıyor ve aşırı kusmaya neden oluyorsa, durumu nasıl daha iyi yöneteceğinizi öğrenmek ve diğer katkıda bulunan nedenleri aramak için doktorunuza danışmalısınız.

Kaynaklar:

  1. Dry Mouth During Pregnancy; PregMed (2015)
  2. Increased Saliva in Early Pregnancy; New Health Guide

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir