Gebelik Testi Negatif Çıkmasına Rağmen Hamile Olmak

Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız ve son zamanlarda korunmasız ilişkiye girdiyseniz, adet gecikmesi varsa, evde yapılan gebelik testlerinden alarak gebe olup olmadığınızı teyit edebilirsiniz. Gebelik testi yaptıktan sonra sonuç negatif çıktıysa, ancak adet gecikmeniz devam ediyorsa ve bazı hamilelik belirtileri varsa; bu durum sizi şaşırtabilir.

Gebelik testi negatif çıktığı halde, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, bunun olası nedenlerini yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Hamile kalmak istediğiniz halde gebelik testi sonuçlarının negatif olması sizin için sinir bozucu bir durum olabilir. Adet gecikmesi ile birlikte endişelenebilirsiniz. Bazen gebelik testinin doğru sonuç vermesi, hamile kaldığınız zaman ile ilişkili olabilir.

Gebelik testleri her zaman doğru sonuç verecektir diye bir kanı yoktur. Vücudunuzda bulunan hormonların düzeyine göre gebelik testi sonuç verecektir. Gebelik testleri, hamile kaldıktan bir süre sonra vücutta üretilerek düzeyi artmaya başlayan HCG hormonunu ilk zamanlarda tespit edemeyebilir. Bunun için, bir süre daha beklemek ve ardından testi yeniden tekrar etmek gerekir.

Eğer hamileyseniz, ancak gebelik testiniz hala negatif çıkıyorsa, hatalı negatif gebelik testi olabilir. Bu testlerin yanılma payı vardır. Hamile olduğunuz halde hamilelik testinin negatif sonuç vermesinin bazı nedenleri şöyledir:

  • Hamile kalmak isteyen ve hamile olabileceğini düşünen bayanlar, gebelik testini çok erken yaptıkları takdirde doğru sonucu alamayabilirler. Evde yapılan gebelik testleri, hamilelik hormonu (HCG) idrarda tespit ederse pozitif sonuç verirler. Döllenmiş yumurta rahme yerleştikten sonra vücudunuzda HCG seviyesi artmaya başlar. Bu süreye kadar gebelik testinin negatif sonuç çıkması normaldir.
  • Ayrıca, bazı gebelik testleri çok duyarlıdır. Döllenme olduktan uzun süre sonra idrarda HCG hormonunu tespit edebilirler. Adet gecikmesinden en az bir hafta sonra hamilelik testi yaparsanız, doğru sonuç alma olasılığınız daha yüksektir. Regl gecikmesinden bir hafta sonra bu testler idrarda HCG hormonunu daha doğru algılayabilirler ve daha doğru sonuç vermeleri mümkün olabilir.
  • İdrarda gebelik testini doğru yaptığınıza emin olmalısınız. Bunun için de öncelikle gebelik testi paketinin üzerinde yazan talimatları okumalı ve doğru bir şekilde uygulamalısınız. Özellikle sabah erken saatlerde idrar örneği kullanarak gebelik testi yapmak en doğru sonucu elde etmenize yardımcı olacaktır.
  • Her kadının vücudundaki hormonlar değişik seviyelerdedir. Bu nedenle, gebelik testlerinin her kadında aynı sürelerde doğru sonuç vermesi mümkün değildir.
  • Eğer gebelik testini yaptıktan sonra sonuca çok erken bakarak çöpe atarsanız, testin pozitif sonuç verebileceğinin farkında olmayabilirsiniz. Sonucu belirtilen süreye kadar beklemeniz gerekir.
  • Stres, kötü beslenme alışkanlıkları, aşırı egzersiz, tiroid sorunları, temel sağlık sorunları gibi faktörler de vücutta HCG hormonu seviyelerini etkileyebilir. Adet gecikmesinden hemen sonra negatif sonuç almanız bu faktörlere bağlı olabilir. HCG hormonunun yükselmesi ve testin doğru sonuç vermesi için bir süre daha beklemeniz gerekir.

Adet gecikmesi sonrası hamilelik testiniz negatif çıktıysa ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, bu konuda doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Sağlık kuruluşunda yapılacak idrar veya kan tahlili ile hamile olup olmadığınızı teyit edebilirsiniz.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir