Gebelik Testi Yanlış Pozitif Sonuç Verir Mi?

Yanlış Pozitif Hamilelik Testi Nedir ve Neden Olur?

İdrar testi yanlışlıkla pozitif çıkar mı? Hamile olmadan test pozitif çıkar mı? Evde yapılan gebelik testi yanlış çıkabilir mi? Adetten kaç gün sonra idrar testi yapılır? Gebelik testleri ne kadar güvenilir? Evde yapılan hamilelik testleri kesin sonuç verir mi? Hamilelik testi pozitif çıkıp hamile olmayanlar? Hamilelik testi pozitif çıktı yanlış olabilir mi? Gebelik testi yanlış çıkar mı? Gebelik testi önce pozitif sonra negatif çıktı? Gebelik testi pozitif çıktı kesin hamile miyim?

Senaryoyu hayal edin – adet olmadınız, evde hamilelik testi yaptınız ve tekrar pozitif geldi. Tek sorun hamile olmamanız! Peki, bunun sebebi ne?

Evde hamilelik testi kadınlar için bir nimettir. Evde hamilelik testi size evinizin mahremiyetinde cevap verir

Ancak bazen evde gebelik testinde yanlış sonuç alınabilir. Evde gebelik testi yanlış pozitif olabilir mi? Evet, nadirdir, ama olur. Neden ve nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin!

Bakınız: Hamile Olduğunuzu Gösteren Belirtiler

Evde Gebelik Testi Nasıl Çalışır?

Neden yanlış bir evde gebelik testi alabileceğinizi anlamadan önce, bir evde hamilelik testlerinin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

Hamileyken, vücudunuz İnsan Koryonik Gonadotropin veya hCG adlı bir hormon üretir. Evde hamilelik testi vücudunuzdaki bu hormonu kontrol eder. Vücudunuzda önemli miktarda hCG varsa, idrarınıza geçer ve size pozitif bir gebelik testi verir.

Bakınız: Evde Gebelik Testini Ne Zaman Yapmalı?

Evde Gebelik Testinde Yanlış Pozitif Sonuç Neden Olur?

Yanlış pozitif veya gebe olmadan pozitif hamilelik testi nadirdir. Ancak, gerçekleştiğinde, aşağıdaki nedenler iş başında olabilir:

1. Doğurganlık Tedavisi:

Kısırlık yıkıcı olabilir. Ve gebe kalmak için mücadele ederken yanlış bir pozitif sonucu alırsanız, bu durum sizi kırabilir. Ancak, hCG atışları gerektiren doğurganlık tedavisi görüyorsanız, yanlış bir pozitif sonuç almak mümkündür. Bunun nedeni, evde hamilelik testinin vücudunuzda çekilen hCG kalıntılarını tespit etmesidir.

2. Buharlaşma Hattı:

Bazı hamilelik testleri, idrar test şeridi boyunca geçtiğinde bir buharlaşma hattı bırakır. Genellikle idrar geçtiğinde renk değişir, böylece test sonuçlarını bulmanıza yardımcı olur. Test pozitifse, rengi değişecek ve uygun test zamanında bir çizgiye sahip olacaktır. Ancak hiçbir çizgi gözlemlemezseniz ve çizgiyi düzgün bir şekilde gözlemlemek için ışığı manipüle etmeniz gerekiyorsa, bu bir buharlaşma hattı olabilir. Sonucu 10 dakika sonra gördüğünüzde de olabilir.

3. Yanlış Test:

Pozitif gebelik testi gösteren kadınların çoğu hamile olacak ve birkaçı hamile olmayacaktır. Yanlış pozitif gebelik testinin birincil nedeni testi doğru okuyamayabilirsiniz. Hamilelik ev testlerinde doğru bir şekilde izlemeniz gereken bazı talimatlar olacaktır. Hamilelik testi yapmadan önce üreticinin talimatlarını okumak önemlidir.

Çoğu test kiti, testi tam olarak 3 dakika sonra okumanızı ve 10 dakika geçerse okumamanızı gerektirir. Testi 3-5 dakika sonra negatif olarak okuduktan sonra testi atmalısınız. Zaman geçtikten sonra bakılan herhangi bir pozitif test doğru kabul edilemez.

Evde hamilelik testinde verilen talimatları takip etmek çok önemlidir. Bunu yapamazsanız, umutlarınızı daha da yıkabilir!

4. Kimyasal Gebelik:

Yanlış pozitif için en yürek parçalayıcı nedenlerden biridir. Kısa süreliğine vücudunuz hamile. Ancak fetus uterusa yapışmaz. Tüm bunlar, regl periyodunuzu kaçırmadan önce birçok kez olur. Birçok kez, birçok kadının adet gecikmesi olduğunu düşündüğü şey, kimyasal bir gebeliğin sonu. Adet dönemi tarihinden önce test yaparsanız kimyasal hamilelik nedeniyle yanlış pozitif sonuç alma olasılığınız artar.

5. Bazı Tıbbi Durumlar:

Yaygın olmasa da, bazı tıbbi durumlar yanlış pozitif gebelik sonucuna neden olabilir. Ektopik gebelik, menopoz, yumurtalık kistleri ve bazı nadir tıbbi durumlar yanıltıcı sonuçlar verebilir. Koriokarsinom (rahimde bulunan kanser), meme kanseri, yumurtalık ve testis kanserleri gibi bazı kanser formları hCG üreterek yanlış pozitif sonuca neden olabilir.

6. İlaçlar:

Bazı ilaçlar alıyorsanız, yanlış pozitif gebelik testleri yaşayabilirsiniz. HCG çekimi veya herhangi bir doğurganlık tedavisi alan kadınlar evde gebelik testlerinin doğruluğu hakkında sağlık uzmanlarına danışmalıdır. Nedeni, ilaçların idrarı kan veya brüt miktarda ilaç ile kirleterek test sonuçlarına müdahale edebilmesidir.

7. Hatalı Gebelik Testi:

Evde hamilelik testi kullanmadan önce son kullanma tarihini kontrol edin. Birçok yanlış pozitif hamilelik testi, zaman içinde kullanımını geçen testlerin bir sonucudur. Çoğu zaman, yanlış pozitif sonuçlar verebilecek hatalı bir hamilelik testi ile sonuçlanabilir.

8. Kirlenmiş İdrar Örneği:

Bazı gebelik testi kitleri genellikle bardaklarla birlikte gelir. Testten önce bölgeyi sabunla yıkamazsanız, kabın yıkanması idrar örneğini kirletebilir. Bu kapların steril olduğunu ve kullanmadan önce herhangi bir yıkama gerektirmediğini not etmelisiniz.

Yanlış Pozitif Test Sonucu Nasıl Önlenir?

Yanlış pozitif gebelik sonuçları nadirdir. Sağlık uzmanlarının çoğu, hamileliğinizi doğrulamak için en az iki evde hamilelik testi yapılmasını önermektedir. Farklı markaları denemek sonuçları yanlış okuma olasılığını azaltabilir.

Evde hamilelik testlerinin çoğu, talimatları doğru izlerseniz %99 etkili sonuçlar gösterir. Ancak, pozitif testin bazen yanıltıcı olabileceğini de unutmamalısınız. Ayrıca, testi yaptığınız zaman büyük bir fark yaratır. Bir adet gecikmesini beklemek ve sonra testi yapmak en iyisi olacaktır. Testin sabah yapılması, hCG seviyeleri sabahları en yüksek olduğu için doğru sonuçlar verir.

Yanlış pozitiflerden kaçınmak istiyorsanız, testi yaparken talimatları izleyin. Testi bekletmeyin. Eğer negatif gelirse, atın. 10 dakika sonra okumak sadece kalp kırıklığına yol açabilir.

Evde hamilelik testiniz tekrar pozitif gelirse, hamile olmanız ihtimali vardır. Testin yanlış olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın. Böylesine kafa karıştırıcı zamanlarda size yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz şey uzman görüşüdür!

Hiç evde yanlış pozitif hamilelik testi yaptınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir