Gebelikte Anestezi Yapılır Mı?

Hamile iken bazı sağlık operasyonlarında anestezi almanız gerekebilir. “Gebelikte anestezi almak güvenli mi? diye merak ediyor olabilirsiniz. Yine, herhangi bir yan etkisi olup olmayacağı konusunda da endişeleriniz olabilir. Örneğin; küçük bir diş operasyonu veya ameliyat söz konusu olabilir.

Anestezi, tıbbi prosedürün başarısı için son derece önemlidir. Hamile kaldıktan sonra bebeğiniz için herhangi bir riski önlemek amacıyla bazı risklerden kaçınmak istiyorsunuz. Eğer gebelikte anestezi almanın güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Gebelik ve Anestezi

Yapılan çalışmalarda, gebelikte diş tedavisi için dental işlemler sırasında lokal anestezi uygulanmasının doğan bebeklerde düşük doğum ağırlığına neden olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, gebeliğin ilk üç ayında anesteziye maruz kalan çocukların yenidoğan davranış değişiklikleri sergileme riski olduğu gözlenmiştir.

Amerika’da yapılan bir araştırmada, gebelikte, özellikle gebeliğin ilk trimester (ilk 3 ay) döneminde verilen anestezinin birçok komplikasyona yol açabileceği ve hatta bebeğe zarar verebileceği sonucu ortaya çıkmıştır.

Gebeliğin ilk aylarında anestezi almak, bebeklerde merkezi sinir sistemi kusurlarına neden olabilir. Buna ek olarak, bebeklerde konjenital (doğuştan) katarakt ve hidrosefali (beyinde su toplaması) gibi kusurlar gelişebilir.

Gebelikte Anestezi Riskleri

Anne ve bebek arasında göbek kordonu fiziksel bağı paylaşmanızı sağlar. Göbek kordonu anne karnındaki bebeğe besin sağlar ve sizi etkileyen bir şey bebeğinizi de etkileyebilir.

Gebelikte anestezi kullanımı sonrasında eşlik edebilecek bazı sağlık riskleri şöyledir:

  • Kendiliğinden düşük (spontan abortus) riski daha yüksektir. Özellikle gebeliğin birinci veya ikinci üç aylık döneminde yapılan cerrahi veya jinekolojik işlem bu riski ortaya çıkarabilir.
  • Gebelikte genel anestezi alınırsa, çoğunlukla hava yolu yönetimi zordur ve anne ölüm riski neredeyse iki katıdır.
  • Hamileyken anestezi alınması, rahimde kan akışını azaltabilir ve bebeğinizin sağlığı konusun endişeye neden olabilir. Buna ek olarak, gebeyken anestezi uygulanması, neonatal (yenidoğan) depresyona yol açabilir.
  • Yenidoğanda solunum depresyon, pnömoni (zatürre) riskini artırabilir. Pnömoni, bebekler için ölümcül olabilir.
  • Anestezikler; vücutta toksisit artışına neden olabilir. Ayrıca bebek bekleyen annelerde komplikasyonlara yol açabilir.

Gebelikte Hangi Anestezi Yöntemi Uygundur?

Doktorunuzun gebeliğiniz hakkında söyleyeceklerine kulak verin. Eğer hamileliğinin ilk aylarında iseniz, lokal veya genel anestezi gerektiren herhangi bir tedaviden kaçınmanız gerekir. Doktorunuz, en doğru kararı verecektir.

Sağlığınız ve diğer olası komplikasyonlara bağlı olarak, doktorunuz alternatif tedavi seçenekleri konusunda sizlere rehberlik edecek en doğru kişidir. Eğer hamileliğinizi yeni öğrendiyseniz veya hamile kaldığınızdan şüpheleniyorsanız, herhangi bir anestezi işlemi almadan önce mutlaka bu durumu doktora bildirmelisiniz.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir