Gebelikte Anemi Varlığı Hangi Riskleri Artırır? Bebeğe Etkisi

gebelikte anemi

Hamile kaldığınızı öğrendikten sonraki birkaç ay boyunca uyuşukluk, halsizlik, uyuklama gibi bazı istenmeyen belirtilere karşı hazırlıklı olmalısınız. Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında kolay işleri bile yürütmekte zorluk çekebilir, bütün gün tembellik yapmak isteyebilirsiniz. Çünkü hamileliğin başlangıcı ile birçok bayanda anemi hastalığı da ortaya çıkabilir ve bazı semptomlar günlük hayatınızı olumsuz şekilde etkileyebilir.

Tüm ihtiyacınız olan dinlenmek ve uygun tedavidir. Kandaki hemoglobin eksikliği fetüse zarar verebilir ve rahim içinde gelişmekte olan bebeğe daha az oksijen taşınmasına neden olabilir. Hamilelikte anemi hakkında daha fazla bilgi için yazının devamını okuyunuz.

Anemi Nedir?

Tıp sözlüğüne göre, anemi kanda kırmızı kan hücre sayısının düşük miktarda bulunması veya düşük hemoglobin olması durumudur. Hemoglobin, demir açısından zengin bir proteindir ve kana kırmızı rengi verir. Kırmızı kan hücreleri akciğerlerden gelen oksijeni vücudun geri kalanına bu demir açısından zengin protein ile taşır.

Hamilelikte fetüsün büyüme ve gelişimini desteklemek için daha fazla kan üretilmiş olmalıdır. Beslenme programınız da demir, folik asit, B12 vitamini gibi çeşitli besin ihtiyaçları açısından zengin olmalıdır. Bunların vücudunuzda eksikliği gereken miktarda kırmızı kan hücresi üretilmesini mümkün kılmayabilir.

Hafif kansızlık kadınlarda sık görülür. Ancak kan seviyeleri bebek bekleyen annelerde düşükse; erken doğum, bebekte düşük doğum ağırlıklı ve anemi, doğum sonrası depresyon gibi birçok komplikasyona yol açabilir. Çocuklarda gelişimsel gecikmelere neden olabilir. Bebek de anne gibi anemi olabilir. Gebelikte kan nakli de ciddi bir kan kaybına ve anemiye yol açabilir.

Anemi Türleri:

Anemi hastalığının çeşitli formları vardır. Hamilelikte ortaya çıkabilecek en yaygın 3 anemi türü şunlardır:

Demir Eksikliği Anemisi: Demir eksikliği anemisi anne adaylarında sık görülen anemi çeşididir. Vücudun yeteri miktarda hemoglobin üretmesi için yine yeterli miktarda demir olmadığında ortaya çıkar. Nefes darlığı ve aşırı yorgunluk gibi belirtileri vardır.

Bakınız: Gebelikte Anemi Nasıl Anlaşılır?

Folik asit eksikliği anemisi: Folat ya da Folik asit bir B vitamini türüdür, birçok besinde küçük miktarlarda bulunur. Fetüsün sağlıklı gelişiminde, ayrıca bebeğinizin beyin ve omurilik oluşumunda önemli bir rol oynar. Folik asit eksikliği; megaloblastik anemi, düşük doğum ağırlığı ve spina bifida (nöral tüp anormallik) gibi birçok doğum kusuruna yol açabilir.

Vitamin B12 ve folik asit eksiklikleri makrositer anemi veya megaloblastik anemi ardındaki temel nedendir. Birkaç ilaç da megaloblastik anemiye neden olur. B12 vitamini suda çözünen vitaminlerden farklıdır ve karaciğerde depolanır.

B12 vitamini eksikliği anemisi: Vücutta B12 vitamini eksikliği kan hücrelerinin zayıf oluşumuna yol açar; hamilelik gibi bir durumda tüm vücut dramatik bir değişime geçer, bu çok önemli vitaminin iyi miktarda alınması gereklidir.

Hamilelikte Anemi Nedenleri

Aşağıda hamilelikte ortaya çıkan anemi hastalığının en bilindik sebeplerini listeledik.

 1. Hemodilüsyon, gebelik sırasında anemi görülme sıklığı arkasındaki ana neden olarak gösterilen bir faktördür. Fizyolojik olarak oluşur. Düşük sayıda hematokrit ve hiponatremi kanda plazma hacminin artmasına yol açar. Bu düşük hemoglobine neden olabilir. Plazma bebeğe besin ve oksijen taşımaya yardımcı olur. Plazmanın aşırı olması vücutta kırmızı kan hücrelerini seyreltir ve 10.5gm/dl seviyesinin altına düşer. Bu da hamilelikte normal anemi ile sonuçlanır.
 2. Bebek bekleyen anneler arasında anemi görülmesinin başka bir nedeni, demir ve diğer besinlerin düşük olması, çocuk gelişiminde artan talepleri karşılamayı mümkün kılmayabilir.
 3. Hemoroid, mide ülseri, hemofili nedeniyle kan kaybı olması, ayrıca hemoglobin seviyelerini aşağı getirebilir.
 4. Hamile kadının hamilelik öncesinde ağır regl kanamaları varsa, sonrasında anemik olabilir. Gelişmekte olan bebeği taşıyan normal fizyolojisi de anemiye neden olabilir.
 5. İki gebelik arasında hiç aralık yoksa anemi gelişme riski vardır.
 6. Anemi riski çoğul gebelik durumunda da artar.

Genellikle hamile bir kadının vücudu gelişen bebeğin ihtiyacına adapte olur. Sağlıklı ve doğru beslenmek ise anemi ile savaşmaya yardımcı olabilir.

Hamilelikte Anemi Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte anemi aşağıdaki belirtiler ile karakterizedir:

 • Yorgunluk
 • Solgunluk
 • Çarpıntı
 • Göğüs ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Hızlı kalp atışı
 • Konsantre olmakta zorluk
 • Ellerde uyuşma veya soğukluk
 • Düşük vücut ısısı
 • Sinirlilik

Hamilelikte Anemi: Risk Faktörleri

Hamilelikte anemi gelişme olasılığını arttıran risk faktörlerinden bazıları şunlardır:

 • Çoğul hamilelik; ikiz veya üçüz gebelik.
 • Demir, folat, B12 vitamini gibi besinler açısından yetersiz beslenme.
 • İki gebelik arasında az bir boşluk olması.
 • Kusma besinlerin emiliminin azalmasına yol açar.
 • Alkol tüketimi.
 • Erken yaşta gebelik.
 • Anti-nöbet ilaçları kullanımı.
 • Hamileliğin başlangıcından önce anemi prevalansı.
 • Gebelik öncesi ağır adet kanamaları.

Hamilelikte Anemi Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer anemi tanısı konursa, doğum öncesi vitaminlere ek olarak demir takviyesi tabletleri ve folat tabletleri almanız doktor tarafından önerilebilir. Doktorunuz ayrıca beslenme programınıza daha fazla demir ve folat açısından zengin gıdalar eklemenizi önerecektir.

B12 vitamini eksikliği tedavisi için doktorunuz B12 vitamin takviyesi verecektir. Doktorunuz; yumurta, et, süt ve yan ürünleri gibi hayvansal ürünler de önerecektir. Ayrıca, herhangi bir iyileşme olup olmadığını görmek için hemoglobin ve hematokrit düzeylerini kontrol etmek isteyecektir.

Önleyici Tedbirler:

Hamilelikte anemiyi önlemek için vücudunuzda yeterince demir olması gerekir. Vücutta kan hacmi %20-30 oranında artar, demir ve vitamin ihtiyacı da vücutta hemoglobin üretimini arttırır. Anemik olmak doğum sırasında kan kaybının artmasına neden olabilir ve enfeksiyonlarla mücadele eden bağışıklık sistemini zayıflatır.

Güne kahvaltıda demir ile zenginleştirilmiş tahıllar ve bir bardak portakal suyu ile başlayabilirsiniz.

Diyetiniz üç porsiyon yağsız et, ıspanak, brokoli ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye ve mercimek, tofu, fındık gibi tohumlar ve baklagiller, kümes hayvanları, yumurta ve balık içermelidir. Tüm bu gıdalar demir açısından zengindir. Vücudun demiri emmesi için C vitamini düzeyinin yeterli miktarda olması gerekir. Bu nedenle diyetinizde domates, kivi, narenciye, meyve suları ve biber de bulunmalıdır. C vitamini ve demirin yanı sıra folik asit de almanız gerekir.

Doktorunuz hamileliğiniz boyunca size yardım edecek en iyi rehberiniz olacaktır. Bu makalemizde hamilelikte anemi hakkında merak edilen bilgileri paylaştık. Aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle kendi deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik dönemi geçirmeniz dileğiyle.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir