Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız? Genelde adet gecikmesinden sonra evde hamilelik testi yapılır ve pozitif çıktığı takdirde hamile olduğunuzu öğrenebilir, daha sonrasında doktora giderek hamileliğinizi onaylayabilirsiniz. Ancak adet gecikmesinden önce bile hamileliğinizi bilmek isteyebilirsiniz.

Eğer öyleyse, hamilelik belirtilerini kontrol etmek ve hamile olup olmadığınızı öğrenmek için bu yazımızda genel bilgiler paylaşıyor olacağız.

Not: Bu yazı, teşhis veya tedavinin yerini almayı amaçlamaz ve yalnızca bilgi amaçlıdır. Hamileliğinizi doğrulamanın en iyi yolu hamilelik testi yaptırmaktır.

Hamilelik Testi Tam Olarak Nedir?

Hamilelik testi, idrarınızda insan koryonik gonadotropin hormonunun (hCG) varlığını inceler. Vücudunuz hamileyken bu hormonu üretir ve döllenmiş yumurta rahim astarına yapıştığında serbest bırakır.

Evde gebelik testi kitini eczanelerden alabilirsiniz. Doğru sonucu almak için kit üzerindeki talimatları dikkatle izleyin. Test sonucu pozitifse, hamile olduğunuz anlamına gelir. Test kiti, regl periyodu gecikmesinden yaklaşık bir hafta sonra kullandığınızda doğru cevaplar verir.

Ayrıca Bakınız: Hamile Olduğunuzu Gösteren Belirtiler

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

İdeal olarak, adetinizin sona ereceği güne kadar beklemeniz gerekir. Bu süre zarfında, gebelik hormonlarının seviyesi artar. Muhtemelen bulantı, kusma, göğüslerde şişlik, yorgunluk ve implantasyon nedeniyle lekelenme veya kramp gibi erken belirtilere neden olur.

Bu belirtileri yaşıyorsanız, bunnlara dayalı basit soruları cevaplamak hamile olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Adet Gecikmesi Hamile Oduğum Anlamına Mı Geliyor?

Hayır. Hamilelik dışındaki çeşitli nedenlerden dolayı regl gecikmesi olabilir. Hormonal değişiklikler, sağlık komplikasyonları, uyku düzenindeki değişiklikler, stres, düşük kilo veya aşırı kilo sonucu da regl gecikmesi olabilirler.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.