Gebelik Testi Yanlış Negatif Sonuç Verir Mi? Yalancı Gebelik Testi

Yanlış Negatif Hamilelik Testi Nedir ve Neden Olur?

Hamilelik testi negatif çıktığı halde hamile olmak mümkün mü? İdrar gebelik testi negatif çıktı ama adetim gecikti! İdrar testi yaptım negatif çıktı ama hamileyim? Adet günüm geçti test yaptım negatif çıktı? Erken gebelik testi negatif ama hamileyim? İdrarda gebelik testi negatif çıkmasına rağmen hamile olabilir miyim?

Adet kanaması olmadı ve hamile olduğundan şüphe ediyor olabilirsiniz. Beklenti ve umudun ortasında evde hamilelik testi yapıyorsunuz ama sonuç sizi kandırıyor. Adet gecikmesinden bir süre sonra hamileliğinizden emin olabilirsiniz, ancak hamilelik testi negatif bir sonuç gösteriyor olabilir.

İki hafta beklersiniz, ancak adet kanaması başlamaz. Sonra bir doktora görününce hamile olduğunu onaylar. Bu mümkün olabilir mi?

Evet, çünkü evde hamilelik testiniz size yanlış negatif sonuç verdi.

Peki, bu neden oluyor? Bu yazı size yanlış negatif gebelik testi, neden olduğunu ve bu senaryolarda ne yapmanız gerektiğini anlatacak.

Yanlış Negatif Gebelik Testi Nedir?

Evde hamilelik testi yaparsanız ve hamileyken bile negatif sonuç alırsanız, buna “yanlış negatif gebelik testi” denir.

Kit, idrarda insan koryonik gonadotropin (hCG) hormonunu izleyerek hamileliğinizi tespit eder. Evde test, hCG seviyelerini okuyamazsa bazen yanlış negatif bir sonuç gösterir.

Yanlış Negatif Gebelik Testleri Ne Kadar Yaygındır?

Hamilelik testinde yanlış negatif sonuç çıkması, yanlış pozitif sonuçtan daha yaygındır. Yanlış negatif sonuç alma olasılığı %10′dur. Araştırmacılar, evde gebelik testi sonuçlarının klinik teknisyenler tarafından yapıldığında daha doğru (%97.4) ve tüketiciler tarafından yapıldığında daha az doğru olduğunu bulmuşlardır.

Hamilelik testi paketindeki talimatları dikkatle izlerseniz yanlış negatif sonuç alma şansını azaltabilirsiniz. Ayrıca, evde hamilelik testini çok erken yapmayın, yani adet gecikmesinden önce bile yapmayın.

Bakınız: Hamilelik Testi Buharlaşma Hattı Nedir?

Yanlış Negatif Gebelik Testi Neden Olur?

Bu bölümde yanlış negatif gebelik testi için çeşitli sebepler açıklanacaktır:

Test reaksiyon süresinden önce kontrol: Reaksiyon süresi, kitin doğru sonucu göstermesini beklemeniz gereken zamandır. Hamilelik testine girmeden önce kit kutusunda verilen reaksiyon süresi talimatlarını okuyun. Hamilelik testi sonucunu üç ila on dakika arasında değişir.

Çok erken test etme: Kadınların yaptığı yaygın hatalardan biri hamilelik testini çok erken yapmaktır. Hamileliğin erken evresinde, hCG hormonu seviyesi çok düşük kalır ve testte tespit edilemez. Kan testi bile erken aşamada doğru sonuç veremez.

Yumurtlamadan dokuz ila on gün sonra hCG konsantrasyonu yaklaşık 10 mlU / ml’dir. Bununla birlikte, hamilelik ilerledikçe günde %50 oranında artar ve onuncu haftanın sonunda yaklaşık 100.000 mlU / ml’ye ulaşır. Daha sonra azalır ve 20.000 mlU / ml’de sabit kalır. Yani, erken pozitif sonucu kaçırabilirsiniz.

Talimatlara uymamak: Kit üzerindeki talimatları takip etmiyorsanız, yanlış bir hamilelik testi sonucu almanız muhtemeldir. Örneğin, hamilelik testi üzerindeki şeritlere yeterli idrar konulmazsa sonuç doğru olmayacaktır. Ayrıca, testten sonra şeridin daha uzun saatlerde bırakılması ve geç bakılması sonucu değiştirebilir.

Test kitinin hassasiyeti: Kitler farklı hassasiyet seviyelerinde mevcuttur. Bazı kitler o kadar hassastır ki, 20mIU / ml kadar düşük hCG seviyelerini tespit edebilirler. Bununla birlikte, bazıları sadece seviye 50mIU / ml veya daha fazla ise tespit edebilir. Bu nedenle, test kitiniz düşük duyarlı bir kitse, adet döneminden önce doğru bir sonuç alamayabilirsiniz.

Seyreltilmiş idrar: İdrardaki safsızlıklar kiti yanlış yönlendirir. Test için sabah ilk idrarı toplayın. Konsantredir ve yüksek düzeyde hCG içerdiğinden yanlış negatif gebelik testi olasılığı azalır.

Kit paketinin tarihi: Satın almadan önce gebelik kitindeki son kullanma tarihini kontrol edin. Süresi dolmuş bir kit yanlış negatif sonuçlar alınmasına neden olur.

İlaçlarınız: Alerjiler veya epilepsi, sakinleştiriciler veya diüretikler gibi antikonvülzanlar için ilaç kullanıyorsanız, bunlar yanlış negatif sonuca yol açabilir.

Ektopik gebelik: Bu durumda, kadın hamile olsa bile, uterus yerine fallop tüpünde fetus oluştuğu için negatif sonuç alabilir. Durum anneye hayatı tehdit ediyor ve hamileliğin tıbbi veya cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekiyor.

Bakınız: Ektopik Gebelik Nedir?

Peki, hamilelik testi negatif çıktığında, bunun yanlış bir negatif sonuç olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bir çıkış yolu var mı?

Bakınız: Gebelik Testi Pozitif Ama Hiç Belirti Olmaması

Hamilelik Testinde Yanlış Negatif Sonuç Aldığınızda Ne Yapmalı?

Testi bir hafta sonra tekrar yapın. İlk testiniz negatifse ve adet kanaması testten bir hafta sonra bile başlamadıysa, testi tekrar yapın. 7 günlük bir boşluk vücudunuzdaki hCG seviyelerini artıracaktır. Hamileyseniz testin pozitif olması muhtemeldir.

Evde test sonucunu tespit edemiyorsanız, doktorunuzla konuşun. Kan testi veya ultrason taraması (sonraki haftalarda) hamileliğiniz hakkında net bir resim verebilir.

Hamilelik sonucu negatifse ve adet döneminiz başlamamışsa, adet gecikmesinin birkaç nedeni olabilir. Aylık menstrual döngünüzü yeniden izlemek için bir doktordan yardım isteyin.

Bakınız: 15 Garip Erken Görülen Hamilelik Belirtileri

Adet Gecikmesinin Hamilelikten Başka Sebepleri

Adet döneminiz geciktiyse, hamile olduğunuz anlamına gelmez. Adet gecikmesi olmasının başka nedenleri olabilir. Bunlardan bazıları:

  • Stres, adet gecikmesine yol açabilecek birincil faktörlerden biridir. Ofiste iş baskısı veya evde bir sorun varsa, stres ve endişeye yol açabilir. Bu da sağlığınızı etkiler ve aylık adet döngüsünü değiştirebilir.
  • Adet düzensizliği geçmişiniz varsa, aylık adet döngünüzü sık sık değiştirir.
  • Birdenbire kilo aldıysanız veya kilo verdiyseniz, hormonal dengesizliği getirir ve sonunda regl dönemlerinizi etkiler.
  • Sağlıksızlık, telaşlı programlar veya gıda alışkanlıklarınızdaki değişiklik nedeniyle hormonal dengesizlik adet dönemlerinizi geciktirebilir.
  • Menopoza yaklaşan kadınların adet düzensizliği ile karşılaşması muhtemeldir.
  • Aşırı fiziksel egzersiz, hormonal seviyelerde bir değişiklik getirecek ve bu da aylık regl döngünüzün gecikmesine neden olabilir.
  • Uzun mesafeli seyahat, saat dilimi ve iklim değişikliği, rahatsız uyku ve yemek saatleri dönemlerinizi det gecikmesinde önemli bir rol oynar.
  • Yeme alışkanlıklarınız, fiziksel hareketlerin yetersizliği veya aşırı hareketi, düzensiz çalışma programları da dahil olmak üzere yaşam tarzınızın adet dönemlerinizin programı üzerinde etkisi vardır.
  • Prolaktinoma adı verilen bir sağlık durumu, prolaktin salgılanmasının artmasına neden olur ve östrojen hormonu üretimini azaltır. Adet gecikmesi prolaktinoma semptomlarından biridir.
  • Genellikle PCOS olarak adlandırılan polikistik over sendromu, düzensiz yumurtlama ve hormonal dengesizliklerle ilişkili tıbbi bir durumdur. Bu, adet gecikmesinin bir başka nedenidir.

Adet gecikmesi varsa, ancak evde hamilelik testiniz negatif çıktıysa, cesaretiniz kırılmasın. Bir hafta bekleyin ve testi tekrar deneyin. Bu kez vücudunuzdaki artan hCG seviyeleri nedeniyle hamilelik testiniz pozitif çıkabilir. Bir doktor ziyaretiyle hamileliğinizi onaylayın ve annelik yolculuğunuza başlamaya hazırsınız.

Paylaşacak bir deneyiminiz mi var? Yorum bölümünde bize bildirin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir