Gebelik Testi Pozitif Ama Hiç Belirtim Yok: Neden Olur?

Gebelik testi pozitif çıktı kesin hamile miyim? Gebelik testi yanlış çıkar mı? Hamilelik testi pozitif çıkıp hamile olmayanlar var mı? Hiçbir belirtim yoktu ancak testim pozitif çıktı? Gebelik testi pozitif olup belirti olmaması neden?

Bazı durumlarda, hamilelik testi sonucu pozitif olabilir, ancak herhangi bir belirti olmayabilir. Böyle bir durumda, kendinize başka bir hamilelik testi yapmak için biraz zaman tanıyın veya bir doktora görünün. Doktor hamileliği belirlemek için kan ve idrar testleri yapacaktır.

Bu yazıda, hamilelik belirtileri olmadan neden olumlu bir sonuca sahip olabileceğinizi ve endişe nedeni olduğunda size anlatacağız.

Bakınız: Hamilelik Belirtileri Yok! Normal Mi?

Hamilelik Testi Pozitif Ama Hamilelik Belirtisi Olmaması Normal Mi?

Hamilelik testleri idrarınızı veya kanınızı hCG (insan koryonik gonadotropin) hormonu açısından kontrol eder. Vücudunuzun döllenmeden yaklaşık altı gün sonra bu hormonu üretmesi muhtemeldir ve hormon seviyeleri her iki ila üç günde bir ikiye katlanabilir.

Test sonucu pozitif görünüyor, ancak belirtiler ortaya çıkmıyorsa, olası nedenler aşağıda olabilir:

Erken belirtileri fark etmemiş olabilirsiniz: İmplantasyon, adet döneminizin zamanı geldiğinde gerçekleşir. Bir süre ışık kanaması ve krampı (implantasyon sonucu) almış olabilirsiniz.

Bakınız: İmplantasyon Ne Zaman Oluşur?

Testi çok erken almış olabilirsiniz: Bazı kadınlar gebe kaldıktan bir veya iki hafta sonra semptomlar yaşamaya başlarken, diğerleri birkaç ay sonra deneyebilir. Döllenmiş yumurtanın uterusa yapışması ve yaşayabilir hale gelmesi yaklaşık 6 ila 12 gün sürer, bundan sonra testi yapabilirsiniz. Test sonucu pozitif olabilir, ancak semptomların ortaya çıkması zaman alabilir.

Belirtileri başka nedenlerle ilişkilendirmiş olabilirsiniz: Hamilelik dışında başka bir şey için bulantı veya baş dönmesi gibi belirli belirtiler almış olabilirsiniz. Örneğin, yorgunluğun uzun bir iş haftası veya yorucu bir faaliyetten kaynaklandığını ve ruh hali değişimlerinizin stresten kaynaklandığını düşünebilirsiniz.

Hafif değişiklikler yaşayabilirsiniz: Her zaman ödem, sabah bulantısı veya sık idrara çıkma gibi görünür değişiklikleriniz olmayabilir. Bazen, sadece zorlukla fark edilen yorgunluk, küçük iştah değişiklikleri, ağrılar veya ruh hali değişimleri gibi ince değişiklikler yaşayabilirsiniz.

Ektopik gebelik: Döllenmiş embriyonun uterusun dışına yerleştirildiği bir durumdur. Canlı değildir ancak yine de hCG üretir.

Bakınız: Evde Gebelik Testini Ne Zaman Yapmalı?

Yanlış pozitif gebelik testi sonuçları: Yanlış pozitif test sonuçları, hamile olmasanız bile test pozitif gösterdiğinde de ortaya çıkabilir. Bu, hamilelik testi sonuçlarına zarar verebilecek faktörler nedeniyle olabilir. Bu faktörler şunları içerebilir:

Kimyasal hamilelik: Hamile olduğunuzu bilmeden önce ortaya çıkan bir düşüktür. Kanda veya idrarda düşük bir hCG seviyesi bulunabilir ve olumlu bir sonuç verebilir.

Doğurganlık ilaçları, anksiyete ilaçları, antikonvülsanlar, antihistaminikler, antipsikotikler ve diüretikler de ilacı aldıktan hemen sonra testi yaparsanız yanlış pozitiflere neden olabilir.

İdrarınız seyreltildiğinde testi yapmak veya test kitini çok uzun süre bekletmek yanlış pozitif sonuca neden olabilir. Kit talimatlarını okuyun ve testi buna göre yapın. Ayrıca, test sonuçlarını da etkileyebileceğinden süresinin dolup dolmadığını kontrol edin.

Bakınız: Hamilelik Haftası Hesapla

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Hamilelik testinde pozitif sonucunuz varsa, doktorunuza danışın. Hamileliğinizi doğrulamak için kan testleri ve idrar testleri yapabilirler. Bunları, gebelik kesesini kontrol etmek ve gebeliğin normal olup olmadığını belirlemek için bir ultrason taraması takip edebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir