Gebelikte Aşermek Ne Zaman Başlar ve Nasıl Anlaşılır?

Peynir ekmek? Turşu? Veya cips? Hamileyseniz, daha önce canınızın hiç istemediği gıdalara karşı aşırı istek olabilir. Sadece belirli bir yemek için aşermekle kalmaz, aynı zamanda bazı garip yiyecek kombinasyonlarını denemek isteyebilirsiniz. Canınız farklı gıdalar çekebilir. Peki hamilelikte aşermenin arkasındaki sebep nedir? Hamilelikte belirli yiyeceklere aşermek güvenli veya zararlı mı?

Bu yazımızda, hamilelikte aşermek ile ilgili merak edilen her şeyi sizlerle paylaşacağız.

Hamilelikte Aşerme Ne Anlama Gelir?

Belirli bir şeyi yeme ani, karşı konulmaz ve yoğun yeme dürtüsü, yiyeceklere aşermek olarak adlandırılır. Bu his, hormonal değişikliklerden dolayı hamilelikte yoğunlaşır. Anne adaylarınızın aşermeleri tatlılardan baharatlı, tuzlu veya ekşi yiyeceklere kadar değişebilir.

Bununla birlikte, gebelikte aşermek sadece gıdalarla sınırlı değildir. Bazen toz, kil veya toprak gibi gıda dışı ürünleri de isteyebilirsiniz. Bu, demir eksikliğinin veya genel yetersiz beslenmenin neden olduğu bir tür aşerme olabilir.

Gebelikte aşerme yeni bilinen bir şey değildir ve birinci ve ikinci trimesterde daha yaygın olduğu bilinmektedir.

Hamilelikte Aşerme Neden Olur?

Araştırmalar, dünyadaki hamile kadınların yaklaşık % 84’ünün aşerme yaşadığını bulmuştur. Peki, bu gıdalara karşı isteğin uyandıran şey tam olarak nedir? İsteklerin kesin etiyolojisi hala bilinmemektedir. Bununla birlikte, diğer birçok teorik neden vardır.

Beslenme yetersizliği: Genel olarak gıdalara aşermek beslenme eksikliğinin sembolü olduğuna inanılmaktadır. Bu, vücudunuz belirli bir besin elementinden yoksun olduğunda, aşermek olarak tezahür ettiği anlamına gelir.

Hamilelikte hormonal değişiklikler: Bazı uzmanlar hamilelikte aşermenin hormonal değişikliklerin bir sonucu olabileceğine inanmaktadır. Hormonlar, östrojen ve progesteron, karşı konulmaz dürtülerin olası nedenleri olabilir. Bu hormonlar potansiyel olarak dilin reseptörlerinde değişikliklere yol açabilir. Bu durum da yiyeceklere karşı aşırı istek veya isteksizlik geliştirebilir.

Artan koku ve tat alma duyusu: Hormonal dalgalanmaların gebe kadınlarda koku ve tat alma duygusunu arttırma eğiliminde olduğuna inanılmaktadır ve bu da aşermelere katkıda bulunan başka bir faktör olabilir.

Psikososyal faktörler: Bazı durumlarda, gebe kadınların bazı psikososyal faktörlere bağlı olarak bazı gıda istekleri geliştirebilecekleri görülmüştür. Bir araştırma çalışması, pirimce aşermenin Japonya’da hamile kadınlar arasında en çokaşerilen gıda iken ABD’de ise çikolataya aşermenin daha yaygın olduğunu gösterdi.

Hamilelik Aşermek Normal Midir?

Hamilelikte yiyeceklere aşerme olmaması normaldir. Aşermek beslenme rutininizi değiştirebilir ve genel beslenme seviyenizi etkileyebilir. Bu nedenle, sağlığınızı akıllıca ele almak sağlığınızı etkili bir şekilde yönetmenin anahtarıdır.

Bazı gıdalar için aşırı istek varsa ve canınız çok çekiyorsa, doktorunuza danışmak akıllıca olacaktır. Bu, bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilir ve aynı zamanda, bozulmuş bir koku ve tat duygusu ile karakterize edilen çinko eksikliği gibi altta yatan bir sağlık sorununu gösterebilecek aşermelerde derhal harekete geçmenize yardımcı olabilir.

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar?

Gebelikte aşerme kaçıncı haftada başlar? Aşerme ilk üç aylık dönemde başlar, ikinci ayda yoğunlaşır ve sonra üçüncü ayda azalmaya başlar. Bununla birlikte, bu her hamile kadın için aynı olmayabilir. Bazı durumlarda, doğumdan sonra bile birkaç yiyeceğe aşerme devam eder ve bazen hayatınız boyunca garip şeyler yemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, yiyecek seçiminizin sürekli değiştiği alternatif isteklerle karşılaşabilirsiniz.

Hamilelikte Aşerme Ne Kadar Sürer?

Bazı kadınların hamilelikleri boyunca aşerme istekleri vardır. Bazıları sınırlı bir süre için, bazıları ise hiç aşerme olmaz. Bazen sadece bir gün, bir hafta ya da bir ay boyunca aşerme olur. Her şey vücut sisteminize ve bazen de çevreye bağlıdır.

Kaynaklar:

  1. Food cravings during pregnancy; Pregnancy, birth and baby
  2. Week-by-week guide to pregnancy; NHS
  3. Mineral Deficiencies and Food Cravings; Diabetes Library

Hamileyken aşerdiniz mi? Deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir