Gebelik Testleri Hakkında Kısa Bilgiler

Gebelik Testleri Nasıl Çalışır?

Hamilelik testleri, insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormon için idrarı veya kanı test etmek için tasarlanmıştır. İşleyiş şekli şöyledir: Gebe kalma sırasında sperm, fallop tüpündeki yumurtayı döller ve ardından rahme doğru yol alır. Döllenen yumurtanın kadının rahim duvarına yerleşmesi ortalama 9 gün sürer.

İmplantasyondan yaklaşık 6 gün sonra, plasenta geliştikçe bir kadının vücudu hCG üretmeye başlayacaktır. Gebe kalma ve implantasyondan ne kadar uzağa giderseniz, kanınızda ve idrarınızda o kadar fazla hCG bulunur.

Gebelik Testi Türleri

İdrar testleri basitçe hCG’nin varlığını test eder. İdrarınızda hormon varsa, test pozitif sonuç verecektir. Talimatlara göre kullanıldığında, implantasyondan bu yana geçen süreye ve adet döngünüzün aşamasına bağlı olarak idrar testleri %99’a kadar doğru olabilir.

Kan testleri ayrıca hCG varlığını da test eder, ancak derinlemesine kan çalışması analizi, ikiz gebelik veya hamilelik komplikasyonlarının olasılığını belirtmek için belirli hormon seviyelerini ölçebilir. Hamilelik, yumurtlamadan 6 gün sonra bir kan testi ile daha erken tespit edilebilir. Ancak bir kan testinin sonuçlarının işlenmesi idrar testlerinden daha uzun sürer.

Hamilelik Testlerinin Doğruluğu

Evde hamilelik testi talimatlarını dikkatlice takip ederseniz, sonuç çok doğru olabilir. Ancak, test, anlayıştan çok kısa süre sonra yapılırsa veya talimatlar yakından takip edilmezse, yanlış negatif veya yanlış pozitif sonuç almak mümkündür. İlaçlar, ilaçlar ve aşırı yüksek protein seviyeleri de sonuçları çarpıtabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir