Gebelik Testi Hakkında Önemli Bilgiler

Hamilelik testleri ve nasıl çalıştığı hakkında bazı bilgilendirici gerçekleri kontrol edelim:

Hamilelik testleri, kanınızda veya idrarınızda özel bir hormon tespit ederek çalışır. Tipik hormon hCG insan koryonik gonadotropindir. Döllenmiş yumurta uterus duvarına implante olduğunda vücudunuz hCG hormonu üretir.

Tavsiye edilen iki temel gebelik testi tipi kan ve idrardır (evde test). Kantitatif kan testi, erken hamileliği nitel kan veya idrar testinden daha doğru ve daha hızlı teşhis eder.

Evde hamilelik testlerinin çoğu idrarınızı analiz eder ve idrar akışınızda hCG varlığını tespit eder. Gösterge panelinde çizgi göründüğünde birkaç dakika sonra, pozitif hamileliği açıkça gösterir.

Erken hamilelik durumunda, çizgi silik görünüyorsa birkaç hafta sonra tekrar test yapabilirsiniz.

Evde gebelik testleri az çok doğrudur. Bazı hamilelik testi kitleri diğerlerinden daha hassas görünmektedir.

Hassas ev gebelik testi, adet gecikmesinin ilk gününde bile pozitif hamileliği tespit eder.

Bazen hamilelik testi hamile olsanız bile negatif sonuç verir. Böyle bir senaryoda, bir hafta daha bekleyin ve testi tekrarlayın. İlaç veya alkol alımı teste müdahale eder ve olumsuz bir sonuç göstermesine sebep olur.

Evde hamilelik testi kitini kendi başınıza kullanmadan önce belirtilen test talimatlarını dikkatle okuyun.

Hamilelik testi günün hangi saatinde yapılmalı? Hamilelik testi yapmak için en iyi zaman sabahın erken saatlerinde olarak belirtilir. Sabah boyunca, idrar konsantre kalır ve hCG varlığı tipik olarak yüksektir.

Adet gecikmesinden sonra çok erken test yapmak yanlış negatif sonucu yol açar. Çok sayıda araştırmacıya göre, 15 kadından 9’u yedi ila sekiz haftalık hamileliğe ulaşıncaya kadar evde yapılan hamilelik testlerinden yanlış hamilelik sonuçları alıyor.

Tüm evde yapılan gebelik testleri, testin çalışıp çalışmadığını gösteren renkli çizgiyi gösteren ekran kutusunu içerir. Test idrarda hCG hormonunun varlığını gösterdiğinde ikinci bir renk çizgisi belirir. Silik bir çizgi görünse bile, yine de pozitif bir işaret olarak kabul edilir ve testin önümüzdeki iki ila üç gün içinde tekrar yapılması önerilir.

Gebelik testiniz pozitif sonuçlar gösteriyorsa, jinekologdan randevu alın ve gerekli tavsiyeleri alın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir