Gebelikte Apandisit: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Apandisit

Alt karın bölgesinde ani bir ağrı hissediyor musunuz? Bu ağrıyı göz ardı etmeyin. Apandisit belirtisi olma ihtimali vardır. Hamilelikte eklem ve kas ağrıları yaygın şikayetlerden biridir. Hamileyken meydana gelen küçük ağrıları ve rahatsızlıkları bazı kadınlar göz ardı edebilirler.

Her ne kadar iltihaplı apandisit riski çok nadir olsa da, gerçek bir risk olduğunu bilmeniz gerekir. Hamilelikte apandisit nedenleri, belirtileri, teşhisi ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Apandis organının ne işe yaradığı hakkında kesin bilgi olmamasına rağmen, bazıları tarafından bitkileri sindirebilmek için kullanılan körelmiş bir organ olduğuna inanılır. Son çalışmalar ise, apandisin sindirime yardımcı olan iyi bakterilere sahip olduğu düşüncesini destekliyor. Apandisin irin dolu, iltihaplı olması durumunda ise; apandisit sağlık sorunu ortaya çıkar, hatta bu organın varlığı iltihaplanmasıyla birlikte yaşamı tehdit edebilir.

Apandisit Nedenleri

Hamile olun ya da olmayın, apandisit her zaman ortaya çıkabilir. Apandisitin başlıca nedenleri ise şunlardır:

  1. Enfeksiyon: Bir mide enfeksiyonu, apandis organında enfeksiyona ve sonrasında apandisite neden olabilir.
  2. Tıkanması: Bazen, sert bir dışkı parçası apandis içinde sıkışabilir. Bu da iltihap ve enfeksiyona yol açabilir.

Hamilelikte Apandisit Belirtileri

Gebelikte apandisit nadir görülür, ancak olması muhtemeldir. Hamileyken karın ağrısı apandisiti akla getirmeyebilir. Daha net bir şekilde emin olmak için aşağıdaki belirtileri de kontrol edin.

1.Karın Ağrısı:

Hamilelikte apandisit şüphesi için en yaygın belirti karın ağrısıdır. Ortaya çıkan ağrının karın sağ alt bölgesinde olup olmadığını kontrol edin. Ağrının kötüye gitmesi durumunda doktorunuza görünün. Apandisitin başka klasik belirtisi ise, bu bölgeye belirli basınç uygulandığında, ağrının kötüleşmesidir. Ağrı zamanla dayanılmaz hale gelebilir.

2. Vajinal Kanama:

Kanama, hamilelikte son derece endişe verici bir durumdur. Eğer vajinal kanama ile birlikte karnın sağ tarafında şiddetli ağrı eşlik ediyorsa, doktora gitmek için acele edin. Hamilelikte her türlü vajinal kanama tıbbi müdahale gerektirir.

3. Bulantı ve Kusma:

Hem mide bulantısı, hem de kusma sık görülen hamilelik belirtileridir. Ancak, sağ karın bölgesinde ağrısı ile birlikte bu rahatsızlıklar olursa, apandisit belirtisi olabilir.

4. Yüksek Ateş:

Hemen her zaman apandisit ile birlikte yüksek ateş eşlik eder. Eğer ateşiniz düşmüyorsa, doktorunuzu aramalısınız.

5. Şişlik:

Bazen, apandisit karında şişliğe neden olabilir. Ancak hamilelik boyunca bu belirti hamile kadınlarda görünmeyebilir.

Hamilelikte Apandisit Nasıl Teşhis Edilir?

Gebelikte apandisit tanısı için öncelikle doktorunuzu görmeniz gerekir. Doktorunuzun şüphesi apandisit olursa, ultrason isteyecektir. Bazı kan testleri de isteyebilir. Ancak, ultrason apandisiti onaylamanın en iyi yöntemidir. Ardından doktorunuz tedavi için size fikir verecektir.

Hamilelikte Apandisit Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte apandisit tedavisi için öncelikle amaç anne ve bebeğin güvenliğini sağlamaktır. Apandisit teşhisinin en kısa sürede olması önemlidir. Teşhisin gecikmesi, fetal kayba yol açabilir. Apandisit tanısı konulduktan sonra, doktorunuz aşağıdaki iki tedavi seçeneğinden birini uygun bulabilir.

1. Antibiyotikler:

Apandisit hafif iltihaplıysa ve doktorunuz apandiste herhangi bir tehlike görmezse, antibiyotik reçete edebilir.

2. Ameliyat:

Eğer doktorunuzun apandisin perforasyonundan şüphelenirse ve apandis ciddi derecede iltihaplı ise, tek seçenek ameliyat olacaktır. Eğer hamileliğinizin 1.trimester ya da 2.trimester döneminde iseniz, laparoskopik cerrahi yeterli olacaktır. Hamileliğin 3.trimester döneminde ise, daha büyük bir kesi gerekebilir.

Eğer bazı apandisit belirtileri varsa, bu şüpheyi ortadan kaldırmak için hemen doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, erken tanı çok önemlidir. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir