Gebelik Sonrasında Sırt Ağrısı Neden Olur? Ne Kadar Sürer?

Hamileliğiniz boyunca, doğum sırasında ve hatta doğumdan sonra sırt ağrısı devam edebilir. Hamilelikte yaşanabilecek sırt ağrısı, çeşitli nedenlerden dolayı hamileliğinizden sonra devam edebilir veya ortaya çıkabilir. Bebeğinize bakmaya çalışırken engel olabilir. Bu yazıda, doğumdan sonra sırt ağrısının nedenlerini ve bununla başa çıkma yollarını anlamanıza yardımcı olacağız.

Doğum Sonrası Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Postpartum (doğum sonrası) sırt ağrısı, vücudunuzun hamilelik sırasında maruz kaldığı çeşitli fiziksel değişikliklerin ve doğum sırasında karşılaştığınız muazzam fiziksel stresin bir sonucu olabilir.

Sırt ağrısı doğum sonrası aşağıdaki nedenlere neden olabilir:

  • Vücut, pelvik kemiğin bağlarını ve eklemlerini gevşetmek için hamilelikte progesteron ve gevşetici hormonları serbest bırakır ve bebeğin kolaylıkla çıkmasına yardımcı olur. Zayıf bağlar ve kaslar sırt ağrısına yol açabilir. Bu hormonların seviyelerinin doğumdan sonra birkaç ay boyunca devam etmesi muhtemeldir.
  • Özellikle emzirirken yanlış bir duruşa sahip olmak kasları zorlayabilir ve sırt ağrısına neden olabilir.
  • Rahim hamilelikte genişledikçe karın kaslarını zayıflatabilir ve alt omurgayı öne doğru çekerek bel kaslarına baskı yapabilir.
  • Fazla kilolu olmak sırtınıza fazladan baskı uygulayabilir.
  • Doğum da belin altını gerebilir, bu da iyileşmesi zaman alabilir.
  • Bebeğinizi kaldırmak veya başka bir şey için sık sık eğilmek sırt ağrısına neden olabilir.

Hamilelikten önce ve hamilelik boyunca sırt ağrınız varsa, muhtemelen doğum sonrası da devam edecektir.

Ayrıca Bakınız: Doğum Sonrası Sırt Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Doğumdan sonra bile hamilelik ağrılarınızın devam edebileceğini bilmek üzücü olabilir. Ama Bu ağrılar zaman içerisinde geçebilir.

Doğum Sonrası Sırt Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Tipik olarak sırt ağrısı doğumdan sonraki altı ay içinde azalır. O zamana kadar gevşetici hormon seviyesi düşebilir ve vücut normale dönebilir.

Kaslar güçlendikçe, eklemler sıkılaşır ve vücudunuz güçlenmeye başlar. Sırt ağrısı azalabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, yeni annenin ağır fiziksel aktiviteleri nedeniyle ağrı yaklaşık 12 ay devam eder.

Ancak bu, uzun süre bel ve sırt ağrısı çekmeniz gerektiği anlamına gelmez. Rahatlamak için bazı önlemler alabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Neden geceleri gündüze göre daha fazla acı hissediyorsunuz?

Gündüzleri bel kaslarınızı sürekli bükmek, ağır nesneleri kaldırmak veya kötü bir duruşa sahip olmak gibi aktivitelerle germek, geceleri sırt ağrısını yoğunlaştırabilir. Dahası, bu faaliyetler eklemlerin şişmesine ve acımasına neden olabilir. Bu nedenle, ağrı gece boyunca daha fazla olabilir.

Hamilelikten sonra sırt ağrısı sinir bozucu olabilir ve küçük çocuğunuza bakmanızı engelleyebilir. Ağrıyı bir dereceye kadar hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı rahatlama önlemleri deneyebilirsiniz. Ancak ağrı dayanılmazsa ve günlük aktiviteleri rahatça gerçekleştirmenizi önlüyorsa doktora danışmak şarttır.

Hamilelik sonrasında sırt ağrınız oldu mu? Aşağıdaki yorum bölümünden deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir