Gebelikte 3. Ay Ne Yapmalı? Öneriler

Sabah bulantısı geçtikten sonra sağlıklı beslenme ve formda olmaya odaklanmak için iyi bir zamandır. 3 aylık hamilelikte yapılacaklar listesi:

İyi beslenmek: Bazı yiyecekler için aşermeniz artar. Meyve ve sebzeler, yumurtalar, bakliyatlar, kuruyemişler, et, süt, tam tahıl çeşitleri, yoğurt vb. içeren sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı ile beslenin. Beslenmeniz vitaminler, omega-3 yağları asitleri, kalsiyum ve lif gibi tüm temel besinlerle zenginleştirilmelidir. asitler, kalsiyum ve lif.

Dinlenin: Yorgun hissetmeye başlayacaksınız. Bu nedenle, olabildiğince dinlenin. Sırtüstü uyumaktan kaçının ve tercihen sol veya sağ tarafta uyuyun. Rahat uyumak için özel olarak tasarlanmış doğum yastıklarını kullanmak isteyebilirsiniz.

Takviye alın: Doktorunuza danışarak bebekte herhangi bir doğum kusurundan kaçınmak için önemli oldukları sebebiyle üçüncü ay boyunca folik asit takviyeleri almaya devam edin. Doktorunuz başka bir vitamin takviyesi reçete ettiyse, bunları da almanız gerekir.

Hijyen sağlayın: Çevrenizde ve yediğiniz ve kullandığınız her şeyde hijyen sağlayın. Bakteriyel enfeksiyon riski taşıyan gıdalara dikkat edin. Kirleri temizlemek için meyve ve sebzeleri iyice yıkayın. Bahçe ve evcil hayvan çöplerini temizlerken eldiven giyin. Ayrıca, vajinal bölgeyi her zaman temiz ve kuru tuttuğunuzdan emin olun.

Diş muayenesi: Bu dönemde hormonal değişiklikler nedeniyle diş eti hastalığı eğilimli olduğunuzdan düzenli bir diş muayenesi yaptırın. Dişlerinizi fırçalamak için yumuşak bir diş fırçası kullanın.

Doğum eğitimi: Bu süre zarfında doğum eğitimi derslerine kayıt olun. Stres, kaygı ve ruh hali değişimleri ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca Bakınız: 3 Aylık Gebelik Belirtileri ve Bebeğin Gelişimi

İletişim: Hamilelik sırasında bu çok önemlidir. Stres yaşıyorsanız eşiniz ve ailenizle iletişim kurmanız gerekir. Ayrıca, duygusal ayaklanmalar, uyku eksikliği, korkular ve endişeler, yalnızlık hissi ve benzerleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Sigara içmeyi ve içmeyi bırak: Hamilelik öncesinde ve sırasında nikotin ve alkolden kaçının çünkü bebeğinize kan dolaşımı yoluyla ulaşabilirler. Dahası, düşüklere yol açabilirler.

Kafein alımını azaltın: Çok fazla kafein düşük ve düşük doğum ağırlığı riskini artırır. Günde 12 oz alabilirsin.

Aktif olun: Sizi strese düşüren faaliyetlere kendinizi kaptırın. Bebek isimleri aramaya başlayın. Yumrularınızı gösteren fotoğraflarınızı çekin ve ömür boyu bellek için bir albüm veya kısa bir animasyon filmi oluşturun.

Egzersiz: Yürüyüş ve yüzme gibi düşük yoğunluklu egzersizlere katılın. Sağlıklı kalmanıza ve fiziksel değişikliklerle başa çıkmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, herhangi bir egzersize başlamadan önce doktorunuza danışın. Eklemlerde düşme ve stres riski taşıyan sporlardan kaçının.

Egzersize başlamadan önce, bu aşamada sizin için güvenli olan egzersizler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Hamileliğinizin 3. ayında deneyimlerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.