Gebelikte Aşırı Terleme ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte Terlemeye Çözüm

Terlemenin nedenine bakılmaksızın, yönetmeye ve rahatsızlığı önlemeye yardımcı olabilecek birkaç yol vardır. Hamilelikte terlemeyi tamamen önleyemeseniz de, ciddiyeti ve rahatsızlığı azaltmak için bazı basit ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Sıcak havalarda dışarı çıkmaktan kaçının: Yüksek sıcaklıklar terlemeyi kötüleştirebileceğinden güneşe çıkmayın. Egzersiz yapsanız bile, sabahları veya akşamları programlayın. Buna ek olarak, açık renkli, yumuşak ve havadar giysiler giyin.

Yemeğinizde bazı değişiklikler yapın: Vücut ısınızı artırabilecek baharatlı yiyeceklerden ve sıcak içeceklerden kaçının. Sulu kalmak ve vücut ısısını düşürmek için su ve sıvı tüketimini artırın.

Enfeksiyonları zamanında tedavi edin: Herhangi bir hastalığınız veya enfeksiyonunuz varsa, zamanında tedavi olmaya dikkat edin. Doktora gitmeyi ertelemeyin. Kullandığınız herhangi bir ilacın yan etki olarak terlemeye neden olup olmayacağını doktorunuza da sorabilirsiniz.

Uyarı değişiklikleri: Çoğu zaman, hormonal dengesizlik hamilelik döneminde terlemeye neden olur. Vücudunuzdaki değişiklikleri gözlemlemeye devam edin ve doktorunuza bunları bildirin. Beslenme değişiklikleri önerebilirler.

Diğerleri: Aşırı terleme durumunda talk içermeyen pudra da kullanabilirsiniz. Bu terlemeyi azaltmayabilir, ancak fazla nemi emebilir.

Bu ipuçları hamilelikte terlemeyi yönetmenize yardımcı olabilir. Ancak, bu şikayet hemen sona ermeyebilir. Doğumdan sonra da terleme devam edebilir. Bununla birlikte, zamanla geçme eğilimindedir.

Zararlı bir durum olmamasına rağmen, terleme büyük bir rahatsızlık haline gelebilir ve bazı durumlarda tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Bakınız: Hamilelikte Aşırı Terleme Neden Olur?

Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız?

Aşırı terliyorsanız, hava hoş ve serin olsa bile, bunu doktorunuza bildirin. Ayrıca, yüksek ateş, artan kalp atış hızı ve terlemenin eşlik ettiği çok fazla rahatsızlık bildirilir. Doktor belirtilerinizi inceleyecek ve size uygun şekilde tavsiyede bulunacaktır.

Hamileyken terleme rahatsız edicidir, ancak vücudunuzun sıcaklığını düzenlediği için kötü bir şey değildir. Bundan kaçınamazsınız, ama yaşam tarzınızda bazı basit değişiklikler yaparak azaltabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Sleep Hyperhidrosis (Night sweats, excessive sweating); Stanford University (1998)
  2. Regulation of Body Temperature; Antranik Strength & Flexibility Expert

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir